پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی مبل; ترفند تمیز کردن انواع جوهر

پاک-کردن-جوهر-روی-مبل

۷ روش پاک کردن جوهر خودکار

پاک کردن لکه جوهر خودکار یا ماژیک از روی مبل پارچه ای، مخمل یا چرم چگونه است؟

بهترین روش تمیز کردن لکه جوهر ، روی مبل چیست؟

پاك كردن لكه خودكار از روي مبل روش های گوناگونی دارد. اگر بر روی مبل منزل شما لکه جوهر ناشی از خودکار ، ماژیک و یا چیزی مشابه ایجاد شده است. احتمالاً بدنبال جواب سوالات بالا هستید.تفاوتی ندارد به دنبال روش پاک کردن لکه خودکار از روی مبل پارچه ای هستید یا پاک کردن لکه خودکار از روی مبل پارچه مخمل یا پاک کردن لکه خودکار روی مبل چرمی سفید!

آیا مبل چرمی دارید؟ بخاطر داشته باشید استفاده از الکل مالشی اولین روش مناسب برای پاک کردن خودکار روی چرم است. نمک آشپزخانه نیز تأثیر شگفت انگیزی در پاک کردن جوهر دارد. ولی پاک کردن لکه ناشی برخی از انواع جوهر بسیار سخت تر از جوهرهای دیگر می‌باشد. به این دلیل که انواع جوهر دارای ساختارهای گوناگون هستند. برای مثال برخی جوهر ها ضخیم و روغنی هستند و لکه ناشی از آنها دارای ترکیبی از رنگ و چربی می‌باشد. برخی دیگر چرب نبوده و بر پایه آب هستند. اصولا اینگونه لکه ها به راحتی پاک می‌شوند. برخی دیگر بدلیل ساختار آنها به نام جوهر دائمی شناخته میشوند. و پاک کردن اینگونه لکه ها نیاز به حلال های مخصوص به خود دارد.

دسترسی سریع:

تست مواد شوینده قبل از شروع به پاک کردن لکه

روش اول: پاک کردن لکه جوهر با استفاده از الکل مالشی

روش دوم: پاک کردن لکه جوهر با استفاده از سرکه

روش سوم: پاک کردن لکه جوهر با استفاده از آب و صابون

روش چهارم: پاک کردن لکه جوهر با استفاده از اسپری مو

روش پنجم: پاک کردن لکه جوهر با استفاده از نمک

روش ششم: پاک کردن جوهر خودکار با خمیردندان و لیمو (فیلم آموزشی)

روش هفتم: پاک کردن لکه جوهر با کمک متخصصان مبل شویی

تست مواد شوینده قبل از شروع به پاک کردن لکه

همیشه این نکته را بخاطر داشته باشید که قبل از اینکه هرگونه مواد شوینده ای را بر روی مبل خود استفاده کنیئ، آن را در قسمت نامحسوسی از مبل تست کنید. جاهایی مثل لبه های پشتی مبل که به چشم نمی‌آیند. بدین ترتیب اگر آن ماده شوینده هرگونه آسیبی به پارچه مبل شما وارد کند، قبل از شروع به کار متوجه شده و از استفاده از آن اجتناب می‌کنید.

لکه جوهر را براحتی پاک کنید

فارغ از اینکه با کدام لکه طرف هستیم، برای پاک کردن لکه جوهر از روی مبل یا حداقل کمرنگ کردن آن باید سریع عمل کنید. با این حال نگران نباشید. زیرا چند ماده آزمایش شده وجود دارد که در از بین بردن لکه جوهر بسیار خوب عمل می کنند. تفاوتی نمیکند که مبل شما پارچه ای ، مخمل ، چرمی و یا وینیل (نوعی رزین فرآوری شده) است. این مواد الکل ، سرکه، اسپری مو و برای لکه های روشن تر آب و صابون می‌باشند. ولی همیشه سعی کنید در سریعترین زمان ممکن برای پاک کردن جوهر از روی مبل اقدام کنید. زیرا هرچه لکه جوهر مدت بیشتری باقی بماند، تمیز کردن آن به مراتب سخت تر میشود. لکه جوهر هرچه تازه تر باشد پاک کردن آن آسان تر است.

روش اول: پاک کردن لکه جوهر با استفاده از الکل مالشی

از بین بردن لکه جوهر از روی مبل

الکل را در یک نقطه نامشخص آزمایش کنید. این روش برای انواع مبل مخمل ، پارچه ای و چرم مناسب است. الکل برای انواع چرم ، پارچه یا وینیل مشکلی ایچاد نمیکند. ولی از آنجا که ممکن است دقیقاً ندانید جنس مبل شما چیست، بهتر از ابتدا در جایی پنهان از مبل آن را آزمایش کنید.
الکل ۹۰ درصد بسیار خوب عمل میکند. ولی اگر الکل ۷۰ درصد تنها چیزی است که موجود دارید میتوانید از آن نیز استفاده کنید. یک دقیقه صبر کنید ، سپس محل را بررسی کنید. اگر رنگ پریدگی ایجاد نشد، آزمایش موفقیت آمیز بوده و میتوانید برای پاک کردن لکه جوهر از روی مبل اقدام کنید. این روش برای از بین بردن و پاک کردن لکه جوهر خودکار مناسب است.

پاک کردن لکه جوهر خودکار

لکه جوهر را فوراً پاک کنید. این کار بسیار مهم است. یک پارچه تمیز را به الکل آغشته کنید و کمی فشار دهید. از مالش بیش از اندازه و پخش کردن جوهر اجتناب کنید. زیرا مالش ممکن است لکه را گسترش دهد. کمی فشار دهید و جوهر را جذب کنید.
از بیرون لکه به سمت مرکز تمیز کنید و سعی کنید تا آنجا که می توانید جوهر را جذب کنید.
در صورت نیاز پارچه را عوض کنید.
اگر جوهر ماژیک یا خودکار از قبل خشک شده است ، احتمال کارکرد این روش کمتر است، ولی باز هم ارزش امتحان کردن دارد.

از بین بردن لکه جوهر

از یک پارچه سفید و تمیز استفاده کنید. الكل را مستقيماً روي لكه نريزيد ، زيرا خيلي مرطوب بودن کاناپه باعث بد شكل شدن آن مي شود.

توسط پارچه الکلی به دقت لکه جوهر را به الکل آغشته کنید. مراقب باشید طوری مالش ندهید که جوهر پخش شود. اگر پارچه به مقدار زیادی جوهری شد، که به مبل جوهر پس میداد پارچه را عوض کنید. همچنین هرگاه الکل تبخیر شد مجدداً پارچه را به الکل آغشته کنید.

محل را کاملا تمیز کنید و شستشو دهید. با استفاده از پارچه ای که در آب فرو رفته است ، ناحیه را پاک کرده و الکل را تمیز کنید.

محل را با حوله خشک کنید. حال به نتیجه کار نگاه کنید. اگر آثار لکه همچنان وجود دارد ، مراحل را تکرار کنید یا از روش های بعدی برای از بین بردن آن امتحان کنید.

با واکس چرم (فقط مخصوص مبلمان چرم) محل را تمیز کنید. این کار مقداری رطوبت اضافه شده به چرم را جذب میکند و از ترک خوردن چرم با گذشت زمان جلوگیری میکند.

پیشنهاد مطالعه: اگر مبل مخمل در خانه دارید، روش آسان تمیز کردن مبل مخمل را بخوانید و لکه های روی آن را براحتی از بین ببرید.

روش دوم: پاک کردن لکه خودکار از روی مبل با استفاده از سرکه

پاک کردن لکه جوهر خودکار با سرکه

سرکه را در یک نقطه نامشخص آزمایش کنید. سرکه روی لکه های جوهر معجزه می کند. سرکه حاوی اسید اسیتیک است که برای پاک کردن جوهر خودکار یا ماژیک بسیار موثر است. بعلاوه سرکه کاملاً بیخطر بوده و بدست و محیط زیست آسیب نمیزند. برای امواع مبلمان با جنس های گوناگون میتوانید از سرکه استفاده کنید. ولی بهتر است ابتدا آن را در محل نامشخصی از مبل تست کنید.

لکه جوهر را فوراً پاک کنید. این کار بسیار مهم است. یک پارچه تمیز را به الکل آغشته کنید و کمی فشار دهید. از مالش بیش از اندازه و پخش کردن جوهر اجتناب کنید. زیرا مالش ممکن است لکه را گسترش دهد. کمی فشار دهید و جوهر را جذب کنید.
از بیرون لکه به سمت مرکز تمیز کنید و سعی کنید تا آنجا که می توانید جوهر را جذب کنید.
در صورت نیاز پارچه را عوض کنید.
اگر جوهر از قبل خشک شده است ، احتمال کارکرد این روش کمتر است، ولی باز هم ارزش امتحان کردن دارد.

محلول شوینده را با سرکه درست کنید. ۱ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی ، ۱ قاشق غذاخوری سرکه سفید و ۲ فنجان آب خنک را در یک کاسه کوچک بریزید و بهم بزنید.

محلول را با استفاده از یک پارچه نرم روی محل لکه بمالید. از مالش زیاد و پخش کردن جوهر خودداری کنید. بگذارید محلول حدود ۳۰ دقیقه باقی بماند.
در طول این ۳۰ دقیقه هر ۵ دقیقه با پارچه سفید تمیز آغشته به محلول لکه را پاک کنید.

محل را با آب تمیز کنید. با استفاده از پارچه مرطوب با آب سرد محل را کاملاً شستشو دهید تا آثار محلول از بین برود

محل را خشک کنید. ابا استفاده از یک حوله تمیز و خشک محل را کاملاً خشک کنید. اگر همچنان آثار جوهر باقی مانده بود میتوانید مراحل را تکرار کنید یا از روش دیگری استفاده کنید

با واکس چرم (فقط مخصوص مبلمان چرم) محل را تمیز کنید. این کار مقداری رطوبت اضافه شده به چرم را جذب میکند و از ترک خوردن چرم با گذشت زمان جلوگیری میکند.

پیشنهاد مطالعه: ما در بخش دیگر ۴ روش ساده دوخت انواع کوسن را آموزش داده‌ایم. در صورت تمایل آموزش دوخت کوسن را مطالعه کنید و با دوخت کوسن های مبلی ساده و زیبا، به آسان ترین روش دکوراسیون جدید در منزل خود ایجاد کنید.

روش سوم: پاک کردن لکه جوهر با استفاده از آب و صابون

مقداری صابون در آب بریزید. جهت پاک کردن جوهر خودکار روی انواع مبل مخمل، پارچه ای و چرمی میتوانید از این روش استفاده کنید. اگر لکه جوهر به تازگی ایجاد شده است ، آب گرم و صابون می تواند برای پاک کردن لکه جوهر از روی مبل ، بسیار موثر باشد. ۱/۲ قاشق چای خوری صابون را با مقدار کمی آب گرم در یک کاسه کوچک مخلوط کنید تا ترکیب مناسب ایجاد شود. محلول را بهم بزنید تا حسابی کف کند. پارچه نرم و تمیزی را به محلول آغشته کنید. حال مانند مراحل بالا لکه جوهر را از بیرون به داخل پاک کنید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید تا لکه کاملا از میان برود. مانند مراحل قبل استفاده از واکس چرم برای مبلهای چرمی (در صورت در دسترس بودن) میتواند در افزایش طول عمر مبل موثر باشد.

در مراحل بالا سعی شد تا بهترین روش های پاک کردن لکه جوهر ناشی از خودکار یا ماژیک و … از روی مبل بیان شود. با این حال گاهی لکه ناشی از جوهر های بسیار ماندگار می باشد و از بین بردن آن به سادگی میسر نیست. در این گونه موارد پیشنهاد می کنیم از متخصصان ما جهت مبل شویی در منزل استفاده کنید. آنها بهترین روش های شستشوی مبل در منزل را به شما پیشنهاد میدهند.

روش چهارم: پاک کردن لکه خودکار با استفاده از اسپری مو:

گاهی اسپری مو ترفند بسیار موثری جهت تمیز کردن جوهر می‌باشد. اسپری مو برای انواع مبل چرم، پارچه ای و مخمل گزینه مناسبی است. کافیست مقداری اسپری مو را بر روی یک پارچه سفید و خشک اسپری کنید. سپس با استفاده از آن پارچه لکه جوهر را به صورت نقطه زنی یا از بیرون به داخل پاک کنید. در صورت نیاز این کار را تکرار کرده تا نتیجه مطلوب حال شود. و در اخر با یک پارچه سفید و مرطوب محل را شستشو دهید.

روش پنجم: پاک کردن لکه جوهر با استفاده از نمک:

ابتدا محل لکه را به مقدار کم خیس کنید. سپس کمی روی آن نمک بپاشید.سپس با پنبه محل را تمیز کنید. اگر لکه جوهر به طور کامل پاک نشد، میتوانید روی لکه کمی گلیسیرین و آمونیاک بریزید و رویه مبل را با مقدار بسیار کمی شامپو فرش شستشو دهید.

روش ششم: پاک کردن جوهر خودکار با استفاده از خمیردندان و آبلیمو:

این یک محلول بسیار مناسب و دردسترس جهت از بین بردن و تمیز کردن لکه جوهر خودکار بر روی مبل می‌باشد. کافیست مقداری لیموترش و خمیردندان و جوش شیرین را در کاسه کوچکی مخلوط کنید. حالا با استفاده از یک مسواک خمیر حاصل شده را بر روی لکه جوهر بمالید. این کار چند بار تکرار کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. در نهایت با دستمال خیس محل را تمیز کرده و خشک کنید.

روش هفتم: پاک کردن لکه جوهر با کمک متخصصان مبل شویی:

در این آموزش کوتاه به بیان بهترین روش های پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی مبل پرداختیم. اما گاهی لکه برخی مواد مانند برخی جوهرها بسیار سرسخت می‌باشند. ممکن است شما بسیاری ترفندها را بکار ببرید ولی موفق به تمیز کردن لکه به صورت کامل نشوید. در این گونه مواقع پیشنهاد ما استفاده از کمک تکنسین های این کار است. متخصصان مبل شویی با استفاده از دستگاه مبل شور و مواد شوینده مخصوص علاوه بر شستشوی مبل به صورت کامل اقدام به لکه گیری مبلمان نیز می‌کنند.

به یاد داشته باشید ما در مرکز سرویس و تعمیر ایران هموراه بهترین تکنسین ها را با توجه به نظرات شما عزیزان و تجارب ایشان انتخاب کرده و به شما معرفی می‌کنیم. جهت مبل شویی در منزل با کیفیت بالا و قیمت مناسب، می‌توانید با ایشان در ارتباط باشید.

برای انتخاب بهترین مواد شوینده برای پاک کردن لکه از روی مبل پیشنهاد میکنیم مقاله مریوط را مطالعه کنید.

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود با اشتراک گذاری آن در واتساپ ما را یاری کنید.

اشتراک گذاری در واتساپ

برگرفته از : wikiHow

6 دیدگاه برای “پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی مبل; ترفند تمیز کردن انواع جوهر

 1. سعیده گفته:

  ممنون از این آموزش خوبتون. ترکیب آب لیمو و خمیردندان معجزه کرد. فقط باید آب لیمو زیاد نزد که خیلی توی لایه های زیر مبل نفوذ نکنه. لکه جوهر روی دسته مبل من که تقریباً به طور کامل پاک شد.

 2. مینا شاکری گفته:

  مطلبای خوبی که تو سایتتون میذارین قابل تقدیره. خیلی ممنونم که دارین سعی میکنین کار مردم رو راه بندازین. اینقدر اینترنت تو زندگی مردم نقش پر رنگی پیدا کرده که حتی دیگه واس لوله بازکنی برچسب ها بی معنا شدن و کسی دیگه نمیره روی در و دیوار دنبال لوله بازکن بگرده. خیلی از کتاب ها الان آنلاین پیدا میشن و واسه آموزش دیدن خیلی از کارها نیازی نیست بریم دنبال کلاسهای حضوری. واقعا ازتون ممنونم که کار رو برامون راحت تر کردین. من الان دیگه همه کارام از پیدا کردن آموزش های ساده تا چاه بازکنی خونم رو اینترنتی اوکی میکنم

  • صبوری گفته:

   سلام. خوشحالیم از اینکه مطالب براتون مفید بوده. بله کاملاً حق با شماست. نقش جستجوهای اینترنتی روز به روز پر رنگ تر میشه.

 3. رحمان بجنورد گفته:

  هروقت از مطالب شما یک چیز جدید یاد میگیرم سعی میکنم این رو با دوستان خودم به اشتراک بزارم جالب ایجاست که شما بدون هیچ چشم داشتی تمامی ترفندها دراختیارمون میزارید که بعضا باید برای یادگیری ساعت ها درکلاس ها ی حضوری هزینه وقت و پول گذاشت بی نهایت ازتون ممنونم

 4. هانیه گفته:

  سلام خداخیرتون بده لکه خودکار از روی مبلم کاملا پاک شد هیچ ردی ازش نموند واقعا حالم بد شده بود تازه عروسم خواهرزاده کوچولوم خودکاری کرده بود ممنونم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *