تمیز کردن مبل پارچه ای، آموزش بهترین روش از بین بردن لکه مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای یکی از نکات مهم خانه داری می‌باشد. شستشوی منظم و تمیز کردن پارچه مبل باعث زیبا و خوشبو شدن محیط خانه می‌گردد. پارچه مبل انواع گوناگون دارد. گاهی مبل پارچه ای نانو، مبل پارچه مازراتی و یا مبل با پارچه ساتن داریم. گاهی ما تصمیم به تمیز کردن مبل پارچه ای سفید داریم. مسلماً پارچه سفید زودتر کثیف میشود. البته به این معنی نیست که پارچه تیره کثیف نمیشود. در واقع تنها تفاوت این است که آلودگی ها پارچه سفید زودتر نمایان میشود. از طرف دیگر امروزه مبلهایی با پارچه هایی موسوم به نانو تولید میشوند. این پارچه ها با استفاده از نانو الیاف تولید میشوند. از خصوصیات جالب پارچه نانو این است که آب را جذب نمیکند و به این راحتی ها کثیف نمیشود. پس شاید امروزه انتخاب مبل سفید و روشن به پر ریسکی گذشته نباشد.

در این آموزش بهترین روش شستشو و تمیز کردن انواع مبل، مانند روش شستشوی مبل پارچه ساتن و یا روش تمیز کردن مبل پارچه ای نانو و … را بیان میکنیم. روش های گوناگون برای تمیز کردن مبل پارچه ای وجود دارد. انواع مواد شوینده خانگی مانند سرکه و جوش شیرین و یا تجاری مانند شامپو فرش وجود دارد. گاهی نیز تصمیم به شستشوی مبل پارچه ای با بخارشو میگیریم. با ما همراه باشید تا طرز تمیز کردن انواع مبل پارچه ای را ببینید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

پیش نیاز نظافت مبل

شوینده خانگی قوی برای تمیز کردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای سفید

تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه

تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش

تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین

تمیز کردن مبل پارچه ای نانو

تمیز کردن مبل پارچه ساتن

تمیز کردن مبل پارچه مازراتی

تمیز کردن مبل پارچه ای با بخارشوی

تمیز کردن مبل پارچه ای با کمک متخصصین

چند توصیه مهم برای نگهداری بهتر مبلمان

پیش نیاز نظافت مبل:

قبل از معرفی انواع روش ها بهتر از بدانید که جاروبرقی منظم در نظافت مبل بسیار اهمیت دارد. نظافت با جاروبرقی باعث افزایش طول عمر مبل میشود. جاروبرقی باعث جمع‌آوری گرد و غبار سطحی قبل از نفوذ آن به لایه های درونی مبل و ماندگار شدن آن میشود.

همچنین بهتر است که قبل از شروع به نظافت مبل با هر روشی یک بار به طور کامل تمام سطوح و شکاف های مبل را با جاروبرقی تمیز کنید. این کار باعث جمع‌آوری گرد و غبار و خرده آشغال های مبل شده و نظافت آن را بسیار ساده تر میکند.

شوینده ای موثر برای تمیز کردن مبل پارچه ای:

قبل از هرچیز میخواهیم ترکیبی خانگی به شما معرفی کنیم که به تنهایی قدرت لکه بری فراوانی دارد. این شوینده خانگی میتواند براحتی بسیاری از لکه های مبل پارچه ای را از بین ببرد. طبق فیلم کمی جوش شیرین، سرکه، نرم کننده و آب گرم را با هم ترکیب کنید.


تمیز کردن مبل پارچه ای سفید:

تمیز کردن مبل پارچه ای سفید
تمیز کردن مبل پارچه ای سفید

مبل با پارچه سفید باعث زیبایی و شادابی محیط منزل شده و انتخاب بسیاری از افراد با سلیقه است. ولی هر زیبایی هزینه های خود را دارد. اگر مبل با پارچه سفید و یا روشن دارید برای داشتن خانه ای تمیز و زیبا باید به نظافت و تمیز کردن آن اهمیت بیشتری دهید. پارچه سفید و روشن بسیار زود کثیف شده و رنگ چرک را به خود می‌گیرد.

برای تمبز کردن مبل پارچه ای سفید، ۳ تا ۴ قطره صابون مایع را به همراه نیم لیتر آب گرم در ظرف اسپری بریزید. تکان دهید تا خوب کف کند. نیازی به مقدار بیشتری از صابون وجود ندارد. زیرا باعث ایجاد کف زیاد و اشباع شدن پارچه میشود. و در نهایت جمع‌آوری کف از سطح پارچه دشوار می‌گردد. حال محلول را هرکجا که لکه وجود دارد اسپری کنید. سپس بایک دستمال نخی و جاذب مایعات محل را مالش دهید. در آخر در صورتی که احساس کردید کف محلول به طور کامل جمع نشده است محل را با دستمال مرطوب دیگری تمیز کنید. برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای سفید راهکارهای دیگری نیز وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

چند نکته برای نگهداری بهتر از مبل پارچه ای سفید:

 • مبل را دور از نور مستقیم خوزشید نگهدارید. نور خورشید باعث تغییر رنگ پارچه سفید و روشن میشود. اگر پنجره ای با نور مستقیم خورشید دارید، از پرده استفاده کنید یا هر چند وقت مبل ها را جابجا کنید.
 • سریع عمل کنید. اگر روی مبل شما به هر دلیلی لکه ایجاد شد، سعی کنید به سرعت آن را برطرف کنید. از بین بردن لکه های قدیمی روی پارچه های روشن دشوارتر است.

تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه:

سرکه قدرت زیادی در شکستن ساختار مولکولی بسیاری از آلودگی ها روی پارچه مبل دارد. کمی سرکه سفید، جوش شیرین، صابون مایع و آب گرم را در یک ظرف اسپری بریزید. اگر محلولی بسیار قوی جهت نابودی انواع لکه دارید. محلول را به محل اسپری کنید و با دستمال نخی مالش دهید. لکه ها را از بیرون به داخل مالش دهید. در انتها با پارچه مرطوب آب بکشید. فراموش نکنید که قبل از هر کاری مواد شوینده را بر قسمت خارج از دید مبل تست کنید. اطمینان حاصل کنید که محلول شوینده هیچ آسیبی به پارچه وارد نمیکند.

شستشوی مبل پارچه ای با شامپو فرش:

شامپو فرش گزینه مناسبی برای از بین بردن لکه های مبل پارچه ای می‌باشد. ولی فراموش نکنید که شستشوی کامل مبل با شامپو فرش پیشنهاد نمیشود. زیرا کف حاصل در بافت مبل نفوذ کرده و از آنجا که به سرعت خارج نمیشود میتواند باعث پوسیدگی پارچه مبل شود. این احتمال برای پارچه های روشن تر بیشتر است. با این حال اگر روی پارچه مبل لکه ای وجود دارد همانطور که بیان شد شامپو فرش انتخاب خوبی است. ولی دقت کنید که محلول را بیش از حد غلیظ نکنید و از کف حاصله استفاده کنید نه خود محلول، زیرا باعث اشباع شدن پارچه مبل میشود. ما در مقاله ای دیگر آموزش کامل طرز استفاده از شامپو فرش را برای مبل بیان کرده ایم. در صورتی که تصمیم به استفاده از این شوینده را دارید، پیشنهاد میکنیم تمیز کردن مبل با شامپو فرش را مطالعه کنید.

شستشوی مبل پارچه ای با جوش شیرین:

تمیز کردن مبل با جوش شیرین نیز انتخاب مناسبی میباشد. جوش شیرین علاوه بر موثر بودن در تمیز کردن پارچه باعث خوشبو و معطر شدن مبلمان نیز میشود. البته لازم به ذکر است که جوش شیرین به تنهایی برای از بین بردن لکه های سخت و عمیق قدرت چندانی ندارد. تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین از روش‌های گوناگونی امکان پپذیر است. روش‌هایی مانند استفاده از خمیر جوش شیرین و یا استفاده مستقیم از پدر جوش شیرین. آسانترین روش اینست که مقداری جوش شیرین را بر روی لکه بریزید و ۳۰ دقیقه صبر کنید و در نهایت با جاروبرقی جمع کنید. ما در مقاله دیگر آموزش کامل نظافت مبل با جوش شیرین و انواع روش ها را توضیح داده‌ایم. پیشنهاد میکنیم آموزش از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین را بخوانید.

تمیز کردن مبل پارچه ای نانو:

تمیز کردن مبل پارچه ای نانو باید سرعت صورت پذیرد. اگرچه احتمال ایجاد لکه روی پارچه نانو به حداقل رسیده است ولی در صورت کثیف شدن باید به سرعت نسبت به از بین بردن لکه روی پارچه نانو اقدام کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ای نانو
تمیز کردن مبل پارچه ای نانو

از بین بردن لکه مایعات روی پارچه نانو

بلافاصله با استفاده از یک پارچه خشک و با قابلیت جذب بالا مایعات را خشک کنید. دقت کنید که پارچه را مالش ندهید و به صورت نقطه ای ضربه بزنید. در صورت نیاز پارچه را مرطوب کنید و مجدداً محل لکه را تمیز کنید.

از بین بردن لکه خشک شده روی پارچه نانو

بهترین روش این است که سعی کنید به آرامی لکه را از روی پارچه مبل بلند کنید. انجام حرکت دورانی یا بلند کردن لکه خشک شده از پهلو اغلب روش مناسبی است. حوله را مرتباً عوض کنید. به این کار ادامه دهید تا لکه بیشتری بر روی حوله جذب نشود. در آخر در با پارچه مرطوب بشویید و خشک کنید.

تمیز کردن لکه های سرسخت از روی پارچه نانو

اگر لکه با آب و پارچه تمیز از بین نرفت، کمی شوینده ملایم به آب اضافه کنید. انواع پودر لباسشویی دستی و یا مایع دست شویی گزینه های مناسبی هستند. اگر لکه همچنان باقی مانده است شاید ناچار باشید از انواع شوینده های همه کاره و یا لکه بر های نانو موجود در بازار استفاده کنید.

در نهایت با پارچه مرطوب مواد شوینده را از پارچه نانو خارج کرده و خشک کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ساتن:

ساتن از پارچه های لوکس به حساب می‌آید. از این رو مبل با پارچه ساتن به مراقبت و توجه کافی نیاز دارد. برچسب مبل را بخوانید، اگر علامت شستشو با بخار را دیدید، استفاده از بخارشو گزینه مناسبی است. برای پاک کردن لکه روغن از پارچه ساتن از یک پارچه سفید با قدرت جذب بالا استفاده کنید. پارچه روی لکه فشار دهید. به این کار ادامه داده تا حداکثر مقدار ممکن از لکه روغن جذب پارچه شود. همچنین میتوانید از محلول صابون مایع و آب که در بالا بیان شد جهت تمیز کردن مبل پارچه ساتن استفاده کنید. استفاده از سرکه رقیق شده نیز انتخاب خوبی است.

تمیز کردن مبل پارچه مازراتی:

پارچه مازراتی را میتوان در دسته پارچه های مخمل قرار داد. دارای بافت ملایم و نرم بوده و به علت داشتن آستر از ضخامت مناسبی برخوردار است. امروزه از این پارچه وارداتی در تعداد زیادی از کارگاه‌های مبل سازی استفاده میشود. این پارچه را میتوان در دسته پارچه های مخملی قرار داد. منبع

نکته مهم این است که پارچه مازراتی را نباید مستقیماً با آب شستشو داد، زیرا آب بافت پارچه را خراب میکند. برای شستشو و تمیز کردن مبل پارچه مازراتی میتوانید کمی شامپو فرش را با مخلوط کرده و مبل را تمیز کنید. فقط توجه نمایید که از کف تولید شده برای شستشو استفاده کنید نه خود محلول! منبع

مبل پارچه مازراتی
نمونه یک مبل پارچه مازراتی

شستشوی مبل پارچه‌ای با بخارشوی:

بخارشوی خانگی نیز گزینه مناسبی جهت تمیز کردن پارچه مبل میباشد. اگر مبل شما چندان کثیف نیست استفاده از بخارشو مفید میباشد. ولی فراموش نکنید که حتماً قبل از شزوع به تمیزکاری، بخارشو را بر قسمتی نامحسوسی از مبلمان تست کنید. بدینگونه اطمینان حاصل کنید که بخار آسیبی به مبل شما وارد نمی‌کند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که میزان بخار را بر روی حداکثر تنظیم نکنید. زیرا این کار باعث اشباع شدن پارچه مبل میشود. ما در مقاله دیگری شیوه استفاده از بخارشو را به طور کامل بیان کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم طرز استفاده از بخارشوی برای مبل را مطالعه کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ای با کمک متخصصین:

در صورتی که لکه های زیادی بر روی مبل شما وجود دارد و یا مبلمان شما مدتی است که شسته نشده، پیشنهاد ما استفاده از کمک متخصصصین مبل شویی در منزل میباشد. ایشان با استفاده از دستگاه های مبل شور و مواد شوینده مخصوص تمامی مبلمان شما را در اسرع وقت و با قیمت مناسب شستشو میدهند. از مزایایاستفاده از خدمات حرفه‌ای خشک کردن مبل در محل میباشد. از این رو بعد از ۲ تا ۴ ساعت مبلمان شما تمیز شده و خوشبو و آماده استفاده مجدد می‌باشد.

ما در مجموعه ایران تی اس ام (مرکز سرویس و تعمیر ایران) با بررسی نظریات شما مشتریان عزیز، ممتازترین تکسین های مبل شویی در منزل را در سراسر کشور برگزیده‌ایم. کافیست با مراجعه به بخش مبل شویی در منزل، بهترین قیمت (تعرفه امسال) را مشاهده کرده و سپس شهر محل سکونت خود را انتخاب کرده و با ایشان تماس بگیرید.

چند توصیه مهم برای نگهداری بهتر مبل پارچه ای:

 • مبل ها را دور از منابع حرارتی قوی مانند بخاری، شوفاژ و لوله های آب گرم قرار دهید. سعی کنید حداقل فاصله یک متری رعایت شود.
 • مبل ها را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.
 • روی مبل ها اشیاء گرم مانند اتو و کتری قرار ندهید.
 • از نشستن و ایستادن بر روی دسته کاناپه خودداری کنید.
 • مبل ها را روی سطوح شیب دار حتی با شیب کم قرار ندهید.
 • از مواد شیمیایی قوی و یا حاوی سفید کننده برای شستشوی مبل استفاده نکنید.
 • استفاده از روی مبل برای نگهداری بهتر توصیه میشود. میتوانید بهترین دوزندگان روکش مبل را ببینید.
 • پولیش ماهانه مبل های چوبی و چرمی توصیه میشود.
 • اگر روی مبل آب ریخت، جهت خشک کردن از اتو یا نور مستقیم خورشید استفاده نکنید.سشوار با درجه حرارت کم و با حرکات چرخشی گزینه مناسبی است.
 • هر چند وقت یکبار کوسن ها و تشک های مبل را جابجا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *