تمیز کردن مبل پارچه ای، ۶ بهترین مایع برای شستشوی مبل و از بین بردن لکه

تمیز کردن مبل پارچه ای

۶ بهترین مایع برای تمیز کردن مبل پارچه ای (به تفکیک جنس پارچه)

برای تمیز کردن مبل پارچه ای مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مبل را با جاروبرقی و یا یک پارچه خشک به صورت سطحی تمیز کنید.
 • مقداری سرکه سفید، جوش شیرین، آبلیمو، الکل، آب ولرم و نرم کننده پارچه را مانند فیلم زیر در ظرف اسپری بریزید و بر روی لکه ها اسپری کنید.
 • محل را با پارچه نمدار آبکشی کرده و سپس خشک کنید.

در ادامه آموزش کامل تمیز کردن مبل پارچه ای با توجه به جنس پارچه بیان شده است. روش شستشوی مبل پارچه ساتن و یا روش تمیز کردن مبل پارچه ای نانو و … در ادامه ببینید.

تمیز کردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای و شستشوی منظم مبل باعث زیبا و خوشبو شدن محیط خانه می‌گردد. پارچه مبل انواع گوناگون دارد. گاهی مبل پارچه ای نانو، مبل پارچه مازراتی و یا مبل با پارچه ساتن داریم. با ما همراه باشید تا بهترین روش های آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه را ببینید. انواع مواد شوینده خانگی مانند سرکه و جوش شیرین و یا تجاری مانند شامپو فرش برای تمیز کردن مبل، وجود دارد. گاهی نیز تصمیم به شستشوی مبل پارچه ای با بخارشو میگیریم. با ما همراه باشید تا طرز تمیز کردن مبل پارچه ای را ببینید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

پیش نیاز نظافت مبل:

قبل از معرفی انواع روش ها بهتر از بدانید که جاروبرقی منظم در نظافت مبل بسیار اهمیت دارد. نظافت با جاروبرقی باعث افزایش طول عمر مبل میشود. جاروبرقی باعث جمع‌آوری گرد و غبار سطحی قبل از نفوذ آن به لایه های درونی مبل و ماندگار شدن آن میشود.

همچنین بهتر است که قبل از شروع به نظافت مبل با هر روشی یک بار به طور کامل تمام سطوح و شکاف های مبل را با جاروبرقی تمیز کنید. این کار باعث جمع‌آوری گرد و غبار و خرده آشغال های مبل شده و نظافت آن را بسیار ساده تر میکند.

برچسب روی مبل را بخوانید

قبل از اقدام برای مبل شویی در منزل، مهم است که بدانید از چه نوع پارچه ای برای روکش مبل استفاده شده است. بسیاری از مبل ها روی برچسب خود کدهایی دارند. دانستن معنای کدها قبل از تمیز کردن مبل بسیار مهم است. کدهایی که معمولاً روی برچسب های مبل استفاده می شوند، شامل موارد زیر هستند.

W: این علامت نشان دهنده آن است که برای شستشو و تمیز کردن مبل می توانید از آب استفاده کنید.

WS: این علامت نشان دهنده استفاده از مواد شوینده خفیف و بخار برای شستشوی مبل است.

X: این علامت نشان می دهد که برای تمیز کردن مبل فقط مجاز به استفاده از جارو برقی هستید.

S: این علامت نشان می دهد شما مجاز به استفاده از مواد شوینده هستید.


چگونه لکه های روی مبل پارچه ای خود را از بین ببریم؟

تمیز کردن مبل پارچه ای سفید:

تمیز کردن مبل پارچه ای سفید
تمیز کردن مبل پارچه ای سفید

مبل با پارچه سفید باعث زیبایی و شادابی محیط منزل شده و انتخاب بسیاری از افراد با سلیقه است. ولی هر زیبایی هزینه های خود را دارد. اگر مبل با پارچه سفید و یا روشن دارید برای داشتن خانه ای تمیز و زیبا باید به نظافت و تمیز کردن آن اهمیت بیشتری دهید. پارچه سفید و روشن بسیار زود کثیف شده و رنگ چرک را به خود می‌گیرد.

برای تمبز کردن مبل پارچه ای سفید، ۳ تا ۴ قطره صابون مایع را به همراه نیم لیتر آب گرم در ظرف اسپری بریزید. تکان دهید تا خوب کف کند. نیازی به مقدار بیشتری از صابون وجود ندارد. زیرا باعث ایجاد کف زیاد و اشباع شدن پارچه میشود. و در نهایت جمع‌آوری کف از سطح پارچه دشوار می‌گردد. حال محلول را هرکجا که لکه وجود دارد اسپری کنید. سپس بایک دستمال نخی و جاذب مایعات محل را مالش دهید. در آخر در صورتی که احساس کردید کف محلول به طور کامل جمع نشده است محل را با دستمال مرطوب دیگری تمیز کنید. برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای سفید راهکارهای دیگری نیز وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

چند نکته برای نگهداری بهتر از مبل پارچه ای سفید:

 • مبل را دور از نور مستقیم خوزشید نگهدارید. نور خورشید باعث تغییر رنگ پارچه سفید و روشن میشود. اگر پنجره ای با نور مستقیم خورشید دارید، از پرده استفاده کنید یا هر چند وقت مبل ها را جابجا کنید.
 • سریع عمل کنید. اگر روی مبل شما به هر دلیلی لکه ایجاد شد، سعی کنید به سرعت آن را برطرف کنید. از بین بردن لکه های قدیمی روی پارچه های روشن دشوارتر است.

تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه:

سرکه قدرت زیادی در شکستن ساختار مولکولی بسیاری از آلودگی ها روی پارچه مبل دارد. کمی سرکه سفید، جوش شیرین، صابون مایع و آب گرم را در یک ظرف اسپری بریزید. اگر محلولی بسیار قوی جهت نابودی انواع لکه دارید. محلول را به محل اسپری کنید و با دستمال نخی مالش دهید. لکه ها را از بیرون به داخل مالش دهید. در انتها با پارچه مرطوب آب بکشید. فراموش نکنید که قبل از هر کاری مواد شوینده را بر قسمت خارج از دید مبل تست کنید. اطمینان حاصل کنید که محلول شوینده هیچ آسیبی به پارچه وارد نمیکند.

نکته: میتوانید به جای آب گرم از آب اکسیژنه استفاده کنید. آب اکسیژنه ساده ترین نوع پراکسید بوده و خاصیت سفیدکنندگی دارد. این مایع در داروخانه ها به صورت محلول در آب به فروش میرسد. البته اگر مبمان شما دارای پارچه ای با رنگ تیره میباشد، بهتر است از آب اکسیژنه استفاده نکنید زیرا ممکن است سبب رنگپریدگی پارچه شود.

شستشوی مبل پارچه ای با شامپو فرش:

شامپو فرش گزینه مناسبی برای از بین بردن لکه های مبل پارچه ای می‌باشد. ولی فراموش نکنید که شستشوی کامل مبل با شامپو فرش پیشنهاد نمیشود. زیرا کف حاصل در بافت مبل نفوذ کرده و از آنجا که به سرعت خارج نمیشود میتواند باعث پوسیدگی پارچه مبل شود. این احتمال برای پارچه های روشن تر بیشتر است. با این حال اگر روی پارچه مبل لکه ای وجود دارد همانطور که بیان شد شامپو فرش انتخاب خوبی است. ولی دقت کنید که محلول را بیش از حد غلیظ نکنید و از کف حاصله استفاده کنید نه خود محلول، زیرا باعث اشباع شدن پارچه مبل میشود. ما در مقاله ای دیگر آموزش کامل طرز استفاده از شامپو فرش را برای مبل بیان کرده ایم. در صورتی که تصمیم به استفاده از این شوینده را دارید، پیشنهاد میکنیم تمیز کردن مبل با شامپو فرش را مطالعه کنید.

شستشوی مبل پارچه ای با جوش شیرین:

تمیز کردن مبل با جوش شیرین نیز انتخاب مناسبی میباشد. جوش شیرین علاوه بر موثر بودن در تمیز کردن پارچه باعث خوشبو و معطر شدن مبلمان نیز میشود. البته لازم به ذکر است که جوش شیرین به تنهایی برای از بین بردن لکه های سخت و عمیق قدرت چندانی ندارد. تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین از روش‌های گوناگونی امکان پپذیر است. روش‌هایی مانند استفاده از خمیر جوش شیرین و یا استفاده مستقیم از پدر جوش شیرین. آسانترین روش اینست که مقداری جوش شیرین را بر روی لکه بریزید و ۳۰ دقیقه صبر کنید و در نهایت با جاروبرقی جمع کنید. ما در مقاله دیگر آموزش کامل نظافت مبل با جوش شیرین و انواع روش ها را توضیح داده‌ایم. پیشنهاد میکنیم آموزش از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین را بخوانید.

تمیز کردن مبل پارچه ای نانو:

تمیز کردن مبل پارچه ای نانو باید سرعت صورت پذیرد. اگرچه احتمال ایجاد لکه روی پارچه نانو به حداقل رسیده است ولی در صورت کثیف شدن باید به سرعت نسبت به از بین بردن لکه روی پارچه نانو اقدام کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ای نانو
تمیز کردن مبل پارچه ای نانو

از بین بردن لکه مایعات روی پارچه نانو

بلافاصله با استفاده از یک پارچه خشک و با قابلیت جذب بالا مایعات را خشک کنید. دقت کنید که پارچه را مالش ندهید و به صورت نقطه ای ضربه بزنید. در صورت نیاز پارچه را مرطوب کنید و مجدداً محل لکه را تمیز کنید.

از بین بردن لکه خشک شده روی پارچه نانو

بهترین روش این است که سعی کنید به آرامی لکه را از روی پارچه مبل بلند کنید. انجام حرکت دورانی یا بلند کردن لکه خشک شده از پهلو اغلب روش مناسبی است. حوله را مرتباً عوض کنید. به این کار ادامه دهید تا لکه بیشتری بر روی حوله جذب نشود. در آخر در با پارچه مرطوب بشویید و خشک کنید.

تمیز کردن لکه های سرسخت از روی پارچه نانو

اگر لکه با آب و پارچه تمیز از بین نرفت، کمی شوینده ملایم به آب اضافه کنید. انواع پودر لباسشویی دستی و یا مایع دست شویی گزینه های مناسبی هستند. اگر لکه همچنان باقی مانده است شاید ناچار باشید از انواع شوینده های همه کاره و یا لکه بر های نانو موجود در بازار استفاده کنید.

در نهایت با پارچه مرطوب مواد شوینده را از پارچه نانو خارج کرده و خشک کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ساتن:

ساتن از پارچه های لوکس به حساب می‌آید. از این رو مبل با پارچه ساتن به مراقبت و توجه کافی نیاز دارد. برچسب مبل را بخوانید، اگر علامت شستشو با بخار را دیدید، استفاده از بخارشو گزینه مناسبی است. برای پاک کردن لکه روغن از پارچه ساتن از یک پارچه سفید با قدرت جذب بالا استفاده کنید. پارچه روی لکه فشار دهید. به این کار ادامه داده تا حداکثر مقدار ممکن از لکه روغن جذب پارچه شود. همچنین میتوانید از محلول صابون مایع و آب که در بالا بیان شد جهت تمیز کردن مبل پارچه ساتن استفاده کنید. استفاده از سرکه رقیق شده نیز انتخاب خوبی است.

تمیز کردن مبل پارچه مازراتی:

پارچه مازراتی را میتوان در دسته پارچه های مخمل قرار داد. دارای بافت ملایم و نرم بوده و به علت داشتن آستر از ضخامت مناسبی برخوردار است. امروزه از این پارچه وارداتی در تعداد زیادی از کارگاه‌های مبل سازی استفاده میشود. این پارچه را میتوان در دسته پارچه های مخملی قرار داد. منبع

نکته مهم این است که پارچه مازراتی را نباید مستقیماً با آب شستشو داد، زیرا آب بافت پارچه را خراب میکند. برای شستشو و تمیز کردن مبل پارچه مازراتی میتوانید کمی شامپو فرش را با مخلوط کرده و مبل را تمیز کنید. فقط توجه نمایید که از کف تولید شده برای شستشو استفاده کنید نه خود محلول! منبع

مبل پارچه مازراتی

نمونه یک مبل پارچه مازراتی

شستشوی مبل پارچه‌ای با بخارشوی:

بخارشوی خانگی نیز گزینه مناسبی جهت تمیز کردن پارچه مبل میباشد. اگر مبل شما چندان کثیف نیست استفاده از بخارشو مفید میباشد. ولی فراموش نکنید که حتماً قبل از شروع به تمیزکاری، بخارشو را بر قسمتی نامحسوسی از مبلمان تست کنید. بدینگونه اطمینان حاصل کنید که بخار آسیبی به مبل شما وارد نمی‌کند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که میزان بخار را بر روی حداکثر تنظیم نکنید. زیرا این کار باعث اشباع شدن پارچه مبل میشود. ما در مقاله دیگری شیوه استفاده از بخارشو را به طور کامل بیان کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم طرز استفاده از بخارشوی برای مبل را مطالعه کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ای با کمک متخصصین:

در صورتی که لکه های زیادی بر روی مبل شما وجود دارد و یا مبلمان شما مدتی است که شسته نشده، پیشنهاد ما استفاده از کمک متخصصصین مبل شویی در منزل میباشد. ایشان با استفاده از دستگاه های مبل شور و مواد شوینده مخصوص تمامی مبلمان شما را در اسرع وقت و با قیمت مناسب شستشو میدهند. از مزایای استفاده از خدمات حرفه‌ای خشک کردن مبل در محل میباشد. از این رو بعد از ۲ تا ۴ ساعت مبلمان شما تمیز شده و خوشبو و آماده استفاده مجدد می‌باشد.

ما در مجموعه ایران تی اس ام (مرکز سرویس و تعمیر ایران) با بررسی نظریات شما مشتریان عزیز، ممتازترین تکسین های مبل شویی در منزل را در سراسر کشور برگزیده‌ایم. کافیست با مراجعه به بخش مبل شویی در منزل، بهترین قیمت (تعرفه امسال) را مشاهده کرده و سپس شهر محل سکونت خود را انتخاب کرده و با ایشان تماس بگیرید.

چند توصیه مهم برای نگهداری بهتر مبل پارچه ای:

 • مبل ها را دور از منابع حرارتی قوی مانند بخاری، شوفاژ و لوله های آب گرم قرار دهید. سعی کنید حداقل فاصله یک متری رعایت شود.
 • مبل ها را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.
 • روی مبل ها اشیاء گرم مانند اتو و کتری قرار ندهید.
 • از نشستن و ایستادن بر روی دسته کاناپه خودداری کنید.
 • مبل ها را روی سطوح شیب دار حتی با شیب کم قرار ندهید.
 • از مواد شیمیایی قوی و یا حاوی سفید کننده برای شستشوی مبل استفاده نکنید.
 • استفاده از روی مبل برای نگهداری بهتر توصیه میشود. میتوانید بهترین دوزندگان روکش مبل را ببینید.
 • پولیش ماهانه مبل های چوبی و چرمی توصیه میشود.
 • اگر روی مبل آب ریخت، جهت خشک کردن از اتو یا نور مستقیم خورشید استفاده نکنید.سشوار با درجه حرارت کم و با حرکات چرخشی گزینه مناسبی است.
 • هر چند وقت یکبار کوسن ها و تشک های مبل را جابجا کنید.

انواع مبل و مقاومت آنها در برابر کثیفی:

مبل چرمی: به راحتی با دستمال و واکس مخصوص تمیز میشود. مایعات به بافت مبل چرمی نفوذ نمی‌کند. آسیب پذیر است و با هر جسم تیزی خراش افتاده و سوراخ میشود. سرما و گرما رابیشتر انتقال داده و در اثر عرق کردن سوراخ میشود.

مبل مخمل: هرگز از مد نیافتاده و همیشه طرفدار دارد. مخمل نانو دیرتر کثیف میشود. بافت گرم و نرم دارد و از دوام خوبی برخوردار است. تمیز کزدن مخمل بسیار سخت است، مگر آنکه بلافاصله لکه را پاک کنید.

مبل پارچه ساتن: سطح آن لغزنده و لیز است و هنگام نشستن روی آن احساس راحتی ندارد و باید در ترکیب با پارچه های دیگر باشد. لکه و اثرش یسختی از ساتن پاک می شود. برای مبلمان کلاسیک مناسب است.

مبل پارچه کتان: پارچه کتان فیبر طبیعی محبوب است که برای دکوراسیون غیر رسمی بیشتر بکار می‌رود. مقرون به صرفه بوده و مقاومت خوبی دارد. چروک شده و خاک می‌گیرد و به مرور زمان دچار ساییدگی می‌شود.

مبل پنبه‌ای: پنبه از الیاف طبیعی محسوب می‌شود. در برابر محو شدن و پوسیدگی مقاوم است. برای استفاده به عنوان مبل راحتی مناسب است ولی زود کثیف می‌شود.

مبل پارچه پشمی: تمیز کردن مخلوط الیاف پشم با الیاف دیگر آسان‌تر است. در برابر پین و چروک، گرد و خاک و کدر شدن مقاومت دارد. سازگار با محیط زیست بوده و از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است. قیمت بالایی دارد.

مبل پارچه ابریشمی: پارچه ابریشمی درخشش خاصی به مبلمان می‌دهد. در صورت مراقبت صحیح دوام طولانی دارد. ظاهر رسمی مجلل و لوکس دارد. گران است، به نور مقاوم نیست و مراقبت و توجه زیادی میخواهد.

مبل پارچه پلی استر: پلی استر یا میکروفیبر از الیاف مصنوعی به شمار می‌رود. بسیار نرم و راحت است. مقاوم بوده و به راحتی تمیز میشود. رنگ روشن پلی استر بیشتر از رنگ تیره در معرض لکه قرار میگیرد.

مبل پارچه ریون: ریون پارچه مصنوعی معروف و بسیار ارزان است. این پارچه در ترکیب با الیاف دیگر بکار می‌رود. با دوام بوده و بعنوان نسخه مصنوعی ابریشم و پنبه شناخته میشود. براحتی خراش میخورد و زود چرک میشود.

در این آموزش بهترین مایع برای شستشوی مبل و چند مدل شوینده خانگی را به شما معرفی کردیم. اینها بهترین روش های شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه هستند و بسته به نوع کثیفی و نوع پارچه مبل میتوانند سرسخترین لکه ها را از بین ببرند. با این حال همواره میتوانید جهت شستشوی مبل از بهترین متخصصان مبل شویی کمک بگیرید.

 

3 دیدگاه برای “تمیز کردن مبل پارچه ای، ۶ بهترین مایع برای شستشوی مبل و از بین بردن لکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *