تعمیر مبل در خانه

تعمیر مبل در خانه

آموزش تعمیر مبل در خانه و ۹ روش ساده نوسازی مبل

آموزش تعمیر مبل در خانه گاهی آنقدر پیچیده نیست و میتوانیم با استفاده از ترفندهایی ساده آثار خرابی بر روی انواع مبل پارچه ای یا چرمی را از بین ببریم. ما از مبل تقریباً هر روز استفاده میکنیم. شاید مبل ها یکی از پر استفاده ترین وسایل در منزل باشند. لذا همانطور که میدانید آنها بسیار مستعد خرابی، خراش، سوختگی، شکستگی و پارگی هستند. به جای تعویض مبل و یا تعویض پارچه آن و ایجاد هرینه های بسیار سنگین گاهی خودتان میتوانید با استفاده از وسایل خیاطی و یا نهایتاً کیت تعمیرات اقدام به تعمیر مبل نمایید. بسته به نوع پارچه انواع روش ها برای تعمیر مبل در خانه وجود دارد. گاهی سوزن و نخ برای تعمیر انواع مبل پارچه ای کفایت میکند، درحالی که کیت های مخصوصی برای انواع مبل چرم و یا چرم مصنوعی وجود دارد.

بهتر است پیش از شروع به آموزش بدانید که ما در آموزش دیگری به بیان بهترین روش های از بین بردن ترک های مبل چرم پرداخته ایم. در صورتی که مبل چرمی شما ترک خورده و یا پوسته پوسته شده است، پیشنهاد میکنیم تعمیر مبل چرمی ترک خورده را مطالعه کنید.

ما در این آموزش کوتاه آسان ترین روش ها تعمیر مبل در منزل را بدون نیاز به ابزار و امکانات خاص بیان کرده ایم. ولی در صورتی که مبلمان شما نیاز به تعمیرات تخصصی و یا تعویض پارچه دارد، همواره میتوانید با مراجعه به بخش تعمیر مبل و انتخاب شهر و محله سکونت خود نفر برگزیده تعمیر مبل از دیدگاه مشتریان را مشاهده کرده و با ایشان تماس بگیرید.

تعمیر پارگی مبل

اگر پارچه مبل شما پاره شده و یا در اثر سوختگی سوراخ شده است، این روش مناسبی برای ترمیم پارگی میباشد. اگر ناحیه پاره شده کوچک میباشد که براحتی میتوانید با نخ و سوزن آن را بدوزید. معمولاً استفاده از سوزن های خمیده شده برای دوخت مبل پارچه مناسب است. کار با آنها راحتر از کار با سوزن خیاطی استاندارد است.
اگر ناحیه پاره شده یا سوراخ شده کوچک است ترمیم آن با نخ و سوزن براحتی صورت میپذیرد. مراحل کار را در ویدئو کوتاه زیر ببینید. میتوانید از نخ همرنگ مبل استفاده کنید و یا همانند فیلم با رنگ های دیگر طرح ایجاد نمایید.

منبع ویدئو: bestddy

اگر ناحیه پارگی بزرگ است به یک تکه پارچه جهت ترمیم احتیاج دارید. پارچه باید کاملاً مشابه با پارچه مبل باشد. در صورتی که پارچه مناسب پیدا نکردید بررسی کنید شاید بتوانید از قسمتی نامحسوس و خارج از دید مبل مقدار پارچه بردارید. ابتدا جهت زیرسازی کار مقداری پارچه ضایعاتی به درون پارگی فرو کنید. این پارچه باید بزرگتر از قسمت پارگی باشد. با کمک یک چوب کبریت یا هر ابزار مشابهی پارچه را صاف کنید. حال با نخ همرنگ پارچه را در محل خود ثابت کنید. حال پارچه اصلی را به شکل پارگی برش داده و روی پارچه ضایعاتی بدوزید. ما در آموزش دیگر این روش را به صورت گام به گام همراه با عکس توضیح داده ایم. در صورتی که میخواهید از این روش استفاده کنید پیشنهاد میکنیم از بین بردن جای سوختگی رو مبل را مطالعه کنید.

رنگ کردن پارچه مبل

رنگ کردن پارچه مبل روشی ارزان و مرقون به صرفه جهت تعمیر و نوسازی مبلمان توسط خودتان میباشد. با کمی حوصله، ذوق و سلیقه میتوانید خودتان این کار را انجام دهید.

وسایل مورد نیاز

  • قلمو
  • رنگ گچ بطری اسپری
  • سمباده
  • واکس مخصوص مبلمان
  • چسب کاغذ

روش کار

ابتدا رنگ را در آب حل کنید تا محلول شفاف و روشنی درست شود. میتوانید تمام پارجه را رنگ نکنید و بنا به سلیقه خودتان دسته ها، نشیمن و یا هر بخش دیگری را رنگ کنید. برای این کار قسمت هایی را که نیاز به رنگ کاری ندارند بپوشانید. میتوانید از چسب کاغذی یا چیزی مشابه برای این کار استفاده کنید. حال با برس قسمت های مورد نیاز را با دقت رنگ آمیزی کنید. در آخر نیز چسب های کاغذی را جدا کنید. میتوانید برای سریع تر خشک شدن رنگ ها از سشوار استفاده کنید. دقت کنید که سشوار را روی حرارت کم تنظیم کنید تا آسیبی به پارچه وارد نکند. همچنین میتوانید برای تثبیت و درخشش بیشتر رنگ از واکس مخصوص مبل استفاده کنید.

بنا به جنس پارچه، ممکن است جذب رنگ توسط پارچه به خوبی صورت نپذیرد. در اینگونه موارد بد نیست قبل از رنگ کردن سطح پارچه را کمی خیس کنید.

رنگ کردن مبل پارچه ای
رنگ کردن مبل پارچه ای
رنگ کردن پارچه مبل

پرزدار شدن پارچه مبل

گاهی انواع پارچه ها به ویژه مبل های پارچه مخمل در اثر استفاده شروع به پرز دادن میکنند. بهترین شیوه برای از بین بردن پرز پارچه مبل استفاده از ریش تراش است. ریش تراش برقی میتواند به راحتی پرزهای جمع شده روی پارچه را جمع‌آوری کند. با حرکات دوار و دایره ای شکل کلیه نواحی مورد نظر را تمیز کنید. ریش تراش یک لایه بسیار نازک از روی پارچه را برمیدارد. بنابراین برای برطرف کردن برخی لکه ها نیز مناسب است. برای مثال اگر در اثر نشستن رنگ لباس به پارچه مبل منتقل شده بد نیست یک بار استفاده از ریش تراش را برای از بین بردن لکه آن امتحان کنید. البته در صورتی که پرزگیر برقی (electric sweater shaver) در خانه دارید از آن استفاده کنید.

ترمیم و رفع خط و خش روی چوب

گاهی به دلایل مختلف خط و خش، خراش و سفیدی های زیادی روی چوب مبل ایچاد شده است. از پولیش واکس چوب که خاصیت براق کنندگی نیز دارد استفاده کنید. استفاده از آنها بسیار آسان است. چوب ها را شاداب و سرزنده نگه میدارد. پولیش خط و خش های سطحی و مات شدگی و سفیدشدگی ها را محو میکند.

واکس چوب برای تعمیر مبل
با استفاده از واکس چوب، سطوح چوبی مبلمان را نو، تمیز و براق کنید.

روش دیگر از بین بردن خط و خش و لکه های چوب استفاده از همرنگی چوب است. جهت آشنایی با این روش فیلم آموزشی زیر راببینید…


روش های بالا برای لکه گیری چوب و از بین بردن ترک های سطحی بسیار مناسب است. ولی اگر مبل شما دارای ترک های عمیقی بر روی چوب میباشد پیشنهاد میکنیم آموزش ترمیم ترک چوب مبل را بخوانید.

کوسن ها را عوض کنید

تعویض کوسن ها یک شیوه بسیار عالی برای نوسازی مبل و تغییر دکوراسیون است. براحتی میتوانید با قیمت مناسب سفارش دوخت کوسن های جدید بدهید. و یا حتی میتوانید کوسن های قدیمی خود را بازیابی کنید. اگر وارفته و شل شده اند زیپ آنها را باز کنید و با ابر و یا ضایعات پارچه پر کنید. حتی میتوانید برای کوسن ها روکش جدید بدوزید.

روش دیگر برای نوسازی کوسن ها وارفته استفاده از دکمه است. چند دکمه به سلیقه خود انتخاب کنید. یک سوزن مبلی بهمراه ۵۰ سانتیمتر نخ بردارید. نخ را ابتدا از دکمه رد کنید و سپس با کمک سوزن آن را از وسط رویه کوسن به رویه پشتی آن رد کنید. با قدرت کافی نخ را بکشید تا وسط کوسن جمع شود. حال در حالی که نخ را محکم نگه داشته اید دکمه دیگر به رویه پشتی اضافه کنید. میتوانید مراحل اموزش دوخت دکمه وسط کوسن را در چند ثانیه در فیلم زیر ببینید:

 

ما در مطلب آموزش دوخت کوسن مبل روش های ساده همراه با فیلم آموزشی جهت دوخت انواع کوسن های زیبا آماده کرده ایم. در صورت تمایل با مطالعه آن میتوانید کوسن هایی زیبا و ارزان بدوزید.

از روکش مبل استفاده کنید

استفاده از روکش های جدید و زیبا علاوه بر داشتن هزینه های مناسب باعث نوسازی مبل شما و ایجاد دکوراسیونی جدید در منزل میشود. همچنین میتوانید آنها را براحتی بشویید و مدت ها استفاده کنید. در صورت که فرزند کوچک در خانه دارید استفاده از کاور مبل خیال شما را از لکه دار شدن پارچه مبل راحت میکند. در صورت تمایل میتوانید به دوزندگان حرفه ای سفارش دوخت کاور مبلی جدیدی را بدهید. ما در ایران تی اس ام بهترین دوزندگان شهر شما را با مناسب ترین قیمت معرفی میکنیم. برای اطلاعات بیشتر به بخش کاور مبل مراجعه کنید. همچنین در صورت تمایل میتوانید با مطالعه آموزش دوخت کاور مبل خود نسبت دوخت پیراهن مبل ساده و زیبا اقدام کنید.

فرو رفتگی تشک ها را ترمیم کنید.

اگر مبل شما راحتی بوده و دارای تشک ها یا باشتک های جدا هست، احتمالاً در اثر نشستن مداوم ابرهای آن فرو رفته و گود شده اند. میتوانید ابرهای متری با ضخامت ۵ سانتی متر استفاده کنید. آنها را به اندازه لازم برش زده و در قسمت های کوبیده شده قرار دهید. احتمالاً در ایتدا تشک ها ظاهر ناصافی به خود میگیرند ولی نگران نباشید بعد مدتی استفاده از آنها ظاهرشان به شکل مناسب و صاف درخواهد آمد.

رفع بوی بد مبلمان

مبل ها در طول زمان به علت جذب رطوبت و آلودگی ها دچار بوی بد و ظاهری کثیف میشوند. یکی از بهترین روش ها جهت نوسازی مبل ها استفاده از خدمات مبل شویی است. ولی اگر تصمیم به این کار ندارید، میتوانید با کمی آبلیمو و جوش شیرین بوی بد مبلمان را از بین ببرید. میتوانید مقداری آب، ابلیمو و جوش شیرین را درون ظرف اسپری بریزید و روی پارچه مبل اسپری کنید. روش کامل استفاده از جوش شیرین و رفع بوی بد مبل را در تمیز کردن مبل با جوش شیرین بخوانید.

آموزش پتینه کاری روی مبل

پتینه کاری و رویه کوبی روی مبل یکی از روش های تعمیر اساسی مبل و صندلی است. پتینه کاری معمولاً توسط افراد حرفه ای و با تجربه صورت میگیرد. با این حال با کمی دقت و حوصله خود میتوانید این کار را انجام دهید. در ویدئو زیر ما آموزش کامل پتینه کاری روی مبل و تعویض پارچه را آورده ایم. اگر تصمیم دارید خودتان این کار را انجام دهید، پیشنهاد میکنیم آموزش زیر را ببینید.


نمونه‌کارهای تعمیر مبل همراه با تصاویر قبل و بعد

منابع:

realsimple.com

2 دیدگاه برای “تعمیر مبل در خانه

  1. امین گفته:

    ممنون از مطلب مفیدی که در سایتتون قرار دادین. استفاده از نکاتی که نوشتین، میتونه خیلی بهمون کمک کنه. اعتقادم اینه که باید از سایت هایی که محتواهای خوب دارن، حمایت بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *