طرز استفاده از بخارشوی برای مبل و نحوه شستن مبل با بخارشو

شستن مبل با بخارشو

طرز استفاده از بخارشوی برای مبل و آموزش تمیز کردن مبل با بخارشو

طرز استفاده از بخارشوی برای مبل یکی از سوالاتی است که در ذهن بسیاری وجود دارد. شستن مبل با بخارشو یکی از ایده های مناسب و ارزان جهت تمیز کردن مبل در منزل می باشد. تمیز کردن مبل با بخارشو راهکاری مناسب برای مبلهایی با الیاف مقاوم می‌باشد. اگر شما نیاز به تمیز کردن لوازم خانگی پارچه ای، مبلمان پارچه ای یا ضد عفونی کردن کوسن ها دارید ، شستشوی مبل با بخارشو گزینه ای مناسب است زیرا بخارشو ها می تواند مفیدترین وسیله تمیز کننده ای باشد که تاکنون از آن استفاده کرده اید. انواع مختلف بخارشو میتوانند بدون استفاده از مواد شیمیایی مبلمان شما را خوشبو و ضد عفونی کنند. بخار داغ باعث تمیز شدن کثیفی های سطح مبل و درخشندگی پارچه آن میشود. اگر بخارشوی خانگی در منزلتان دارید، بسیار مفید است که طریقه شستن مبل با بخارشو را بدانید. ما در این مقاله طرز استفاده از بخارشوی برای مبل را به شما آموزش میدهیم.

طرز استفاده بخارشوی برای مبل
طرز استفاده بخارشوی برای مبل

با تميز كردن مبل با بخارشو نه تنها لکه ها مبل تا حد مناسبی محو میشوند و همچنین گرد و خاک را از بین می رود، بلکه همه سطوح را ضد عفونی کرده و ،بیشتر عوامل بیماری زا مثل باکتری و ویروس را نیز از بین می برند. با انجام چند مرحله ساده ، می توانید شستشوی مبل با بخارشو را انجام دهید. در نظر داشته باشید که بخارشوی ها معمولاً با انواع مختلف نازل عرضه میشوند. از آن نازلی استفاده کنید که توسط سازنده برای پارچه پیشنهاد شده است. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

مرحله اول: اقدامات اولیه

مرحله دوم: شروع به کار با بخارشو (همراه با فیلم آموزشی)

مرحله سوم: با لکه های سرسخت چه کنیم؟

مرحله اول : اقدامات اولیه

بخارشو
بخارشو

۱-آماده کردن مبلمان

در اولین قدم برای قبل از بیان طرز استفاده از بخارشوی برای مبل شما باید با جارو برقی هرگونه گرد و غبار ، زباله ، مواد حساسیت زا ، موی حیوان خانگی ، و آلودگی هایی که ممکن است روی پارچه باشد را تمیز کنید. برخی از این موارد در صورت مرطوب بودن در طی فرآیند تمیز کردن ، می توانند مبل شما را حتی آلوده تر کنند. وقت بگذارید و مطمئن شوید که هر شکافی را تمیز کرده اید. اگر مبلمان دارای بالش یا کوسن است ، آنها را برداشته و از هر طرف آنها جارو برقی بکشید. همچنین حتماً پشت مبلمان را جارو برقی بکشید. نباید هیچ چیز دیگری روی سطل زباله یا وسایل دیگر باقی بماند تا روند آماده سازی جهت تمیز کردن با بخارشو را خراب کند.

حتماً از اتصالات روی جاروبرقی متناسب با نوع لوازم خانگی که تمیز می کنید استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که کار شما به لوازم خانگی پارچه ای صدمه ای نزد.

۲-از بین بردن لکه ها

جهت شستن مبل با بخارشو ، اگر لکه های ظاهری روی مبل وجود دارد ، آنها را با پاک کننده لوازم خانگی اسپری کنید. بگذارید پاک کننده تنظیم شود تا بتواند لکه را از بین ببرد. بسته به نوع پاک کننده ای که استفاده می کنید ، میزان زمان اثر تمیز شدن متفاوت خواهد بود ، اما باید حدود ۳-۵ دقیقه باشد. هنگامی که مدت زمان کافی صبر کردید ، منطقه را با یک پارچه نرم آغشته به مواد شوینده کنید ، لکه را از بین برده و پاک کننده را خشک کنید.

• بسیاری از لکه ها مانند مواد غذایی ، خاک و بقیه را می توانید به تنهایی با بخارشو تمیز کنید. اگر لکه ای از روغن دارید ، ممکن است برای پاک کردن لکه نیاز به یک پاک کننده تجاری داشته باشید. همچنین می توانید برای از بین بردن لکه در آن قسمت از سرکه و مالیدن الکل یا نشاسته ذرت و جوش شیرین با آب استفاده کنید.

۳-قبل از تمیز کردن پارچه

یکی از دلایل اصلی تمیز کردن مبلمان از بین بردن گرد و غبار است. انواع روش های تمیز کردن لکه های روی مبل وجود دارد که به از بین رفتن تمام لکه های موجود در پارچه کمک خواهد کرد. لوازم بسیاری در منزل شما وجود دارد که میتوانید جهت پاک کردن لکه های مبل استفاده کنید. از انواع صابون تا استفاده از سرکه و جوش شیرین. در صورتی که با لکه سرسختی روبه رو هستید آموزش از بین بردن لکه مبل را مطالعه کنید.

شستن مبل با بخارشو در خانه

قبل از اینکه گرد وسایل خود را تمیز کنید ، اطمینان حاصل کنید که پارچه توانایی پاک شدن با روش های تمیز کردن آبی را داشته باشد. می توانید این اطلاعات را در برچسب مبلمان خود پیدا کنید. باید نوع روش تمیز کردن قابل قبول را برای آن لوازم خاص ذکر کند. اگر برچسب X را مشاهده می کنید ، به این معنی است که آب به طور دائمی به پارچه آسیب می زند ، و این علامت به این معنی است که نمی‌توانید از بخارشو استفاده کنید. به طوز کلی اگر مبل شما از جنس مخمل، چرم و سایر وسایل ظزیف است حتماً برچسب مبل را چک کنید. بخار زیاد ممکن است به آنها آسیب برساند. پیشنهاد میکنیم حتماً ابتدا تاثیر بخارشو را در قیسمت هایی پنهام و خارج از دید مبل تست کنید. اگر احساس کردید که بخار کوچکترین آسیبی به مبلمان شما وارد میکند از استفاده از بخارشو صرف نظز کنید.

برای این کار میتوانید یک پد نازک پارچه‌ای سفید و جاذب رنک به نازل بخارشو بچسبانید. بعد ناحیه کوچکی را بخار بزنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. اگر آثاری از رنگ بر روی پد مشاهده کردید، بخارشو برای مبل شما مناسب نیست.

اصول و نحوه تمیز کردن مبلمان در خانه

شستن مبل با بخارشو

مرحله دوم : شروع به کار با بخارشو

ابتدا پیشنهاد میکنیم فیلم آموزشی زیر را جهت آشنایی با طرز استفاده از بخارشوی برای مبل، فرش، کف منزل و … و شناخت انواع سری های آن ببینید

 

۱-طرز استفاده از بخارشوی برای مبل

جهت شستن مبل با بخارشو ، دستگاه مناسب را انتخاب کنید. انواع بخارشو ها وجود دارد. آنها به طور معمول با انواع تجهیزات بکار برده شده در آن ها تقسیم می شوند. بهترین بخارشو ها برای لوازم خانگی ،بخارشو های لوازم خانگی ، بخارشو های پارچه و بخارشو های دستی هستند. بخارشو مخصوص لوازم خانگی بصورت اختصاصی برای این کار ساخته شده است ، بخارشو پارچه ای برای تمیز کردن پارچه ساخته می شوند و پاک کننده های دستی برای سطوح کوچک و سفت و محکم عالی هستند. بخارشو ها یا باید دستی باشند و یا دارای بند یا شیلنگ جدا شونده باشند. هر کدام را که فکر می کنید روی سطح مبلمان شما بهتر کار خواهد کرد،انتخاب کنید. معمولاً نازل مخصوص پارچه در بخارشوی قرار دارد. آن را انتخاب کنید

• شما می خواهید از بخارشو های بزرگ فرش خودداری کنید. آنها بسیار حجیم هستند و به طور معمول وسیله جانبی جهت تمیز کردن پارچه ندارند.

• اگر نمی خواهید بخارشو برای خود بخرید ، می توانید از یکی از فروشگاه ها ، سخت افزارها آن را اجاره کنید.

۲-دستگاه بخارشو را آماده کنید

برای شستن مبل با بخارشو ، باید آب و تمیز کننده را به دستگاه اضافه کنید. این بسته به دستگاهی که دارید متفاوت خواهد بود ، بنابراین دستورالعمل ها را بر اساس مدلی که دارید دنبال کنید. به طور کلی ، محفظه مخصوص را جدا کرده و با آب گرم پر کنید. مطمئن شوید که آن را بیش از حد پر نکنید. این کار باعث می شود آب و بخار بیش از حد روی پارچه های شما آزاد شود ، که باعث اشباع بیشتر آنها می شود. نازل مخصوص را وصل کنید. این بسته به نوع دستگاه شما ممکن است یک برس ثابت ، یک برس گردان یا یک پارچه باشد. اگر قفل ایمنی دارد آن را فعال کنید تا بخار هنگام شستشو نشت نکند. دستگاه را به برق وصل کنید و کمی صبر کنید تا گرم و آماده به کار شود.

یک تکه پارچه سفید را تا بزنید و آن را به نازل مخصوص وصل کنید. بخار را آزاد کنید و صبر کنید تا مایعات اولیه خارج شده و فقز بخار خشک تولید شود. شدت بخار را تنظیم کنید. دقت کنید شدت بخار خیلی زیاد نباشد زیرا باعث اشباع شدن مبل میشود. مقداری از ناحیه کوچک و پشت مبل را تمیز کنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. اگر هیچ آسیبی به پارچه وارد نشد و از نتیجه کار رازی بودید، ادامه دهید.

• از مخلوط کردن صابون زیاد در آب خودداری کنید. شستن ناحیه چند بار راحت تر از آن است که مجبور به شستن صابون اضافی از پارچه شوید.

تمیز کردن کوسن مبل با بخارشو

۳-با کوسن ها شروع کنید

اگر مبلی که میخواهید آن را با بخارشو تمیز کنید، قابل جابجایی هست، تمیز کردن آنها را شروع کنید. دستگاه را وصل کرده و روشن کنید. دستگاه بخارشو دستی یا شیلنگ را برداشته و سطح آن را با بخار اسپری کنید. باید یک دکمه وجود داشته باشد که بخار را روی پارچه آزاد کند. پس از برخورد، بخار  پارچه را خیس می کند. فوراً دهانه دستگاه را روی مناطق مرطوب بکشید و آب اضافی را از سطح پارچه بکشید. این کار را برای سطح کوسن دوباره تکرار کنید.ممکن است فقط لازم باشد قسمتهایی از کوسن را که در معرض دید قرار دارد با بخارشو تمیز کنید. اگر با بخارشو تمیز می کنید ، ابتدا یک طرف کوسن را یک بار تمیز و خشک کنید و بعد به سراغ سمت دیگر بروید. نباید یک طرف بالش مرطوب بماند زیرا خشک شدن آن بسیار طولانی تر است و باعث آسیب به پارچه می شود.

بخار باعث میشود آلودگی ها آزاد شده و به پارچه‌ای که سر نازل وصل کرده اید منتقل شود. به محض اینکه پارچه کثیف شد آن را تعویض کنید. بسیار مهم است قبل از اینکه پارچه به حد اشباع برسد تعویض شود.

راه های از بین بردن تمام لکه ها اینجاست!

ایجاد لکه ها روی وسایل خانه پاک کردن آن یکی از مشکلاتی است که با آن روبرو هستیم.

۴-استراحت بخارشو

هنگامی که دارید برای آخرین بار مبل را تمیز میکنید. بخش کوچک پارچه را در یک زمان تمیز کنید و آب را به همان روشی که روی کوسن ها انجام داده اید خشک کنید. شما نباید بخار را روی محل یا ناحیه وسیع و بزرگی اعمال کنید. این کار باعث می شود آب در ناحیه اول ثابت شود ، در حالی که در سایر قسمت ها هنوز بخار است ، بیش از حد آب جذب می کند. این باعث می شود که زمان خشک شدن طولانی تر شود. این کار را تکرار کنید تا تمام سطح تمیز شود.

•هنگام شستن مبل با بخارشو ، اگر یک لکه مخصوصاً کثیف وجود دارد ، می توانید دوباره آن را تمیز کنید، لازم نیست صبر کنید تا خشک شود. 

۵-بگذارید مبلمان شما خشک شود

پس از تمیز کردن تمام پارچه ها با بخارشو ، مبلمان شما برای خشک شدن به زمان نیاز دارد. بسته به اینکه رطوبت بخارشو مورد استفاده شما چقدر است و هوای روزی که مبلمان تمیز می شود ، میزان زمان خشک شدن متفاوت می باشد. شما می توانید با استفاده از پنکه ، باز کردن پنجره ، استفاده از خشک کن، روند خشک کردن را سرعت ببخشید تا سرانجام خشک می شود.

• اگر هنوز تغییر رنگی روی پارچه مشاهده می کنید ، ممکن است نیاز به تمیز کردن مجدد آن داشته باشید. اگر مبل شما بسیار کثیف باشد ممکن است مجبور شوید مراحل را تکرار کنید.

چند نکته مهم:

 • مبل را بیش از حد با بخار اشباع نکنید. این کار باعث نفوذ رطوبت به مبل و آسیب رساندن به آن میشود. همچنین زمان خشک شدن را طولانی می‌کند.
 • خروجی های اولیه بخارشو وقتی تازه روشن شده است رطوبت زیادی دارد. از آن بر روی مبل استفاده نکنید.
 • مبل را به قسمت های کوچک تقسیم کرده و جدا جدا تمیز کنید. بلافاصله بعد از بخار زدن به یک قسمت، آن را خشک کنید. میتوانید پنجره ها را باز کنید و یا از حرارت کم سشوار استفاده کنید.
 • بسیار مناسب است که در پایان و بعد از خشک شدن مجدداً یک بار مبل را با جاروبرقی تمیز کنید.
 • مطمئن شوید که بخارشوی را روی بخشی از مبل که معمولاً قابل رویت نیست ، تست کنید. شما باید مطمئن شوید که بخارشو به پارچه صدمه نمی زند.
 • اگر هنوز اثری از لکه وجود دارد ، ممکن است مجبور شوید دور دیگری از تمیز کردن را طی کنید تا لکه به طور کامل از بین برود.
 • زمانی از سال مبل را با بخارشو تمیز کنید که بتوانید راحت پنجره ها را باز کنید. این کار باعث میشود بخار محیط خارج شده، مبل ها هوا گرفته و زودتر خشک شوند.
 • اگر مبل شما از مخمل یا چرم ساخته شده است، دستورالعمل های روی بخارشو را حتماً بخوانید. ببینید آیا سازنده برای سطوح ظریف روش خاصی را پیشنهاد داده است.

فیلم طرز استفاده از بخارشوی برای مبل

قسمت سوم

از بین بردن لکه های ماندگار

۱-لکه را با آب و صابون تمیز کنید

تمیز کردن و شستن مبل با بخارشو لکه های مختلف زیادی به وجود می آورد. اگر بعد از شستشوی مبل با بخارشو هنوز لکه های ماندگاری دارید ، چند روش برای مقابله با آنها وجود دارد. ابتدا با ساده ترین گزینه شروع کنید ، یعنی صابون و آب. یک اسفنج بردارید و آن را در آب فرو کنید. مقداری مواد شوینده وسایل را روی اسفنج بزنید و آن را درون پد آغشته کنید. آب اضافی را از اسفنج بگیرید. لکه را با اسفنج آغشته کرده و لکه را با مخلوط صابون آغشته کنید. بعد ، صابون را از اسفنج تمیز کرده و اسفنج را در آب تازه قرار دهید. اسفنج را برداشته و به ناحیه صابون زده شده بکشید تا صابون و لکه از سطح آن خارج شود.

• لکه را با اسفنج خیلی سخت پاک نکنید. نباید پارچه لوازم خانگی را با فشار بیش از حد تمیز کرد.

روش پاک کردن انواع لکه ها از روی مبل چرم طبیعی و مصنوعی

تمیز کردن لکه ها

۲-از سرکه استفاده کنید

به جای صابون و آب ، می توانید از سرکه برای از بین بردن لکه ها استفاده کنید. سرکه سفید یا سیب را بگیرید و یک پارچه را خیس کنید. لکه پارچه را با پارچه خیس آغشته کنید و پارچه را با سرکه اشباع کنید. حتماً روی پارچه خیلی سخت نکشید ، لکه را بیشتر نکنید و به پارچه آسیب نرسانید. می توانید لکه ها را به آرامی با پارچه به صورت دایره ای مالش دهید تا به حذف ذرات لکه کمک کند.

۳-از پاک کننده های سنگین استفاده کنید

اگر هیچ یک از روش های از بین بردن لکه ها کارایی نداشت، ممکن است شما نیاز به استفاده از پاک کننده های تجاری قویتر داشته باشید. لازم است،یک پارچه یا اسفنج بردارید و آن را مرطوب کنید تمیز کننده را مستقیماً روی پارچه اسپری کنید و از پارچه برای از بین بردن لکه استفاده کنید. همچنین می توانید محل را به آرامی با حرکات دایره ای مالش دهید تا به کمرنگ شدن لکه کمک کند.

• اگر هنوز اثری از لکه وجود دارد ، ممکن است مجبور شوید دور دیگری از تمیز کردن را طی کنید تا لکه به طور کامل از بین برود.

پیشنهاد مطالعه: میتوانید با مطالعه آموزش دوخت کاور مبل و صندلی، روکش های بسیار زیبا و آسان بدوزید و تا مدت ها  خیالتان از کثیف شدن مجدد مبل ها راحت باشد. در این آموزش روشی ساده برای دوخت پیراهن مبل همراه با فیلم آموزشی بیان شده است.

در این آموزش تلاش کردیم تا مطالب جامعی درباره طرز استفاده از بخارشوی برای مبل بیان کنیم. جهت انتخاب بهترین مواد شوینده برای پاک کردن لکه از روی مبل پیشنهاد میکنیم مقاله مریوط را مطالعه کنید.

اگر هرگونه تجربه و یا سوالی در زمینه استفاده از بخارشوی خانگی برای تمیز کردن مبل را دارید، بسیار خوشحال خواهیم شدن آن را در بخش دیدگاه ها با کارشناسان ما در میان بگذارید.

به یاد داشته باشید ما در مرکز خدمات ایران هموراه بهترین تکنسین را جهت مبل شویی در منزل با کیفیت بالا و قیمت مناسب، به شما معرفی می‌کنیم.

منبع

5 دیدگاه برای “طرز استفاده از بخارشوی برای مبل و نحوه شستن مبل با بخارشو

  • سعادتی گفته:

   سلام من از این مقاله استفاده کردم و مبل هام رو خودم با بخارشو تمیز کردم نتیجه عالی بود مبل ها مثل روز اولش شد درسته خسته کننده است اما مهم این که الان مبلی پاک و تمیز دارم به شما هم پیشنهاد میکنم
   ممنون از محتوا خوبتون

 1. فرناز گفته:

  سلام خسته نباشد. ممنون از مطالب خوبتون…
  میخواستم بدونم میتونم مواد شوسنده کمکی مثل الکل یا چیزهای دیگه به بخار شو اضافه کنم تا مبل ها ضدعفونی بشن؟

  • صبوری گفته:

   سلام
   اصولا مهم ترین ویژگی بخارشو این هست که نیازی نیست در تمیز کردن مبل ها از مواد شیمیایی استفاده بشه. بخارشو قرار که همه چیز رو با فشار بخار تمیز و ضدعفونی کنه. با این حال برای پاسخ دقیق سوال شما بهتره به دفترچه راهنمای دستگاه مراجفع کنید. توی دفترچه راهنما همه محدودیت های دستگاه ذکر شده. فراموش نکنید که اضافه کردن موادی به غیر از آب میتونه باعث جرم یا آسیب به بخارشو بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.