آموزش از بین بردن جای سوختگی روی مبل در اثر سیگار

از بین بردن سوختگی سیگار روی مبل

از بین بردن جای سوختگی سیگار روی مبل

از بین بردن جای سوختگی سیگار روی مبل گاهی چالشی بزرگ به حساب می‌آید به ویژه اگر منجر به سوراخ شدن پارچه شود. شاید برای همه ما سوراخ شدن پارچه مبل پیش آمده باشد. سوختگی یا سوراخ شدن مبل میتواند در اثر حرارت سیگار، برخورد جسم برنده و تیز و یا موارد مشابه باشد. به هر حال اگر جای سوختگی آن روی پارچه مبل باقی مانده باشد، سوراخ ایجاد شده به علت سوختگی مبل با سیگار و یا موارد دیگر منظره ناخوشایندی بر روی پارچه مبل ایجاد می‌کند. از طرف دیگر ممکن است جای سوختگی با گذشت زمان بزرگتر شده و از بین بردن آن مشکل تر شود. ولی تعمیر مبل سوراخ شده چگونه است؟ در واقع اثرات سوختگی درجات مختلفی دارد. میتواند در اثر کمی خاکستر سیگار ایجاد شده باشد و یا ناچار باشیم در اثر برخورد مستقیم سیگار با سوختگی شدیدتری مقابله کنیم. استفاده از قند راه حلی قدیمی برای ترمیم و رفع جای سوختگی سیگار روی مبل یا لباس است، ولی اگر سیگار پارچه مبل را سوراخ کرده بود چه کنیم؟ در این آموزش کوتاه میخواهیم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

چگونه جای سوختگی روی مبل را از بین ببریم؟
آیا میتوان سوختگی مبل با سیگار را ترمیم کرد؟
تعمیر سوختگی مبل چگونه است و چگونه آن  را رفوع کنیم؟
راهکار تعمیر سوراخ شدن پارچه مبل چیست؟ و …

برطرف کردن سوختگی های جزئی:

گاهی سوختگی در اثر ریختن کمی خاکستر سیگار ایجاد شده است. در اینگونه مواد پاک کردن لکه با کمی مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی یا شامپو فرش بهترین گزینه است. میتوانید کمی مایع ظرف شویی را با مقداری آب گرم مخلوط کرده و با پارچه تمیز بر روی محل لکه بمالید. البته قبل از آن با جاربرقی محل را تمیز کنید. با این کار معمولا خاکستر جمع شده و آثار کم سوختگی از بین می‌رود.

طریقه از بین بردن سوختگی های کمی شدیدتر:

مانند مرحله قبل باید تا جای ممکن محل سوختگی را تمیز کنیم. از جاروبرقی استفاده کنید. سپس مانند قبل با استفاده از مواد شوینده، محل سوختگی سیگار را حسابی تمیز کنید. با شستشوی دقیق باید تا جایی که ممکن است رنگ الیافی را که نوک آنها سوخته است به رنگ اصلی نزدیک کنیم. حالا با یک قیچی کوچک قسمت هایی از الیاف را که در اثر سوختگی قهوه‌ای شده‌اند، جدا کنید. در این مرحله یک حبه قند کوچک بردارید و نوک پارچه بمالید. اینقدر به این کار ادامه دهید تا آثار سوختگی محو شود.

از بین بردن جای سوختگی سیگار روی مبل
از بین بردن جای سوختگی سیگار روی مبل

ترمیم سوراخ ایجاد شده در اثر سوختگی سیگار:

گاهی سوختگی شدیدتر می‌باشد. به طوری که باعث ایجاد سوراخ روی پارچه شده است. برای ترمیم سوراخ در ابتدا کلیه مراحل بالا را انجام دهید. اینگونه آثار سوختگی محیط سوراخ را از بین ببرید. حالا جایی از پشت یا زیر مبل را که در معرض دید نمی‌باشد انتخاب کنید و با قیچی مقدار از پارچه آن ببرید. پارچه را به نحوی برش دهید که با گذشت زمان آثار برش یزرگ تر نشود. حال مراحل را طبق تصاویر زیر ادامه دهید.

ترمیم جای سوختگی سیگار روی مبل
ترمیم جای سوختگی سیگار روی مبل

مطابق شکل بالا محل سوختگی را کاملا تمیز کرده ایم و آثاری از سوختگی سیگار وجود ندارد. مقداری چسب، یک پد سفید کوچک و مطابق آنچه گفته شد مقداری پارچه از جای دیگر مبل آماده کرده ایم.

قرار دادن پد زیر سوراخ با کمک پنس
قرار دادن پد زیر سوراخ با کمک پنس
قرار دادن پد زیر سوراخ با کمک پنس
قرار دادن پد زیر سوراخ با کمک پنس

مطابق اشکال بالا با کمک یک پنس پد را زیر سوراخ قرار داده و تا حد امکان آن را صاف و مرتب میکنیم.

چسباندن پد به پارچه
چسباندن پد به پارچه
چسباندن پد به پارچه مبل
چسباندن پد به پارچه مبل

مطابق شکل بالا سر یک سوزن را به چسب مایع آغشته کرده و پد را به پشت پارچه می‌چسبانیم.

قرار دادن پارجه در محل سوختگی سیگار
قرار دادن پارجه در محل سوختگی سیگار
چسباندن پارجه در جای سوختگی سیگار
چسباندن پارجه در جای سوختگی سیگار

مطابق اشکال بالا پارچه بریده شده را به چسب آغشته کرده و در جای سوختگی و در زاویه درست می‌چسبانیم. دقت کنید که جهت خواب و طرح پارچه هم جهت با پارچه اصلی باشد و سپس آن را به پد بچسبانید. جهت رسیدن به نتیجه مطلوب، برش درست پارچه و اتصال آن در زاویه درست بسیار اهمیت دارد. سپس یک جسم سنگین مانند یک کتاب را برای آنها قرار دهید. صبر کنید تا چسب کاملاً خشک شود. در نهایت کتاب را بردارید.

روش دیگری برای ترمیم جای سوختگی سیگار

اگر مدل مبل به گونه ای است که هیچ پارچه اضافی برای برش وجود ندارد، راه دیگر نیز برای ترمیم سوختگی مبل با سیگار، وجود دارد. البته به شرط اینکه خیاط خوبی باشید! یک سوزن به همراه نخ همرنگ پارچه مبل انتخاب کنید. حال اطراف سوراخ را به صورت قطری با نخ پوشش دهید. از کنار سوراخ شروع کرده و تا لبه دیگر آن ادامه دهید. پس از آن یک بار نیز به شکل عمود بر دوخت اول همین کار را تکرار کنید. در صورتی که در کار با سوزن و نخ تبحر کافی ندارید بهتر است این کار را به تعمیرکاران مبل بسپارید. آنها به بهترین شکل این کار را انجام میدهند.

جهت آشنا شدن بهتر با این روش آموزش زیر را ببینید. برای تعمیر و ترمیم سوراخ شدن پارچه مبل از نخ همرنگ با پارچه استفاده کنید. هرچند در صورت تمایل میتوانید با استفاده از رنگ های گوناگون، طرح های مختلفی ایجاد کنید.

پیشنهاد مطالعه: اگر مبل شما نیاز به تعمیر دارد پیشنهاد میکنیم ۶ روش تعمیر مبل در خانه را مطالعه کنید و با آسان ترین روش ها تعمیرات مبل آشنا شوید.

در این آموزش کوتاه تلاش کردیم به بیان بهترین روش های از بین بردن جای سوختگی سیگار روی مبل بپردازیم. شما عزیزان همواره میتوانید با مراجعه به بخش مبل شویی در منزل شهر خود را انتخاب کرده و از متخصصان برگزیده شستشوی مبل در شهر خود کمک بخواهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.