آموزش تمیز کردن مبل سلطنتی; روش شستن مبل استیل و براق کردن چوب

تمیز کردن مبل سلطنتی

تمیز کردن مبل سلطنتی (مبل استیل) به شیوه طبیعی و استاندارد

تمیز کردن مبل سلطنتی دقت و توجه ویژه‌ای نیاز دارد. به طور کلی سبک مبلمان از سه الگوی مبلمان کلاسیک، سلطنتی و مبل راحتی تبعیت می کند. مبلمان سلطنتی از دیرباز یادآور خانه های شیک و مجلل است. مبلمان استیل را با زرق و برق بسیار می شناسند. در این آموزش بهترین روش های تمیز کردن مبل سلطنتی و تمیز کردن چوب مبل استیل را بیان کرده و بهترین براق کننده چوب مبل سلطنتی را معرفی میکنیم. در آخر نیز بهترین نفرات مبل شویی در منزل را از دیدگاه مشتریان هر شهر معرفی میکنیم.

پیشنهاد مطالعه: اگر مبلمان استیل شما نیاز به هرگونه تعمیرات دارد، تعمیر مبل سلطنتی را بخوانید.

فهرست مطالب:

۱- معرفی مبل سلطنتی (استیل)

۲- روش های تمیز کردن مبل سلطنتی

     ۲-۱  تمیز کردن مبل استیل با سرکه و مایع دستشویی

    ۲-۲ از بین بردن لکه های مبل سلطنتی با جوش شیرین

    ۲-۳ استفاده از پاک کننده ها

۳- تمیز کردن چوب مبل استیل

۴- معرفی بهترین نفرات شستشوی مبل استیل

معرفی مبل سلطنتی (استیل)

قبل از اینکه به بیان بهترین روش های تمیز کردن مبل سلطنتی بپردازیم، بد نیست به طور خلاصه مبل سطنتی (مبل استیل) و انواع آن را معرفی کنیم. مبل سلطنتی که به عنوان مبل استیل نیز شناخته می‌شود، به عنوان مبلمان شیک و لاکچری در فضای منزل مورد استفاده قرار می گیرد. این مبل یکی از انواع برفروش و محبوب در بازار مبل ایران می‌باشد. مبل سلطنتی معمولاً از چوب های گردو، راش، نراد و گاهی هم از چوب سفید ساخته میشود. به طور معمول پایه‌های بلندی دارد. مبلمان سلطنتی از طراحی زیبایی برخوردار است و بیشتر با رویه مخمل نمایان می گردد. معمولا سنگین است و دارای منبت‌کاری های سلطنتی می‌باشد. دارای تشک های دوبل و یک تکه است که همین امر باعث افزایش طول عمر آم میشود. معمولا در بازار در انواع مبل استیل فرانسوی، مبل سلطنتی مصری، مبل سلطنتی کلاسیک و … شناخته میشود. یکی مهم‌ترین وجه‌های تمایز آن با مبل راحتی، تاج مبل سلطنتی می‌باشد. از مبلمان سلطنتی در دکوراسیون کلاسیک و سلطنتی بسیار استقبال می شود.

تمیز کردن مبل سلطنتی
تمیز کردن مبل سلطنتی
پیشنهاد مطالعه: کوسن های مبل را به آسانی در خانه بشویید! آموزش شستن کوسن  را همراه با عکس و فیلم آموزشی

روش های تمیز کردن مبل سلطنتی

برای تمیز کردن مبل استیل نیاز به حلال های پاک کننده دارید. این پاک کننده ها به راحتی حل می شوند. بیشتر مبلمان ها دارای برچسب لازم برای شست و شو هستند. این لیبل ها در تمیز کردن مبل سلطنتی مورد توجه قرار می گیرند. در واقع در لیبل های مبلمان می توان شرایط شست وشوی مبلمان را مشاهده کرد.

تمیز کردن مبل استیل با سرکه و مایع دستشویی

برای تمیز کردن مبل استیل یک سلطل آب مقطر آماده کنید. برای تمیز کاری مبل سلطنتی، آب لوله کشی توصیه نمی شود. آب لوله کشی دارای املاح معدنی است و امکان شست و شوی مطلوب مبل سلطنتی را فراهم نمی کند.

 • سه دستمال پارچه‌ای تمیز در رنگ روشن آماده کنید.
 • مایع دستشویی و سرکه مقطر به عنوان حلال های مهم در تمیز کردن مبل سلطنتی مورد توجه قرار می گیرد.

توجه داشته باشید بعد از ترکیب مواد در آب مقطر باید محلول آماده شده بر روی قسمت کوچکی از مبل تست شود و آن گاه محلول را بر روی سایر نواحی مورد استفاده قرار دهید.

شروع به کار:

برای شروع کار ابتدا مبل سطلنتی را جاروبرقی بکشید. با این کار می توانید گرد و غبار را از دل مبلمان بیرون بکشید.

برای ترکیب محلول شست و شو، باید یک قاشق غذا خوری مایع دستشویی و یک قاشق غذاخوری سرکه را در ۲ فنجان آب مقطر میکس کنید. در ادامه دستمال پارچه‌ای را بردارید و به مواد محلول آغشته نمایید.

در ادامه پارچه را بر روی نقاط لکه دار مبل سلطنتی بکشید. بهتر است از مالش دادن پارچه بر روی مبلمان اجتناب کنید. این موضوع می تواند باعث آسیب به بافت مبلمان شود. مبل را بیش از حد خیس نکنید. زیرا اگر رطوبت به درون الیاف پارچه نفوذ کند خشک کردن آن بدون دستگاه به سادگی میسر نمی‌باشد. این امر ممکن است سبب از ریخت افتادن پارچه و از دست دادن شکل اولیه آن در طول زمان شود. دقت کنید مواد شوینده به قسمت چوبی مبل نفوذ نکند. زیرا رطوبت میتواند باعث ایجاد پوسیدگی و ترک در چوب شود. اگر این اتفاق افتاد بلافاصله چوب را خشک کنید.

حالا یک پارچه میکروفیبر تمیز دیگر بردارید و با آب مقطر مرطوب کنید. در واقع این پارچه تنها با آب مرطوب می شود. بر روی محل لکه گیری شده بکشید تا اثری از صابون باقی نماند. برای مرحله سوم تمیز کردن مبل سلطنتی آماده شوید. از یک پارچه میکروفیبر دیگر برای خشک کردن محل لکه استفاده نمایید و به این ترتیب کار را به پایان برسانید.

اگر تمایل دارید برای تمیز کردن مبل سلطنتی از برس خشک بهره مند شوید، بهتر است این برس را در نوع موی طبیعی و سفت انتخاب کنید. برس خشک برای از بین بردن ذرات شل مبل کاربرد دارد. برس خشک می تواند بیرون آورنده گرد و غبار از داخل مبل به سطح مبل باشد.

تمیز کردن مبل استیل
تمیز کردن مبل استیل

از بین بردن لکه های مبل سلطنتی با جوش شیرین

جوش شیرین از مواد طبیعی موثر برای از بین بردن لکه ها و  تمیز کردن مبل سلطنتی است. جوش شیرین از قدرت پاک کنندگی نسبتاً خوبی برخوردار است. هرچند بیشترین کاربرد آن برای از بین بردن بوی نامطبوع مبلمان می‌باشد.

لکه ها در برابر جوش شیرین تا حدی سست می شوند و به راحتی پاک می گردند. امکان از بین بردن لکه های عمیق با محلول جوش شیرین فراهم است. برای تهیه محلول جوش شیرین باید نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید.

در محلول جوش شیرین از حدود یک دوم آب و یک دوم جوش شیرین استفاده می شود. محلول جوش شیرین باید بعد از ترکیب حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی لکه گذاشته شود. این موضوع مختص محلول مرطوب نیست. در واقع شما می توانید جوش شیرین را بدون آب و به شکل خشک بر روی مبل سلطنتی مورد استفاده قرار دهید. در هر دو حالت پاکسازی خشک یا مرطوب باید حدود بیست دقیقه به جوش شیرین زمان دهید. آن گاه از جاروبرقی برای جمع آوری جوش شیرین خیس یا خشک استفاده کنید.

برای این که جوش شیرین جذب لکه شود، حدود بیست دقیقه زمان نیاز دارید. بنابراین بعد از گذشت بیست دقیقه می توان انتظار عملکرد مثبتی از جوش شیرین داشت. اگر از جوش شیرین برای تمیز کردن مبل سطلنتی بهره مند می شوید، بهتر است ابتدا آن را بر روی قسمت کوچکی امتحان کنید.

ما در آموزش کوتاه دیگر بهترین روش ها تمیز کردن مبل با جوش شیرین را بیان کرده و روش ساخت شوینده بسیار موثر با ترکیب چند ماده خانگی برای از بین بردن لکه ها را گفته ایم. در صورت تمایل تمیز کردن مبل با جوش شیرین را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه: اگر لکه جوهر خودکار روی مبل شما وجود دارد، آموزش پاک کردن لکه خودکار روی مبل را بخوانید و با آسان ترین روش ها آشنا شوید.

استفاده از پاک کننده ها

پاک کننده های حلال نیز گزینه خوبی برای تمیز کردن مبل سلطنتی هستند. این پاک کننده ها باید در حین تمیزکاری مبل سلطنتی بر روی قسمت کوچکی مورد استفاده قرار بگیرند.

بعد از تمیز کردن مبل سلطنتی از یک پارچه حوله ای برای خشک کردن مبلمان استفاده کنید.

براق و تمیز کردن چوب مبل استیل

بخش مهمی از مبلمان سلطنتی از چوب تشکیل شده و همین موضوع تمیزکاری چوب مبل استیل را حائز اهمیت می نماید. برای تمیز و براق کردن کردن چوب مبل استیل یک دستمال میکروفیبر تمیز نیاز دارید. از محلول شست و شوی آماده شده با مایع ظرفشویی و آب، مایع دستشویی و آب یا محلول های طبیعی برای پاکسازی چوب های مبل استیل بهره مند شوید. توجه داشته باشید بعد از تمیز کردن چوب مبل سلطنتی، باید نسبت به خشک کردن فوری اقدام کنید تا از پوسیده شدن چوب جلوگیری شود. برای این کار از یک دستمال ضخیم یا حوله کمک بگیرید.

“همچنین میتوانید از پارافین یا گلیسیرین نیز برای پاک کردن قسمت های چوبی مبل سلطتنی استفاده کنید.”

علاوه بر پارافین در صورتی که تمایل به استفاده از محصولی کمی تخصصی تر به عنوان براق کننده چوب مبل سلطنتی دارید، انواع اسپری فوم براق کننده و پاک کننده چوب ایرانی و خارجی در بازار موجود است. پرفروش ترین اسپری براق کننده چوب مبل توسط برندهای گل پخش و واکو تولید میشود.

در هنگام استفاده از پارافین دقت کنید که پارچه مبل به روغن آغشته نشود. روغن گلیسیرین و یا پارافین با ایجاد یک لایه محافظ، سبب جلادهی و هرچه زیباتر شدن چوب مبل استیل شما میشود.

برای جدا کردن آدامس چسبیده شده به چوب میتوانید از یخ استفاده کنید. شیوه کار را اینجا بخوانید: پاک کردن لکه آدامس روی مبل

بایدها و نبایدها در نگهداری چوب مبل سلطنتی:

کمتر وسیله ای در خانه به اندازه وسایل چوبی به محیط احساس طبیعی بودن می‌بخشد. وسایل چوبی از جمله مبلمان های سلطنتی و استیل، در اکثر موارد بادوام ساخته شده و نگهداری آنها آسان است. با این حال آنها نیز از آسیب در امان نیستند. دستورالعمل های زیر را دنبال کنید تا همواره چوب مبلمان استیل خود را در بهترین شرایط نگه دارید:

 • به طور هفتگی یا حداکثر ماهانه با استفاده از دستمال بدون پرز و واکس مخصوص چوب ، چوب مبل ها را جلا دهید
 • جهت جلوگیری از از بین رفتن رطوبت چوب ، مبلمان را از منابع گرمایشی و سرمایشی دور نگه دارید.
 • جهت جلوگیری از کدر شدن مبل ها، آنها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.
 • اگر هرگونه وسیله ای روی دسته چوبی مبل یا میز چوبی گذاشته اید، آنها را هرچند وقت یک بار جابجا کنید تا از خود آثاری باقی نگذارند
 • زیر بشقاب‌ها و ظروف داغ از زیر پشقابی و نوشیدنی‌ها نیز از زیر لیوانی استفاده کنید.
 • قرار دادن روزنامه ها و مجلات روی سطوح چوبی. جوهر این وسایل ممکن است نشت کرده و به چوب آسیب برساند.
 • استفاده از وسایل تیز ، ساینده یا مواد شیمیایی خشن در مبلمان چوبی.
 • باقی ماندن یک لیوان برای مدت طولانی روی چوب

پیشنهاد مطالعه: در صورتی که چوب مبلمان شما دچار ترک های عمیقی شده است پیشنهاد میکنیم ترمیم ترک خوردگی چوب مبل را بخوانید و با روش ارزان خودتان مبل را در منزل تعمبر کنید.

تمیز کردن مبل سلطنتی با کمک متخصصین:

از آنجا که رویه و پارچه مبلمان سلطنتی از حساسیت بالایی برخوردار است. بنابراین بهتر است ابتدا مواد شوینده مناسب برای پارچه و رویه را انتخاب کنید. برای تمیزکاری مطلوب مبلمان استیل بهتر است از نیروی متخصص و آموزش دیده بهره مند شوید. این نیروی متخصص می توانند در کمترین زمان ممکن اقدام به شستشوی مبل در منزل نمایند. ما در مجموعه ایران تی اس ام با بررسی نظریات مشتریان عزیز و همچنین بررسی سوابق و تجربیات تکسین های مبل شویی، ممتازترین نفرات را در سراسر ایران به شما عزیزان معرفی می‌کنیم. تمامی دستگاه ایشان از برندهای معتبر بوده و بموقع سرویس های دوره‌ای انجام شده و فیلترها تعویض می‌گردنند.

بهترین تکنسین های مبل شویی را از دیدگاه ساکنین شهر خود را ببینید.

شستشوی مبل سلطنتی در خانه
شستشوی مبل سلطنتی در خانه با دستگاه

منابع:

livingspaces.com

royalfurniture.com

2 دیدگاه برای “آموزش تمیز کردن مبل سلطنتی; روش شستن مبل استیل و براق کردن چوب

 1. آزیتا گفته:

  تشکر. واقعا آموزش کاربری و بدربخوری بود. من یه کاناپه چرمی هم تو خونه دارم. میشه تمیز کردن مبل چرمی رو هم آموزش بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *