روش پاک کردن لکه خون از روی مبل; ۵ ترفند آسان

پاک کردن لکه خون از مبل 4

لکه خون روی مبل

چگونه لکه خون خشک شده را از روی مبل پاک کنیم؟

پاک کردن لکه خون روی مبل یک چالش است و بهتر است در صورت امکان تا زمانی که لکه خون تازه است اقدام به تمیز کردن و از بین بردن آن کنیم. بهر حال خوشبختانه روش هایی برای از بین بردن خون خشک شده از روی مبل و کاناپه با استفاده از چند حلال ساده وجود دارد. به طور کلی ترفند این است که ابتدا لکه را تا حد امکان با مواد شوینده اشباع کنید و تا حد ممکن خون اضافی با پاک کننده آغشته کنید تا لکه تمیزشود. فارغ از اینکه از چه چیزی برای تمیز کردن لکه استفاده می کنید ، مهم است که پاک کننده را به طور کامل از روی مبل بشویید تا به مبل آسیب نزند.

فهرست مطالب

 اقدامات پیش از پاک کردن لکه خون روی مبل، فرش یا موکت

روش پاک کردن لکه خون ار روی مبل، فرش یا موکت

چند ترفند برای پاک کردن لکه های خون سرسخت تر

استفاده از کمک متخصصان مبل شویی

همیشه مبل را تمیز نگه دارید

 اقدامات پیش از پاک کردن لکه خون روی مبل

بررسی لیبل مبل جهت پاک کردن لکه خون از مبل

۱- برچسب مراقبت مبل را بررسی کنید.

مبل ها از مواد مختلفی ساخته می شوند و گرچه برخی می توانند با آب با خیال راحت تمیز شوند ، بعضی دیگر به محلول های تمیز کننده خاصی نیاز دارند. برای جستجوی کد حرف W ، S ، SW یا X ، به برچسب مبل روی مبل نگاهی بیندازید:
W ، S و SW به این معنی است که شما می توانید مبل را با تمیز کننده های پایه آب یا حلال تمیز کنید.
X به این معنی است که شما نمی توانید نیمکت را با آب یا حلال تمیز کنید ، بنابراین مجبورید برای تمیز کردن خون آن را نزد یک متخصص ببرید. در صورت تمایل همکاران ما در نزدیکی شما هستند، کافیست جهت شستشوی مبل در منزل با ما تماس بگیرید.

پاک کردن لکه خون از مبل

۲- تمیزکننده های خود را آزمایش کنید.

برای پاک کردن لکه خون روی مبل قبل از استفاده از هرگونه حلال روی مبل خود ، همیشه باید یک آزمایش نقطه ای انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که پاک کننده پارچه را سفید نمی کند ، باعث تداخل رنگ ها نمی‌شود و  یا به مواد سازنده مبل آسیب نمی رساند. آزمایش نقطه‌ای را با استفاده از مواد تمیز کننده در یک منطقه نامحسوس انجام داده و اجازه دهید تا حداقل ۱۲ ساعت بماند. میتوانید مواد شوینده زیر را بر روی مبل خود آزمایش کنید:
الکل مالشی (ایزوپروپانول یا اتانول)
آب اکسیژنه
محلول صابون و آب
مواد شوینده تمیز کنند لوازم منزل که به صورت آماده در بازار است.

پاک کردن لکه خون از روی مبل

خون خشک شده را با مسواک تا حد امکان پاک کنید.

با استفاده از یک مسواک با موی نرم ، ناحیه را به آرامی مالش داده و خون خشک شده ای را که هنوز ممکن است روی سطح مواد باشد شل کنید. با این کار لکه تمیزتر می شود. پس از مسواک زدن ، محل را با یک پارچه خشک پاک کنید تا پوسته های خون خشک شده از بین برود.

پاک کردن لکه خون با الکل

محل را با آب یا الکل پاک کنید.

برای پاک کردن لکه خون از مبل یک پارچه تمیز را با آب سرد یا الکل آغشته کنید. پارچه را بیرون بیاورید و مایع اضافی آن را بگیرید. لکه را با پارچه مرطوب و سفید آغشته کنید تا منطقه با مایع اشباع شود. دقت کنید که از آب سرد استفاده کنید ، زیرا آب گرم می تواند لکه ایجاد کند.
استفاده از پارچه های سفید برای تمیز کردن کاناپه مهم است ، در غیر این صورت ممکن است رنگ از روی پارچه ها به کاناپه منتقل شود.
استفاده از آب برای کاناپه هایی که با کد حروف W و SW مشخص شده اند ایمن است. همچنین استفاده از الکل در کاناپه هایی که با کد S و SW مشخص شده اند بی خطر است.

پاک کردن لکه خون از مبل 2

محل را خشک کنید.

با استفاده از یک پارچه تازه محل را پاک کنید و خون و مایعات اضافی را از روی کاناپه خارج کنید.دقت کنید هنگام خشک کردن پارچه را بر روی مبل نمالید. زیرا مالش می تواند لکه را بیشتر بر روی مبل پخش کند و تمیز کردن آن را سخت تر کند. بهتر است با پارچه به آرامی ضربه بزنید و تا زمانی که پارچه خشک شود، ادامه دهید.

پیشنهاد مطالعه: کاور مبل آسان و زیبا بدوزید و تا مدت ها از شر لکه های روی مبل خلاص شوید! آموزش دوخت کاور مبل همراه با عکس و فیلم آموزشی رایگان

چند ترفند برای پاک کردن لکه های خون سرسخت تر

اگر روش های پیشنهادی در قسمت بالا موفقیت آمیز نبود میتوانید شوینده های زیر را نیز امتحان کنید:

پاک کردن لکه خون از مبل 3

۱- یک محلول تمیز کننده جدید انتخاب کنید.

چند پاک کننده مختلف وجود دارد که می توانید برای از بین بردن خون از روی مبل استفاده کنید. در اینجا برخی از محبوب ترین مواد پاک کننده خون برای کاناپه ها آورده شده است. (یکی از اینها را انتخاب کنید):
یک قسمت جوش شیرین مخلوط با دو قسمت آب (قبل از اقدام مطالعه کنید: آموزش پاک کردن لکه مبل با جوش شیرین)
آب لیمو تازه مخلوط شده با کمی نمک
آب اکسیژنه
الکل مالشی
یک فنجان (۲۳۵ میلی لیتر) آب سرد با ۲ قاشق چای خوری (۱۰ میلی لیتر) مایع ظرفشویی مخلوط شده است
اسپری مو

تمیز کردن لکه خون خشک شده

۲- پاک کردن لکه خون.

محلول شوینده خود را در یک کاسه مخلوط کنید. یک پارچه تمیز را در محلول خیس کنید و مایع اضافی را از پارچه خارج کنید. پارچه به آرامی و به حالت ضربه به لکه خون بزنید. دقت کنید که پارچه را با فشار نمالید ، زیرا این می تواند لکه را به عمق مبل وارد کند.
سپس ، می توانید بگذارید محلول تمیز کننده ۳۰ دقیقه بر روی لکه خون باقی بماند.

پاک کردن لکه خون از روی مبل 2

۳- خشک کردن مواد شوینده.

با استفاده از یک پارچه خشک ناحیه را کاملاً پاک کنید و خون تمیز و مرطوب اضافی را جذب کنید. این کا را تا زمانی که پارچه کاملاً خشک شود ادامه دهید.

۴- این کار را تکرار کنید تا لکه از بین برود.

متناوباً عمل مرطوب کردن محل با پاک کننده و خشک کردن آن با یک پارچه خشک را ادامه دهید. این کار را ادامه دهید تا جایی که دیگر خونی روی پارچه خشک نرود و لکه کاملاً از بین برود.

۵- با لکه های بسیار سرسخت چه کنیم؟

برای لکه های خونی که همچنان باقی مانده اند، ممکن است مجبور شوید یک تمیز کننده مبلمان تجاری را امتحان کنید. یک پارچه تمیز را با پاک کننده اشباع کنید و لکه را با پارچه پاک کنید. سپس ، محل را با یک پارچه خشک کنید. همچنین میتوانید با استفاده از یک فن محل را سریعتر خشک کنید.
پاک کننده ای را امتحان کنید که با آنزیم تولید شده و در عین حال برای مبل بی خطر باشد. این نوع پاک کننده ها به طور خاص برای تجزیه پروتئین های موجود در لکه های آلی مانند خون طراحی شده اند.

استفاده از کمک متخصصان مبل شویی

گاهی لکه خون بسیار قدیمی می‌باشد. ممکن است شما بسیاری ترفندها را بکار ببرید ولی موفق به تمیز کردن لکه به صورت کامل نشوید. در این گونه مواقع پیشنهاد ما استفاده از کمک تکنسین های این کار است. متخصصان مبل شویی با استفاده از دستگاه مبل شور و مواد شوینده مخصوص علاوه بر شستشوی مبل به صورت کامل اقدام به لکه گیری مبلمان نیز می‌کنند.

همیشه مبل را تمیز نگه دارید:

پاک کردن لکه مبل 3

۱- بلافاصله لکه ها و کثیفی ها را برطرف کنید.

اگر مواد غذایی بر روی مبل ریخت، بلافاصله از قاشق برای برداشتن تکه های غذا استفاده کنید. پارچه تمیز را با آب سرد یا الکل مرطوب کنید (برای lمبل ها با کد S) و محل را اشباع کنید. با پارچه ضربه بزنید تا لکه از بین برود و سپس محل را خشک کنید.
وقتی بلافاصله نشت و ضایعات را تمیز می کنید ، لکه ها زمان خشک شدن ندارند و این کار تمیز کردن آنها را آسان می کند.

۲- مبل را همیشه تمیز نگه دارید.

در صورت تمیز نگه داشتن و  نظافت منظم ، نو نگه داشتن مبل کار سختی نیست. برای تمیز کردن مبل، از یک برس نرم استفاده کنید تا به آرامی خاک و گرد و غبار روکش مبلمان را بشویید. محل های جمع شدن آشغال را بر مبل، از جمله درزها ، ترک ها و شکاف ها با جاروبرقی پاک کنید.
برای بهترین نتیجه ، این روند تمیز کردن را هر دو هفته تکرار کنید.

کاور مبل

۳- استفاده از کاور مبل.

روش دیگر برای محافظت از مبل ها در برابر کثیفی، خاک و لکه ها ، پوشاندن آنها با روکش پارچه ای قابل شستشو است. شما می توانید یک کاور مخصوص مبل خریداری کنید ، می توانید خودتان آن را بدوزید و یا حتی می توانید از یک ملحفه یا پتو قدیمی برای پوشاندن کاناپه خود استفاده کنید. روش آسان دوخت کاور مبل را بخوانید.
کاور را هر یک تا دو ماه بشویید تا تمیز بماند.

پیشنهاد مطالعه: اگر لکه جوهر روی مبل شما وجود دارد، روش آسان پاک کردن لکه خودکار از روی مبل را بخوانید و به راحتی آن را از بین ببرید.

به یاد داشته باشید ما در مرکز سرویس و تعمیر ایران هموراه بهترین تکنسین ها را با توجه به نظرات شما عزیزان و تجارب ایشان انتخاب کرده و به شما معرفی می‌کنیم. جهت مبل شویی در منزل با کیفیت بالا و قیمت مناسب، می‌توانید با ایشان در ارتباط باشید.

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود با اشتراک گذاری آن در واتساپ ما را یاری کنید.

اشتراک گذاری در واتساپ

منبع: wikihow

آخرین شهرهای تحت پوشش ما

6 دیدگاه برای “روش پاک کردن لکه خون از روی مبل; ۵ ترفند آسان

 1. رها گفته:

  بسیار ممنونم از آموزش جامع تون. من چند بار از مطالب مفید سایتتون استفاده کردم. واقعاً تو زمینه کاری خودتون یکی از بهترین ها هستید.
  یک سوال هم داشنم از حضورتون. بعد از اینکه شوینده رو زدم بلافاصله خشک کنم یا کمی صبر کنم؟

  • صبوری گفته:

   ممنونیم از اظهار محبتتون و خوشحالیم که مطالب مفید واقع شده. همانطور که تو متن ذکر شده بهتره در حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید. تا شوینده ها بتونن لکه خون رو در خودشون حل کنن.

 2. گیتا گفته:

  ممنون از آموزشتون. یک لکه خون خشک شده روی مبلهای من بود که خیلی اذیت میکرد. استفاده از آبلیمو خیلی موثر بود. تقریباً محو شده. هرچند وقتی آبلیمو اثر کرد من بقیه روش ها رو امتحان نکردم. ولی اونها هم شاید موثر باشه.

 3. یاس گفته:

  خیلی خیلی ممنون از شما من لکه ی خون تازه رو با جوش شیرین و اب به راحتی پاک کردم از روی مبل سفید

 4. ستایش گفته:

  لکه خون بزرگ و تازه رو مبل آبی تیره بود با الکل و چندمنظوره جواب داد ظاهرن حالا وقتی خشک شد باید دید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *