دوخت کاور مبل; آموزش گام به گام ۳ روش آسان، معرفی بهترین دوزندگان

دوخت کاور مبل راحتی

آموزش دوخت کاور مبل و معرفی بهترین دوزندگان

آموزش دوخت کاور مبل و صندلی یکی از بهترین روش های نگهداری مبلمان میباشد. کاور مبل را با اسامی دیگری مانند پیراهن مبل یا روکش مبل نیز شناخته میشود. انواع مختلف کاور مبل راحتی، کاور مبل پارچه ای، کاور مبل ژلاتینی یا ژله ای، کاور مبل پلاستیکی و … در بازار وجود دارد. دوخت کاور مبل راحتی چندان سخت نیست. البته دوخت کاور مبل سلطنتی کمی پیچیده تر است. کاور مبل ژلاتینی معمولاً برای مبل های سلطنتی (استیل) استفاده میشود. انواع دیگر پیراهن مبل مانند کاور مبل کشی را نیز میتوانید با اندازه گیری دقیق برای مبل های سلطنتی بدوزید.

کاور مبل دکوراتیو برای مبل استیل
کاور مبل دکوراتیو برای مبل استیل و سلطنتی

این روزها بسیاری از بانوان دوخت کاور مبل در منزل را به سفارش دوخت پیراهن مبل و یا خرید آماده آن ترجیح میدهند. همچنین این کار روشی بسیار عالی برای کسب درآمد در منزل است. از این رو جستجوی عباراتی مانند “دانلود رایگان کتاب آموزش دوخت کاور مبل“، “کانال تلگرام آموزش دوخت کاور مبل”، “آموزش دوخت کاور مبل دسته دار”، “دوخت کاور مبل ژلاتینی”، “آموزش دوخت کاور پلاستیکی مبل” و “ایده برای کاور مبل” بسیار مورد استقبال قرار دارد.

دوخت کاور مبل سلطنتی
آموزش دوخت کاور پلاستیکی مبل (سلطنتی، راحتی و …) ایده ای مناسب برای کسب درآمد در منزل است.

انواع کاور مبل شامل کاور مبل ژلاتینی (طلقی)، کاور مبل پارچه ای، کاور مبل کشی و کاور مبل پفکی میباشد. در این آموزش ما روشی بسیار ساده و زیبا را برای دوخت روکش مبل راحتی دسته دار و همینطور انواع صندلی را به صورت گام به گام و مرحله به مرحله به شما معرفی میکنیم. تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه های روزمره بتوانید روکش مبلی زیبا بدوزید.  همچنین فیلم های آموزشی جامعی توسط بهترین خیاطان ارائه شده است. در پایان روشی بسیار آسان برای دوخت کاور صندلی برای انواع صندلی نهارخوری و … آموزش داده ایم. اگر بدنبال کتاب آموزش دوخت روکش مبل و صندلی هستید، به شما پیشنهاد میکنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی بهترین دوزندگان کاور مبل

همچنین به یاد داشته باشید که اگر حوصله و یا زمان کافی برای دوختن کاور مبل در خانه را ندارید و یا میخواهید بدانید که کاور مبل را از کجا بگیرید، پیشنهاد میکنیم جهت اطلاع از قیمت و مشاوره درباره انواع کاور با دوزندگان برگزیده کاور مبل تماس بگیرید. ما بهترین دوزندگان پیراهن مبل را به تفکیک شهر به شما معرفی میکنیم. آنها با توجه به نظرسنجی از طیف عظیمی از مشتریان برگزیده شده اند و با کیفت بالا و قیمت مناسب و ارزان روکش هایی زیبا برای مبل شما آماده میکنند. کافیست با مراجعه به دوخت کاور مبل با ایشان تماس گرفته و در صورت تمایل نسبت به سفارش دوخت و یا خرید پیراهن مبل آماده اقدام کنید.

بهترین دوزندگان روکش مبل را از دیدگاه ساکنین شهر خود ببینید.

جهت اطلاع از قیمت اکنون با ایشان تماس بگیرید و در صورت تمایل سفارش دهید.

آموزش گام به گام دوخت کاور مبل راحتی:

هدف ما در این مقاله آموزش دوخت رومبلی دسته دار توسط خود شما میباشد. حتی اگر دانش چندان زیادی در دوزندگی و  استفاده از چرخ خیاطی نداشته باشید، با کمی حوصله و دقت میتوانید پیراهن ها و روکش هایی بسیار زیبا برای مبلمان خود بدوزید. با استفاده از پیراهن مبل طول عمر مبلمان خود را مدتها افزایش داده و آنها را تمیز نگهدارید. پیشنهاد میکنیم فیلم آموزش دوخت مطلسه مبلی را نیز به طور کامل ببنید. مطلسه دوزی پارچه سبب زیبایی دوچندان پیراهن مبل میشود. موارد با توضیخات کامل و بیان جزئیات در فیلم تشریح شده است.

کاور مبل ساده

در این قسمت روش دوخت کاور مبل پارچه ای ساده بیان میشود. با کمی سلیقه و حوصله از طرف خودتان میتوانید پیراهن مبلی ساده و بسیار زیبا داشته باشید.

پیشنهاد: در صورتی که مدتی است که از مبلمان خود بدون روکش استفاده کرده اید، پیشنهاد میکنیم قبل از دوخت کاور مبل نگاهی به خدمات مبل شویی در منزل داشته باشید و مبل خود را دوباره تمیز و زیبا کنید. ما نفرات برگزیده تکنسین های تعمیر مبل و مبل شویی در منزل را در شهر شما از دیدگاه مشتریان همراه با قیمت مناسب به شما معرفی میکنیم.

بهترین مبل شویی از دیدگاه ساکنین شهر شما کدام است؟


همچنین در صورتی که مبلمان شما آنچنان کثیف نمیباشد، میتوانید با مراجعه به تميز كردن مبل با جوش شيرين بهترین روش های شستشوی مبل را ببینید و خود نسبت به از بین بردن لکه ها اقدام کنید.

دوخت کاور مبل
دوخت کاور مبل راحتی زیبا و ساده در خانه

مرحله اول: انتخاب پارچه مناسب برای دوخت کاور مبل


به یاد داشته باشید که قبل از هر چیز انتخاب پارچه مناسب بسیار اهمیت دارد. شما هر روز از کاور مبل استفاده میکنید و همیشه آن را می‌بینید. پس با دقت و وسواس زیاد پارچه را انتخاب کنید.

پارچه مناسب جهت دوخت کاور مبل
انتخاب پارچه مناسب برای دوخت کاور مبل

طرح و رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید. ولی علاوه بر آن به وزن و بافت پارچه نیز دقت کنید. به یاد داشته باشید که احساسی را که هنگام نشستن روی مبل دارید، بافت پارچه به شما منتقل میکند. مهم است که احساس مطبوعی از لمس پارچه داشته باشید. دقت کنید که بیش از اندازه زمخت و یا لغزنده نباشد.

مهم است که پارچه به راحتی قابل شستشوی مکرر در ماشین لباسشویی باشد. به خاطر بیاورید که شما میخواهید مدتها از آن استفاده کنید و نیازی به مبل شویی در منزل نداشته باشید. پارچه های با وزن متوسط از جنس پنبه، جین و یا کرباس (نوعی برزنت) گزینه های مناسبی هستند. زیرا بادوام بوده و به دفعات قابل شستشو میباشند. البته پارچه هایی با وزن سبکتر مانند ابریشم و کتان نیز موجود است. ولی معمولاً دوام چندانی هنگام شستشو ندارند.


مرحله دوم: اندازه گیری ابعاد مبل


جهت دوخت کاور مبل ابتدا باید الگوی مناسب را آماده کنیم. برای این کار  ابتدا باید با دقت فراوان ابعاد نشان داده شده را اندازه گیری کنید. به یاد داشته باشید اندازه گیری صحیح مهم ترین قسمت برای داشتن کاوری متناسب و فیت شده روی مبل شما میباشد. با استفاده از متر خیاطی مطابق شکل زیر اندازه گیری کنید:

اندازه گیری ابعاد برای آموزش دوخت کاور مبل
مطابق شکل ابتدا ابعاد مبل را اندازه گیری کنید…

همانگونه که در شکل ملاحظه میکنید ابعاد لازم جهت دوخت روکش مبل به شرح زیر است:

A: ارتفاع قسمت جلویی مبل میباشد.

B: عرض قسمت نشیمن‌گاه میباشد.

C: ارتفاع تکیه گاه مبل میباشد.

D: ارتفاع قسمت پشتی مبل میباشد.

F: اندازه بازوی مبل از پایین قسمت داخلی تا پایین قسمت خارجی آن میباشد.

عرض مبل را نیز مطابق شکل اندازه گیری کنید.

یک پارچه به طول A+B+C+D نیاز است و دو تکه پارچه به طول F.

برای اندازه گیری دقیق تر متر را تاحدی داخل فرورفتگی های ابر مبل هم ببرید.

دقت کنید که با توجه به سلیقه خود میتوانید اندازه ها را تغییر دهید. برای مثال لزوماً نباید که قسمت A تا لبه برخورد با زمین کشیده شود. حتی میتوانید قسمت F را کوتاهتر در نظر بگیرید. این موارد بستگی به سلیقه خودتان دارد. در انتهای مقاله میتوانید تصاویر کاورهای دوخته شده را در مدل ها و ابعاد گوناگون ببینید.

پیشنهاد مطالعه: کوسن مبل آسان و زیبا بدوزید. با تعویض کوسن میتوانید علاوه بر ایجاد دکوراسیونی جدید، مبل های خود را دوباره نو کنید.  ۴ روش آسان آموزش دوخت کوسن را همراه با عکس و فیلم آموزشی رایگان ببینید.

مرحله سوم: برش الگو جهت دوخت کاور مبل


کاغذ الگوی خیاطی را مطابق با اندازه های ذکر شده و به تعداد لازم برش بزنید. سپس کاغذ الگو را مانند شکل بدوزید. در صورتی که ظاهر مبل شما کمی پیچیده است و اندازه گیری ابعاد ذکر شده چندان آسان نیست، پیشنهاد میکنیم کاغذ الگو و یا روزنامه را مستقیم بر روی کاناپه قرار داده و با دقت فراوان برش بزنید. همانطور که در شکل زیر مشاهده میکنید، میتوانید دو عدد کش نیز جهت مهار کاور مبل بر روی الگو در نظر بگیرید. الگوی بدست آمده به شکل زیر است:

الگوی برش دوخت کاور مبل
الگوی برش دوخت کاور مبل

مرحله چهارم: برش پارچه


بعد از انتخاب پارچه مناسب به سلیقه خودتان آن را به شکل الگوی آماده شده برش بزنید. دقت کنید که دو لایه پارچه نیاز است. یک لایه برای رویه کاور مبل و یک لایه برای زیره آن. همچنین باید بین رویه و زیره از پشم شیشه های متری استفاده کنید. پس در نهایت شما باید دو لایه پارچه و یک لایه پشم شیشه را مطابق با الگو برش بزنید.

بعد از قرار دادن پارچه های آماده شده روی یکدیگر، آنها را دوروزی کنید. همانطور که در فیلم آموزشی میبینید، کاور مبل دوخته شده را به صورت زیگزاگ بدوزید.

باز هم همانگونه که در فیلم آموزشی گفته شده در صورت تمایل میتوانید جهت مهار بهتر کاور، کش ها پهن برای آن تعبیه کنید.

بنابر سلیقه خود میتوانید انواع خلاقیت را اجرا کنید. برای مثال جیب های تزئینی جهت نگهداری وسایل گوناگون مانند کنترل تلویزیون و غیر بر روی کاور مبل دوخته شده تعبیه کنید. این جیب ها بنا به نظر شما میتوانند از انواع پارچه باشند. یا حتی میتوانید نگهدارنده هایی توسط انواع کش در نظر بگیرید.


فیلم آموزش دوخت کاور مبل راحتی در خانه (مطلسه دوزی پارچه مبل)


منبع ویدئو: doukht.bartar توسط خانم معصومه محمدی القار ———- سفارش دوخت کاور تهران (آقای امینی): تماس

پیشنهاد مطالعه: اگر مبل چرمی در خانه دارید، بهترین روش تمیز کردن مبل چرمی را بخوانید و عمر مبلمان خود را چند برابر کنید.

چنانچه تجربه کافی در خیاطی و استفاده از چرخ خیاطی را دارید. پیشنهاد میکنیم فیلم آموزشی زیر را نیز ببینید. در این آموزش روش دیگر برای دوخت کاور مبل بیان شده است. این کاور تمام مبل را پوشش میدهد و همانند پیراهن مبل عمل میکند. همچنین برای دوخت کاور مبل ژله ای یا پلاستیکی نیز میتوانید از این روش استفاده کنید. الگوبرداری جهت دوخت کاور مبل سلطنتی نیز مشابه همین روش میباشد. با ما همراه باشید…


آموزش دوخت کاور مبل کشی


کاور مبل کشی یکی از محبوب ترین روکش های مبل میباشد. این نوع کاور در صورتی که به طور صحیح و با دقت زیادی دوخته شود کاملاً با مبل هماهنگ شده و جلوه بسیار زیبایی دارد. البته کاور های مبل کشی آماده و بسیار زیبا هم وجود دارد که میتوانید برای اطلاع از قیمت آنها و در صورت تمایل سفارش آن به بخش کاور مبل مراجعه کنید.

کاور مبل کشی یک تکه (مناسب برای مبلمان راحتی)

برای دوخت کاورهای کشی برای مبل های راحتی بهتر است از پارچه های کشی استفاده کنید. با این حال میتوانید مانند آموزش زیر از پارچه های معمولی به همراه کش استفاده کنید.


کاور مبل کشی برای مبل تشک جدا (مناسب برای مبل سلطنتی و راحتی)

اگر مبلمان شما دارای تشکچه های جدا میباشد از آموزش زیر استفاده کنید. با این روش ساده میتوانید برای مبل های سلطنتی و یا راحتی کاورهای بسیار زیبا بدوزید. در این آموزش از پارچه آلتین طرح پولکی استفاده شده است.


روش جا زدن کاور مبل کشی و استفاده از ترمز کاور مبل


برای ثابت نگه داشتن کاورهای کشی باید از نوعی ترمز استفاده کرد. با استفاده از روش خلاقانه زیر میتوانید براحتی کاور مبل را ثابت نگه داشته و از درآمدن آن هنگام استفاده جلوگیری کنید.

 


نمونه کاورهای دوخته شده برای مبل


کاور مبل راحتی تک نفره
کاور مبل راحتی تک نفره

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، با توجه به نظر و سلیقه خود میتوانید انواع جیب و نگهدارنده ها را بر روی کاور مبل تعبیه کنید.


کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای

کاور مبل تکه ای همزمان با حفظ پارچه مبل از انواع آلودگی و فرسایش گزینه ای مناسب جهت ایجاد تغییری زیبا در دکوراسیون مبلمان میباشد.


دوخت کاور مبل راحتی ساده
دوخت کاور مبل راحتی ساده

در صورت تمایل میتوانید از انواع کش و یا روبان جهت نگهداری محکم تر کاور و همچنین زیباتر شدن آن استفاده کنید.


آموزش دوخت پیراهن مبل ساده
آموزش دوخت پیراهن مبل ساده

کاور سه لایه ( پارچه ای )
کاور سه لایه ( پارچه ای )

چگونه روکش مبل بدوزیم
چگونه روکش مبل بدوزیم

آموزش دوخت کاور مبل ژلاتینی:

کاورهای مبل ژلاتینی از طلق هایی با ضخامت های مختلف تولید میشوند. دوخت اینگونه کاور نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد. اندازه گیری دقیق و تخصص کافی در کار با چرخ خیاطی پیش نیاز دوخت کاور مبل ژله ای میباشد. از این رو هنر آموزان علاقه مند به آن شروع به یادگیری آن میکنند. تاکنون آموزش رایگان برای دوخت کاور مبل ژلاتینی وجود نداشت. ما در ایران تی اس ام تلاش کردیم جامع ترین آموزش رایگان دوخت کاور مبل ژله ای را به شما عزیزان ارائه دهیم.

آموزش دوخت کاور مبل طلقی

البته اگر تصمیم به دوخت روکش مبل ژله ای یا پلاستیکی برای خود را دارید، پیشنهاد ما استفاده از خیاطان حرفه ای دوخت روکش مبل طلقی می باشد. ایشان با قیمتی مناسب کاور های زیبا و دقیقاً متناسب با مبل شما ارائه میدهند. همواره میتوانید با بهترین دوزندگان کاور مبل را در شهر خود در بخش کاور مبل آشنا شوید.

کاور طلقی مبل سلطنتی
کاور طلقی مبل سلطنتی: (کریستال اف آی تی ) ضخامت ۰۲۰٫نرمی ۴۴میکرون شفافیت ۹۸ درصد پی ام وی، به دلیل نرم و ضخیم بودن و با کیفیت بودن مارک کریستال‌اف.آی.تی
در برابر پارگی بسیار مقاوم بوده و به هیچ عنوان زرد نمیشود

در صورت تمایل آموزش دوخت کاور صندلی را ببینید.

در این آموزش تلاش کردیم تا ساده ترین روش های دوخت کاور مبل و کاور صندلی را آموزش دهیم. با دوختن یک کاور مبل زیبا، برای مبلها و روکش برای صندلی، میتوانید علاوه بر نگهداری بهتر مبل و صندلی و افزایش طول عمر آنها، تغییر دکوراسیون بسیار زیبا در خانه خود ایجاد کنید. با استفاده از رومبلی نیاز بسیار کمتری به مبل شویی در منزل پیدا میکنید. این مقاله همواره بروزرسانی میشود. خوشحال خواهیم شد اگر نظرات ارزشمند خود را درباره این آموزش در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید. ما همواره با بررسی نظریات شما در پی بهبود مطالب ارائه شده هستیم.

نمونه کارهای بیشتر دوخت کاور مبل

دوخت کاور مبل استیل
ضخامت ۰۲۰، نرمی ۴۲میکرون، شفافیت ۹۸درصد
کاور مبل ژله ای گزینه ای مناسب برای مبل های استیل و سلطنتی میباشد.
کاور مبل ژله ای
کاور مبل باعث تمیز نگه داشته شدن مبلمان میشود. قیمت کاور مبل پلاستیکی با توجه به نوع طلق و اجرت و مهارت دوزنده مشخص میشود.
کاور مبل راحتی
کاور کشی منسب برای انواع مبلمان راحتی است. خاصیت آبگریزی دارد و باتوجه به نوع پارچه میتواند ضد لک باشد. معمولاً رنگ بندی های متنوعی دارد.
کاور مبل دکوراتیو
🔷 نوع پارچه: مطلسه
🔷 نوع کاور: دکوراتیو
کاور دکوراتیو به صورت سه لایه دوخته میشود. لذا مایعات به راحتی از آن عبور نمیکنند. همچنین با توجه به تنوع رنگ با انواع دکوراسیون ست میشود.

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود از طریق اشتراک گذاری در واتساپ آن را به دوستان خود معرفی کنید.

اشتراک گذاری در واتساپ

32 دیدگاه برای “دوخت کاور مبل; آموزش گام به گام ۳ روش آسان، معرفی بهترین دوزندگان

 1. گلی گفته:

  سلام. خسته نباشید. آموزش هاتون واقعا کاربردی و مفید هستش. اون قسما کاور صندلی خیلی بدرد من خورد. خیلی ساده و راحت تونستم برای صندلی هام کاور بدوزم. من برای مبل هام کاور طلقی دارم. طلق خوب هم سفارش دادم که زود خراب نشه. اگر چیزی روش بریزه با هرچیزی میتونم تمیزش کنم؟

  • صبوری گفته:

   خیلی خوشحالیم از اینکه مطالب براتون مفید بوده. به این علت که جنس کاورهای طلقی از پلاستیک هست مایعات و آلودگی ها درون بافت آنها رسوب نمیکنه و نیازی به استفاده از شوینده های شیمیایی نیست. هر شوینده ای مثل شیشه پاک کن و … به مرور زمان ممکنه باعث تغییر رنگ طلق بشه. حتی نیازی نیست کاور رو با آب زیاد بشورید. کافیه یک دستمال نخی بردارید کمی مرطوبش کنید و روی محل لکه بکشید و در آخر هم با یک دستمال نخی دیگه خشکش کنید.

 2. لیلا گفته:

  به جرائت میتونم بگم هیچکجا همچنین آموزش های جامع و کاملی برای کاور مبل پیدا نکردنم. از این مطلب مفیدتون بسیار سپاسگذارم.

  • صبوری گفته:

   کاور ژله ای به علت اندازه گیری دقیق معمولاً توی دوره آموزش داده میشه. با این حال تلاش میکنیم در اسرع وقت آموزش ویژه ای برای اون قرار بدیم.

 3. لیلا گفته:

  سلام و خسته نباشید. خیلی عالی و مفید بود. من تو هیچ وبسایت دیگه ای توی اینترنت ندیدن مطلبی رایگان درباره دوخت کاور مبل تا حد جامع باشه. چند روش رو آموزش دادید که من خیلی استفاده کردم. امیدوارم موفق باشید و باز هم آموزش های رایگام بزارید D:

  • صبوری گفته:

   سلام خدمت شما. نحوه محاسبه متراژ در فیلم اول بیان شده. همچنین طبق الگو میتونید جلو، عرض نشیمن، ارتفاع پشتی و پشت تکیه گاه رو اندازه گیری کنید.

   • معصومه گفته:

    کاملا همه چی واضح بود.فقط نمیدونم متراژ نهایی پارچه ای که باید خریداری کنم چه قدر باید باشه برای ست راحتی ۷نفره.اگه امکان داره واسه یه دونه مبل توضیح بدین تا بقیه رو خودم محاسبه کنم.با تشکر از مطالب مفیدتون

  • صبوری گفته:

   سلام. کاورهای کشی رو تا حدی میشه از روی عکس دوخت. چون حالت کشی داره یه مقدار هم سایز بالا و پایین بشه قابل قبوله. ولی کار نهایی اصلاً به تمیزی و ظرافت اندازه گیری صحیح در نمیاد.

 4. فری گفته:

  سلام ممنون از راهنمایی ها تون خیلی خوب بودن ولی کاشکی نشون میدادین از پشت که چطور خوب محکم بکنیم که لیز نخورده

 5. نجمه زنگی آبادی گفته:

  سلام عزیزم لطف کنید الگو واندازه گیری دقیق کاور مبل قالی رو برای من می فرستید. منم استفاده کنم وهمیشه دعاتون کنم.

 6. ناشناس گفته:

  سلام برای دوخت کاور مبل دکوراتیو چه جوری میزان پارچه را اندازه گیری کنیم که چقدر پارچه میخواد

  • صبوری گفته:

   سلام روش دقیق اندازه گیری به همراه الگوی برش کاور در آموزش ذکر شده البته میتونید قسمت روکش قسمت دسته مبل رو با توجه به سلیقه خودتون کوتاه یا بلند در نظر بگیرید.

 7. نرگس گفته:

  سلام بسیار خوب و مفید بود.فقط یه سوال اینکه کارورهایی که سه لایه دوخته بودین موقع نشستن همینجور خوب وامیستن یا نیاز هست یه جوری نشیمن و تکیه گاه از یه جایی به خود مبل فیکس بشن؟

  • صبوری گفته:

   سلام. همانطور که در تموته کارها مشخص هست میتونید هنگام دوخت اتصالات لازم برای فیکس شدن به پایه ها و دسته های مبل رو در نظر بگیرید.

 8. ارمان گفته:

  سلام خسته نباشید ممنون از آموزش خوبتون میشه خواهش کنم نایلون برای کاور مبل چطوری واز کجا بخرم بعد تلفنی که زنگ میزنم میگن سایز بگو تا قیمت بگم سایز مبل نمی خوایم سایز طلقی که میخوایی بگو متوجه نمیشم

  • صبوری گفته:

   سلام. فروشگاه های زیادی طلق کاور مبل رو به صورت رول میفروشند. انواع طلق با توجه به ضخامت آنها از شماره های ۰۲۰ تا ۰۲۵ به فروش میرسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *