ترفندهای پاک کردن لاک از روی مبل و فرش

پاک کردن لاک ناخن از روی مبل

پاک کردن لاک از روی مبل چگونه است؟

پاک کردن لاک از روی مبل گاهی به چالشی سخت مبدل میشود. شاید الان کمی پشیمان باشید که چرا با خیال راحت روی مبل یا فرش نشسته و شروع به لاک زدن ناخن تان کرده اید. لاک ریخته شده روی مبل چه لاک ناخن باشد یا لاک غلط گیر ، بسیار ناراحت کننده است مخصوصاً اگر خشک هم شده باشد. زیرا معمولاً بسیار به چشم آمده و پنهان کردن آن کار ساده ای نیست. اما بهترین روش پاک کردن لاک ناخن از روی فرش چیست؟ نگران نباشید ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از چند حلال ساده لاک ناخن و لاک غلط گیر را از روی پارچه مبل و یا فرش تمیز و پاک کنید. کافیست در این آموزش کوتاه جهت تمیز کردن لاک از روی مبل با ما همراه باشید.

لکه لاک روی مبل (لاک غلط گیر یا لاک ناخن) به علت رنگ و درخشندگی اکثر لاک ها بسیار یه چشم می‌آید و در صورت عدم تمیزکاری صحیح جلوه بسیار بدی به مبلمان می‌دهند. خوشبختانه انواع مختلفی از پاک کننده ها و ابزارهای مفید در خانه شما وجود دارد که برای از بین بردن لاک بسیار موثر و مفید هستند.

فهرست مطالب

بهترین راه ها برای تمیز کردن لاک ناخن

پاک کردن لاک ناخن از روی مبل با سرکه و پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

پاک کردن لاک از پارچه مبل

پاک کردن لاک ناخن با استفاده از اسپری مو

روش های آسان برای تمیز کردن لاک ناخن یا غلط گیر از مبل با پارچه جیر

چگونه لاک ناخن را از مبل چرم پاک کنیم

استفاده از خمیردندان برای از بین بردن لاک روی مبل

پاک کردن لاک ناخن یا غلط گیر از روی فرش یا موکت

بهترین راه ها برای تمیز کردن لاک ناخن

پاک کردن لاک ناخن از روی مبل مخصوصاً اگر خشک شده باشد بسیار چالش برانگیز است. در اینجا چند راه حل برای این کار آورده شده است تا به شما نشان دهیم چگونه می توانید لاک ناخن را از روی مبل پارچه ای ، جیر یا مبل چرمی پاک کنید. برای حذف لکه لاک روی کوسن های مبل نیز از همین دستورالعمل ها پیروی کنید. همواره در همه مراحل برچسب مراقبت از مبل را بررسی کنید.

پاک کردن لاک ناخن از روی مبل با سرکه و پراکسید (آب اکسیژنه)

اگر به انواع حلال خشک شونده دسترسی ندارید ، لاک ناخن را با سرکه یا پراکسید هیدروژن و آب پاک کنید. این محلول ها نه تنها در تمیز کردن لکه لاک روی مبل بلکه روی فرش نیز موثر هستند. در اینجا نحوه پاک کردن لاک ناخن از روی مبل در چند مرحله ساده بیان میشود.

مواد لازم حهت پاک کردن لاک از روی مبل با سرکه و آب اکسیژنه

 • سرکه سفید

 • آب اکسیژنه

 • قوطی اسپری

 • آب گرم

 • پارچه تمیز

محلول آب اکسیژنه و سرکه را در قوطی اسپری بریزید. این محلول را بر روی لاک ناخن اسپری کنید و سپس با دستمال مرطوب شده با آب گرم پاک کنید. این عمل را تا رسیدن به نتیجه دلخواه ادامه دهید.

پاک کردن لاک از روی مبل پارچه ای

اگر در مرحله قبل نتیجه دلخواه بدست نیامد و هنوز آثاری از لاک ناخن مشاهده کردید میتوانید این روش را نیز امتحام کنید. به یاد داشته باشید ممکن است وسوسه شوید که از کمی سفیدکننده مانند وایتکس استفاده کنید ولی این کار میتواند به سرعت به پارچه مبل آسیب بزند. برای پارچه های روشن و یا سفید استفاده از لاک پاک کن های بدون استون گزینه مناسبی است.

مواد لازم:

 • لاک پاک کن بدون استون

 • گوش پاک کن

 • پارچه سفید

مقداری پنبه و یا یک گوش پاک کن را به مقداری لاکپاکن  آغشته کنید. حال آن را به محل لکه بمالید. این کار را ادامه دهید تا نتیجه مطلوب بدست آید. در آخر با یک پارچه مرطوب شده با آب گرم محل را شستشو دهید. بهتر است بدانید که استون جزء حلال های بسیار قوی می‌باشد. و ممکن است موجوب آسیب رساندن به رنگ پارچه شود. لذا اگر میخواهید از استون استفاده کنید حتماً قبل از شروع آن را بر روی نقطه‌ای دور از دید روی مبل تست کنید. اگر آسیبی به پارچه وارد نشد میتوانید از آن استفاده کنید.

پاک کردن لاک روی مبل با استفاده از اسپری مو

اسپری مو یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای تمیز کردن و پاک کردن لاک ناخن می‌باشد. اسپری مو موجب سفید شدن پارچه نمیشود. ابتدا صبر کنید تا لاک کاملاً خشک شود. سپس محل لکه را روی مبل با اسپری مو اشباء کنید. هنگامی که لاک کاملاً خشک شد با استفاده از چیزی مثل موچین آن را از روی پارچه مبل جدا کنید. در اخر برای پاک سازی کامل محل را با جاروبرقی تمیز کنید. از این روش برای پاک کردن لاک روی فرش نیز میتوانید استفاده کنید. در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید.

تمیز کردن لاک ناخن یا غلط گیر از روی مبل جیر

مبل جیر با مبل پارچه ای تفاوت هایی دارد. از این رو پاک کردن لاک از روی مبل جیر کمی متفاوت می‌باشد.

مواد لازم:

 • جوش شیرین

 • مسواک

 • الکل

 • پنبه

 • پارچه نرم

 • برس جیر

جوش شیرین را به عنوان ماده جاذب روی لکه لاک بمالید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه باقی بماند. از مسواک برای شستشوی آرام لکه های جذب شده استفاده کنید.

اگر لکه هنوز وجود دارد ، مقداری الکل را به یک پنبه مالیده و لاک ناخن را پاک کنید ، در صورت لزوم پنبه را عوض کنید. اجازه دهید محل خشک شود و سپس با استفاده از برس جیر محل را تمیز کنید

چگونه لاک ناخن را از روی مبل چرمی پاک کنیم

پاک کردن لاک ناخن از چرم آنقدرها هم که فکر می کنید دشوار نیست ، حتی اگر این لکه در اثر لاک ناخن قرمز یا باشد. تمام آنچه شما نیاز دارید کمی الکل و پنبه است.

تمیز کردن لکه ناخن روی مبل چرمی
تمیز کردن لکه ناخن روی مبل چرمی

مواد لازم:

 • الکل مالشی

 • مقدار پنبه

 • آب سرد

 • مایع ظرفشویی

 • ظرف

مقداری الکل مالشی بر روی یک پارچه سفید یا پنبه بریزید و محل را پاک کنید. لکه لاک را طوری مالش ندهید که باعث گسترش آن به بیرون شود. این کار را با استفاده از پنبه های تازه ادامه دهید تا نتیجه دلخواه بدست آید.

یک ظرف کوچک را با آب و چند قطره مایع ظرف شویی پر کنید. مقداری از محلول شوینده را روی پارچه نرم بمالید و با استفاده از حرکت دورانی ، همه باقی مانده های لاک را پاک کنید. محل را با پارچه کاملا خشک کنید.

استفاده از خمیر دندان برای پاک کردن لاک از روی مبل

مقداری خمیر دندان را روی یک پنبه آغشته کنید تا لاک آن پاک شود. خمیر دندان حاوی اتیل استات است که در مواد پاک کننده لاک ناخن وجود دارد.

روش کار بسیار ساده است. فقط کافیست یک تیوپ خمیر دندان بردارید. اگرچه خمیردندان معمولی نیز موثر است. ولی در صورتی که خمیدندان سفیدکننده دندان دارید انتخاب بهتری است. خمیردندان حاوی اتیل استات است که در بیشتر پاک کننده های لاک ناخن نیز یافت می شود. به همین دلیل ، می توان از آن برای از بین بردن لاک ناخن استفاده کرد. برای پاک کردن لاک ناخن با خمیر دندان این مراحل را دنبال کنید:

یک پنبه را به خمیر دندان آغشته کنید و بروی محل لکه بمالید. محل را کمی مالش دهید و به آرامی بخراشید. سپس با پارچه تمیز و آب سرد محل را بشویید.

ترفندهای پاک کردن لاک ناخن از روی فرش یا موکت

به ترتیب مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. سریع عمل کنید. به محض ریختن لاک بر روی فرش آن را پاک کنید. هرچه مدت زمان بیشتری از ایجاد لکه بگذرد، از بین رفتن آنها نیز دشوارتر می‌شود.
 2. با استفاده از یک قاشق یا لبه پشتی یک چاقو تا جایی که ممکن است و به فرش آسیب نمیرساند، لاک خشک شده را از روی فرش بتراشید.
 3. از پاک کننده لاک ناخن بدون روغن یا الکل مالشی استفاده کنید. آن را روی پارچه ریخته و لکه را به آرامی پاک کنید. این کار را تکرار کنید تا جایی که لاک بیشتری به پارچه جذب نشود. از پاک کننده لاک ناخن به میزان کم استفاده کنید ، زیرا ممکن است به رنگ فرش آسیب وارد کند.
 4. محلولی از مایع ظرفشویی و آب گرم درست کنید. دقت کنید که محلول بیش از حد غلیظ نباشد. حتما از مایع ظرفشویی بدون لانولین یا سفید کننده (وایتکس) استفاده کنید.محل لکه را با پارچه ای که در محلول مواد شوینده آغشته شده است ، پاک کنید. با این کار پاک کننده لاک ناخن و آخرین تکه های لاک از بین می‌رود. با پارچه تمیز محل را خشک کنید. این کار را تکرار کنید تا نتیجه مطلوب بدست آید.
 5. اسپری آب داغ در این مرحله بسیار مفید است.
 6. یک برگ دستمال کاغذی روی محل بگذارید و یک حوله روی آن قرار دهید. سپس یک وسیله نسبتاً سنگین روی حوله قرار دهید. و مدتی صبر کنید. این کار آخرین قطرات رطوبت را جمع‌آوری می‌کند.

علاوه بر روش بالا استفاده از خمیردندان نیز روشی موثری برای پاک کردن لاک ناخن از روی فرش می‌باشد. روش استفاده از خمیرداندان چند پارگراف بالاتر توضیح داده شده است.

پاک کردن لاک ناخن از روی فرش
پاک کردن لاک ناخن از روی فرش (عکس متعلق می‌باشد به familyhandyman)

با استفاده از روش های بالا میتوانید لکه های ایجاد شده توسط لاک را به آسانی پاک کنید.

جهت انتخاب بهترین مواد شوینده برای پاک کردن لکه از روی مبل پیشنهاد میکنیم مقاله مریوط را مطالعه کنید.

برخی مواقع پارچه مبل یا فرش بسیار حساس است یا مدت زیادی از ایجاد لکه گذشته است. پیشنهاد می‌کنیم در چنین مواردی از تکنسین های حرفه‌ای مبل شویی در منزل استفاده کنید. به یاد داشته باشید ما در مرکز خدمات ایران هموراه بهترین تکنسین را جهت مبل شویی در منزل با کیفیت بالا و قیمت مناسب، به شما معرفی می‌کنیم.

این آموزش ترجمه ای میباشد از :

www.tipsbulletin.com/how-to-remove-nail-polish-from-a-couch

https://home.howstuffworks.com/home-improvement/household-hints-tips/cleaning-organizing/how-to-get-fingernail-polish-out-of-carpet.htm

9 دیدگاه برای “ترفندهای پاک کردن لاک از روی مبل و فرش

 1. فرناز گفته:

  خیلی از آموزش خوبتون متشکرم. متاسفانه روی دسته کاناپه مون لکه لاک قرمز بود. با سرکه و جوش شیرین خیلی خوب پاک شد. اصلاً فکرشم نمیکردم اینقدر راحت باشه.!!!

 2. ااا گفته:

  من از محلول سرکه و آمونیاک واسه لکه لاک ناخن رو فرش استفاده کردم خیلی موثر بود. البته شنیدم سرکه هم واسه لاک خیلی خوبه. که اینجا هم گفته.

 3. مریم گفته:

  اگر جنس مبل مخل هست بهترین را پاک کردن اینه که پاکش نکنیم. فقط با یه قیچی کوچک خیلی کم نوک الیاف رو بچنیم. با تشکر از آموزش خوبتون

 4. مینا گفته:

  ممنون از اطلاعات مفیدتون. لاک ریختم رو فرشمون مونده بودم چجوری به مامانم بگم خخخخخخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *