راهنمای انتخاب رنگ پارچه مبلی با توجه به جنس پارچه

رنگ پارچه مبل

چگونه رنگ پارچه مبلی را انتخاب کنیم؟

با انتخاب درست رنگ پارچه مبلی سالن پذیرایی شما بسیار جذاب و دلنشین میشود. مبل‌ها برای استفاده روزمره نیاز به پارچه بادوام دارند. نمی‌توان از انتخاب متریال مناسب برای مبل اتاق نشیمن خود صرف نظر کرد. امروز می‌خواهیم با شما اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم تا بدانید که چگونه پارچه مبل خود را برای سالن پذیرایی و هال انتخاب کنید. شما انتخاب‌های فراوانی برای پارچه مبلی دارید و ما می‌خواهیم کمک کنیم بهترین گزینه را سفارش بدهید. همچنین سعی داریم چندین ترکیب رنگ پارچه مبل جذاب را با شما به اشتراک بگذاریم تا بتوانید از آن‌ها برای دکوراسیون و مبلمان خود استفاده نمایید.

پیشنهاد مطالعه: با پروفروش ترین پارچه های مبلی در بازار ایران آشنا شوید.

فروشگاه های برگزیده فروش پارچه مبلی در شهر شما

شاید نیازی به تعویض پارچه و انتخاب رنگ پارچه مبل جدید نباشد!

اگر از رنگ پارچه مبل خود رضایت دارید و همچنین چندان کهنه نشده، بد نیست قبل از خرید پارچه مبلی، شستشوی مبل را با بهترین مبل شویی های برگزیده در شهر خود امتحان کنید. با استفاده از تکنسین های حرفه ای مبل شویی رنگ پارچه مبل شما شبیه به روزهای اول زیبا میشود.

بهترین مبل شویی از دیدگاه ساکنین شهر شما کدام است؟

آشنایی با کالیته‌های مختلف پارچه که می‎توانید استفاده کنید

در زیر به شما پارچه‌های مختلف و رنگ‌های محبوب آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • پارچه‌ مبلی طرح چرم (چرم پارچه)

اولین نمونه‌ رنگ‌هایی که می‎خواهیم با شما به اشتراک بگذاریم، رنگ‌های پارچه طرح چرم (چرم پارچه) هستند. تعداد زیادی رنگ روشن و آرامش بخش از سراسر کشورها در یک کالیته پارچه طرح چرم وجود دارد. برخی از آن‌ها اسپرت هستند، برخی دیگر حالت رسمی دارند و برخی دیگر رنگ‌هایی شفاف و تمیز دارند. بنابراین می‎توانید کالیته رنگی چرم پارچه را ببینید و از رنگ‌های بسیاری که داخل آن وجود دارد، بهترین مورد را انتخاب کنید.

چرم سوسماری و رنگ روشن
ترکیب پارچه طرح چرم سوسماری و رنگ ها روشن همگونی مناسبی با یکدیگر دارند.

بهترین رنگ از نظر کارشناسان برای مبل اتاق نشیمن، رنگ‌های روشن، سفید یا کِرِمی است که می‎توانید آن‌ها با رنگ‌هایی همچون قهوه‌ای ترکیب کنید. اگر می‎خواهید تن رنگی جدیدی را انتخاب کنید، می‎توانید رنگ‌های ساحلی، چوبی یا برخی رنگ‌های سفید و روشن را انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید ترکیبی از چرم پارچه نقش برجسته ساحلی را با یک رنگ یکدست، ساده و روشن ترکیب کنید. رنگ‌های مدرن بسیاری نیز با سبک چرم کروکودیلی وجود دارد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‎گیرند و برای روکش کاناپه و صندلی بکار می‎روند.

 

 • پارچه‌ مبلی کتان

کالیته بعدی که می‎خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، مربوط به پارچه‌های کتان است. رنگ‌های بسیاری را می‎توانید در میان پارچه‌های مبل کتان ببینید و هر کدام را که دوست داشتید در اتاق نشیمن خود استفاده کنید. رنگ‌های ترند و رایج در میان پارچه‌های مبلی کتان، رنگ سبز و آبی هستند. شما حتی می‎توانید ترکیبی از این دو رنگ را برای مبل اتاق نشیمن خود انتخاب کنید. حتی می‎توانید از رنگ‌های خاکستری بهره بگیرید. اگر از رنگ خاکستری پارچه مبلی کتان استفاده می‎کنید، می‌توانید آن را با طیف‌های از رنگ پارچه کتان نارنجی ترکیب کنید تا اتاق نشیمن زیبا و جذابی داشته باشید.

کتان آبی و سبز
ترکیب پارچه کتان آبی و سبز جلوه زیبایی دارد. میتوانید برای صندلی ها از آبی و برای مبل راحتی از سبز استفاده کنید.

 

 • پارچه مبلی مخمل

نمونه سوم از کالیته‌های پارچه مبلی که می‎خواهیم در موردشان صحبت کنیم، مربوط به پارچه‌های مخمل است. رنگ‌های مخملی بسیاری وجود دارند که می‎توانید برای مبلمان خود انتخاب کنید. اگر می‎خواهید از پارچه‌های مخمل برای روکش مبلمان اتاق نشیمن استفاده کنید، می‎توانید از ترکیب رنگ‌های پارچه مخمل مشکی و سفید استفاده نموده و یا از ترکیب رنگ سبز پسته‌ای با آبی استفاده کنید. حتی می‎توانید آبی روشن را با آبی تیره ترکیب کنید. ترکیب پارچه مبلی مخمل بنفش بادمجانی با خاکستری روشن نیز بسیار جذاب به نظر می‎رسد. ترکیبرنگ خاکستری و سبز صدری هم می‎تواند یک ایده خوب باشد.

مخمل بنفش و خاکستری
ترکیب پارچه مبلی مخمل بنفش و خاکستری بسیار زیبا به نظر میرسد.
 • پارچه مبلی گلدار و یا طرح‌دار

شما می‎توانید برای انتخاب پارچه مبلی و کوسن‌های آن از مدل‌های گل‌داریا طرح‌دار نیز استفاده کنید. مدل‌های متنوعی وجود دارند که بسیار پرطرفدار هستند. به عنوان مثال می‎توانید از یک پارچه طرح‌دار آبی در کنار طیف‌های مختلفی از پارچه مخمل آبی ساده استفاده نمایید. پارچه‌های طرح‌دار قهوه‌ای رنگ نیز بسیار کاربردی هستند و با رنگ‌های پارچه خردلی، نسکافه‌ای، آبی و یا قهوه‌ای، هماهنگی خوبی دارند.

طرح دار قهوه ای و خردلی
ترکیب پارچه طرح دار تم قهوه ای و مخمل خردلی گزینه مناسبی است.
 • پارچه مبلی گرانج

پارچه مبلی گرانج نوعی پارچه با بافت خشن میباشد که با استفاده از تکنیک هایی ظاهری فرسوده، قدیمی و خشن پیدا کرده است. استفاده از این نوع پارچه برای یک کاناپه تک در مجموعه یکدست مبل بسیار ترند شده است. کالیته پارچه دیگری که می‌توانید از میان آن پارچه مبلی دلخواهتان را انتخاب کنید، مربوط به پارچه‌های گرانج است. شما می‎توانید مبلمان، کاناپه‌ها و صندلی‌های خود را با کمک این پارچه روکش کنید. تنوع رنگی پارچه‌های مبلی گرانج بسیار است و شما می‎توانید به سلیقه خود یکی را انتخاب کنید. رنگ خاکستری این نوع پارچه بسیار زیباست و طرفداران بسیاری دارد. می‎توانید این پارچه را برای مبلمان‌تان بکار برده و در کنار آن از کوسن‌های طرح‌دار سیاه و سفید استفاده کنید.  به طور کلی با مبلمان خاکستری، طیف رنگ‌های آبی، خردلی و قهوه‌ای، هماهنگی خوبی دارند و چون یک رنگ خنثی به شمار می‎رود، با اغلب رنگ‌ها ترکیب خوبی را ایجاد می‎کند.

بافت گرانج خاکستری
ترکیب پارچه گرانج خاکستری با کوسن های چهارخانه سیاه و سفید انتخاب زیبایی است.

اهمیت هماهنگی پارچه مبل با سایر رنگ‌های دکوراسیون داخلی

هنگامی که در حال انتخاب پارچه مبل هستید، باید به دیوار پشت مبلمان، پارکت و کفپوش خانه و سایر اجزای دکوراسیون داخلی نیز توجه کنید. به عنوان مثال اگر پارچه مبل اتاق نشیمن خود را آبی انتخاب کرده‌اید، بهتر است که پارتیشن و یا دیوار پشت مبلمانتان دارای ترکیب رنگی مانند آبی – خردلی و یا آبی – قهوه‌ای باشد. همچنین می‎توانید از رنگ سفید نیز در دکوراسیون خود استفاده نمایید. مثلاً میز تلویزیون، میز جلومبلی و یا میزهای عسلی را با رنگ سفید انتخاب کنید.

انتخاب رنگ پارچه مبلی
ترکیب پارچه مبلی آبی و دیوارهای پشتی با شیشه های دکوراتیو آبی روشن که رگه های قهوه ای دارد و تمی از رنگ سفید که میتواند در میز وسط یا تی وی وال استفاده شود.

اگر هم از رنگ پارچه مبلی سیدنی استفاده می‎کنید و مبل اتاق نشیمن خود را با ترکیبی از سبز و یا قهوه‌ای روکش می‌کنید، بهتر است از دیوار پشت تلویزیون، پارتیشن، کفپوش و یا قسمت‌های دیگر، به رنگ سفید با رگه‌های طلایی و یا قهوه‌ای باشند. همچنین میز وسط مبلمان و میزهای عسلی نیز می‎توانند از همین ترکیب باشند.

رنگ مبل در دکوراسیون خانه
پارچه مبلی سیدنی با رنگ قهوه ای روشن را میتوانید با تم سفید با رگه های طلایی ترکیب کنید. از انواع پنل های دکوراتیو با این رنگ جهت تزئین کف پوش ها و یا دیوار پشت تلویزیون میتوان استفاده کرد.

اگر از تن رنگ قرمز و خاکستری به صورت ترکیبی برای روکش مبلمان خود استفاده می‎کنید، می‎توانید برای زیبایی دکوراسیون داخلی خود از میز جلومبلی و عسلی‌های به رنگ چوب استفاده کنید و یا از شیشه‌های دکوراتیو، پارتیشن، میزتلویزیون و یا کفپوش خاکستری طرح‌دار استفاده نمایید.

رنگ مبل در دکوراسیون منزل
ترکیب پارچه مبلی خاکستری و قرمز همراه با پس زمینه ای از چوب برای دیوارها و پانل های دکوری خاکستری برای پارتیشن ها یا میز وسط

نکات مهم در انتخاب رنگ پارچه مبل

 1. اولین و بهترین راه این است که با توجه به وسیله‌های خانه‌تان (پرده و رنگ دیوار پشت مبل) و با توجه به رنگ‌های مکمل آن‌ها، رنگ مبل‌تان را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر یک پرده بزرگ طرح‌دار یاسی یا بنفش دارید، بهترین کار استفاده از یک وسیله دکوری چند وجه سبز و یا یک کاناپه سبز است.
  انتخاب رنگ مبلمان
  رنگ های سبز و یاسی همخوانی خوبی با هم دارند.
 2. اگر پارکت و یا سرامیک‌های خیلی تیره در کف خانه شما کار شده، بهترین گزینه، استفاده از مبل مشکی و رنگ‌های تیره است.
  انتخاب رنگ پارچه مبل
  کفپوش های تیره را با پارچه مبلی تیره ست کنید. البته اگر سالن پذیرایی شما کوچک نیست!
 3. از طرفی موقعیت قرارگیری مبلمان خیلی مهم است. اگر قرار است آن را جلوی پنجره‌ای قرار دهید که نور خورشید به آن می‎خورد و یا جایی که آفتاب‌گیر است، باید بدانید که خورشید به مرور زمان رنگ مبل‌تان را کم‌رنگ می‌کند. بنابراین بهتر است از رنگ‌ها و یا پارچه‌ای استفاده کنید که محو شدن رنگ در آن چندان چشمگیر نباشد.
  رنگ پارچه مبل در آفتاب
  رنگ های روشن در آفتاب دچار رنگ پریدگی کمتری میشوند.
 4. اگر مبل را می‎خواهید در اتاقی بکار ببرید که برای سرگرمی و تفریح شماست، بهتر است از رنگ‌های شاد و جسورانه استفاده کنید (مانند قرمز و یا بنفش).
  انتخاب رنگ مبلمان 2
  با انتخاب رنگ های جسورانه فضای سرگرمی خود را گرمتر کنید!
 5. اگر تصمیم دارید مبل را در اتاقی قرار دهید که هر وقت مهمان می‎آید از آن استفاده کنید(فضاهای رسمی مانندهال و پذیرایی)، بهتر است از رنگ‌های پاستیلی و روشن استفاده کنید، مثل صورتی و آبی.
  رنگ مبل در پذیرایی
  رنگ پاستیلی برای فضاهای مخصوص مهمان انتخاب خوبی است. البته با توجه به ترکیب رنگ سایر وسایل منزل!

چه نوع پارچه مبلی مناسب است؟

برای انتخاب پارچه، باید به شرایط استفاده از مبلمان توجه کنید. آیا مبلمان را در خانه استفاده می‎کنید یا فضای باز؟ مبلمان‌تان را در معرض پنجره قرار می‌دهید؟ آیا حیوان خانگی دارید؟ همه این موارد در انتخاب پارچه مناسب مهم هستند. مثلاً اگر مبل شما برای فضای استفاده می‎شود، باید واحد مقاومت در برابر پرتو UV خورشید را برای آن بررسی کنید. پارچه‌های Sunbrella با گارانتی پنج ساله و بدون مقاومت در برابر اشعه UV خورشید، برای استفاده در فضای باز مناسب هستند. انواع پارچه‌های مبلی دیگری که واحد UV 500 یا بیشتر دارند نیز انتخاب مناسبی هستند. ولی اگر پارچه انتخابی شما این ویژگی را ندارد، برای استفاده در محیط‌های آفتابی مناسب نیست.

در نظر گرفتن مقیاس سائیدگی پارچه (Double Rub) نیز در انتخاب پارچه مهم است. پارچه‌ای که مقاومت آن نسبت به سائیدگی بالای ۵۰,۰۰۰ است، معمولاً برای روکش کاری عالی است.

مقاومت پارچه در برابر ساییدگی
با توجه به میزان استفاده از مبلمان تلاش کنید از پارچه های با مقیاس ساییدگی بالاتر از ۹۰۰۰ استفاده کنید. برای مثال اگر مبل به میزان کمی مورد استفاده قرار میگیرد مقیاس ۹۰۰۰ مناسب است. ولی اگر در محیط تجاری میباشد و به طور مستمر افراد روی آن مینشینند بهتر است پارچه ای با مقیاس ساییدگی ۵۰۰۰۰ انتخاب شود.

همچنین باید روش شستشوی پارچه را نیز قبل از خرید در نظر بگیرید. در صورتی که روی پارچه نوشته شده “فقط خشکشویی”، باید یک مرکز مبل شویی حرفه‌ای را برای شستشو مبلمان‌تان پیدا کنید. در صورتی که روش شستشوی پارچه شما با نماد WS مشخص شده باشد، می‌توانید از محلول‌های آب و صابون برای شستشو استفاده کنید. در روش شستشوی W، فقط می‌توانید از آب استفاده کنید. شما می‎توانید تعمیر و تعویض پارچه مبلمان خود را به شرکت‌های تولید کننده مبلمان بسپارید و از آن‌ها اطلاعات بیشتری در مورد انواع پارچه‌های مورد نظرتان بپرسید.

پارچه مبلی چگونه تمیز میشود
شیوه تمیز کردن پارچه های مبلی با توجه به جنس آنها متفاوت است.
برچسب اطلاعات پارچه مبلی
همیشه هنگام انتخاب پارچه مبلی برچسب آن را ببینید. در آنجا مقیاس ساییدگی پارچه و حروفی که نشان دهنده نوع مناسب شستشو است ذکر شده‌اند.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید با کمک آن پارچه مبل راحتی خود را انتخاب کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *