تمیز کردن مبل چرمی و نحوه از بین بردن لکه روی چرم

شستن مبل چرمی 1

تمیز کردن مبل چرمی

تمیز کردن مبل چرمی در عین سادگی اهمیت بسیار زیادی دارد. وجود تنها چند لکه کوچک، می تواند به راحتی، ظاهر مبل چرمی کلاسیک شما را خراب کند! به خصوص اگر این لکه ها به طور صحیحی تمیز نشده باشند! از مزایای مبل چرم این است که چیزی به راحتی به آن نمی‌چسبد. و مایعات به درون آن نفوذ نمیکنند. از این رو در صورت اقدام سریع به راحتی تمیز میشود. ولی اگر بعد از گذشت زمانی لکه های قدیمی داشتیم چه کنیم؟ آنها را چگونه از روی مبل چرمی پاک کنیم؟ آیا میتوان از وازلین برای مبل چرم استفاده کرد؟

با استفاده از این راهنمای ساده، می توانید جهت شستن مبل چرمی اقدام کرده، نحوه از بین بدن لکه روی مبل چرم را ببینید و سال های سال، کیفیت و زیبایی مبلمان خود را به خوبی حفظ نمایید.


در این مقاله خواهید خواند:


چه نوع مبل چرمی دارید؟

تمیز کردن مبل چرم چگونه است؟

چگونه لکه های روغنی را از روی مبل چرمی پاک کنیم؟

روش جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم چیست؟

چگونه ترک و خراش مبل چرمی را برطرف کنیم؟

بهترین روغن برای مبل چرم کدام است؟

چه نوع مبل چرمی دارید؟

اول از همه باید بدانید که انواع مختلفی از چرم و با رویه های گوناگون وجود دارد. برای همه یک دستوالعمل وجود ندارد. برای مثال آن ترکیبی که بر روی مبل چرمی دوست شما معجزه کرده است، ممکن است برای مبل شما فاجعه به با آورد. لذا هر شوینده خانگی یا شیمیایی باید قبل از استفاده بر روی قسمت نامحسوسی از مبل تست شود. تا مطمئن شوید که هیچگونه آسیبی به مبل چرمی شما وارد نمیکند.

قبل از هر کاری در صورتی که مبل شما دارای دستورالعمل نگهداری میباشد، پیشنهاد میکنیم به آن مراجعه کنید. معمولاً سازنده ها بهترین روش ها را با توجه به نوع چرم به کار رفته پیشنهاد میکنند.

انواع چرم:

چرم دانه کامل یا چرم خالص:

این نوع چرم محکم ترین و بادوام ترین چرم است. علاوه بر این ، از آنجا که دانه ها بسیار ریز و سفت هستند، در برابر رطوبت نیز بسیار مقاومت می کنند. چرم دانه کامل ضخامت مناسبی دارد. هنگام تمیز کردن مبل چرمی از این نوع نیاز به حساسیت خیلی زیاد نیست. به علت ریز بودن بافت آن در مقابل مالش و کشش مقاومت خوبی دارد.

چرم جیر و نوبوک:

چرم جیر نوعی چرم است که روی سطح آن دارای بافتی نرم و مخملی است. به ندرت مبل ها از این نوع چرم ساخته میشوند، زیرا تمیز کردن آن دشوار است. البته ابن چرم دوام و کیفیت مناسبی دارد ولی باید از تمیز کننده های خاص آن استفاده شود.

چرم اسپیلت یا تکه ای:

میتوان گفت این نوع چرم تقریباً از ضایعات چرمی به هم چسبانده شده تولید میشود. هنگام تمیز کردن مبل تولید شده از این نوع چرم باید بسیار احتیاط کنید. زیرا به طور طبیعی مستعد خرد شدن و پوسته پوسته شدن میباشد. هنگام تمیز کردن این نوع چرم از هرگونه فشار اضافی خودداری کنید.

چرم مصنوعی:

اگرچه این چرم، چرم واقعی نیست اما مدل های با کیفیت آن مقاومت و انعطاف پذیری خوبی دارند و براحتی چرم تکه ای متلاشی نمیشوند. چرم مصنوعی را میتوانید مانند سایر چرم ها تمیز کنید.

چرم آنیلین:

چرم آنیلین در واقع چرم بدون روکش و محافظ میباشد. ظریف بوده و براحتی لکه دار میشود. هنگام استفاده از مواد شویند برای تمیز کردن مبل با این نوع چرم باید احتیاط لازم را داشته باشید.

چرم نیمه آنیلین:

این در واقع روکش محافظ روی چرم میباشد. این نوع چرم در مقایسه با نمونه کاملاً آنیلین (بدون روکش) مقاومت بیشتری در برابر لکه دارد. این نوع چرم آسیب پذیری کمتری در برابر مواد شوینده دارد.

پیشنهاد مطالعه: اگر مبل چرمی شما پوسته پوسته شده آموزش تعمیر مبل چرمی ترک خورده را بخوانید.
تمیز کردن مبل چرمی
تمیز کردن مبل چرمی

نحوه تمیز کردن و شستن مبل چرمی

برای شستن و تمیز کردن مبل چرمی مراحل زیر را دنبال کنید.

۱٫ ابتدا با استفاده از یک جارو برقی، گرد و غبار؛ خاک و ذرات آلودگی را از روی سطح مبل چرمی پاک کنید.

۲. با مخلوط کردن آب و سرکه به نسبت مساوی در یک کاسه، به راحتی، یک محلول مخصوص شست و شوی مبل چرمی را در خانه تهیه کنید.

۳٫ یک پارچه نرم را درون محلول فرو کنید.

۴٫ پارچه را طوری مرطوب کنید که فقط کمی تر شود، (ولی کاملا خیس نشود) و شروع به پاک کردن مناطق کثیف چرم کنید.

۵٫ پس از پاک کردن نقاط کثیف مبل، مناطق مرطوب آن را با یک پارچه خشک، پاک کنید.

تمیز کردن مبل چرمی 4

نحوه تمیز کردن و شستشوی مبل چرمی

چگونه لکه روغن و چربی را از روی مبل چرمی پاک کنیم؟

تمیز کردن و شستن مبل، فقط نیمی از روند کار است. شما باید مبلمان خود را به گونه ای تمیز کنید که رنگ و ظاهر خود را نیز به خوبی حفظ کرده و از کیفیت آن کاسته نشود. همانطور که می دانید، بیشتر لکه های روغنی ایجاد شده بر روی مبل، حاصل از ریختن مواد غذایی بر روی آن است! این مشکل همه افراد است! اغلب اوقات، در مهمانی ها و یا در اثر شیطنت بچه ها، مقداری غذا بر روی مبل ریخته و باعث ایجاد ظاهری نامناسب و کثیف، برای مبلمان خانه شما خواهد شد. در ادامه به آموزش نحوه پاک کردن لکه از روی مبلمان چرمی خواهیم پرداخت.

شستن مبل چرمی 2

۱٫ برای پاک کردن لکه روغن روی مبل چرم ابتدا مقدار کمی جوش شیرین را روی لکه بپاشید.

۲٫ اجازه دهید جوش شیرین برای چند ساعت یا تا زمانی که جوش شیرین درون لکه نفوذ کند و روغن کاملا جذب جوش شیرین شود، بر روی سطح مبل، باقی بماند.

۳٫ سپس، بقایای جوش شیرین را با استفاده از یک پارچه نرم، پاک کنید.

۴- پارچه را طوری مرطوب کنید که فقط کمی تر شود، (ولی کاملا خیس نشود) و شروع به پاک کردن مناطق کثیف مبل چرمی کنید.

شستشوی مبل چرم

روش دیگری برای پاک کردن لکه روغن روی چرم:

۱٫ برای تمیز کردن مبل چرمی، ابتدا در یک کاسه، مقداری سرکه و روغن طبیعی را به دو نسبت مساوی مخلوط کنید. برای این کار، روغن لیمو یا روغن بذر کتان بهترین کارایی را دارند.

۲. یک پارچه نرم را درون محلول فرو کنید. (از قوطی اسپری نیز میتوانید استفاده کنید.) پارچه را دربیاورید و آن را بپیچانید (به طوری که فقط مرطوب باشد ولی کاملا خیس نشود.) سپس، به آرامی سطح مبل چرمی خود را با آن تمیز کنید.

۳. روز بعد، مبل را با یک پارچه تازه و خشک تمیز کنید.


تمیز کردن مبل چرمی

نحوه تمیز کردن و شستن مبل چرمی

چند نکته مهم جهت پاک کردن لکه روی مبل چرم

۱٫ سعی کنید به محض ایجاد لکه بر روی مبلمان؛ بلافاصله آن را پاک کنید. این شانس شما را برای تمیز شدن مبل و برطرف شدن کامل آثار لکه افزایش می دهد.

۲٫. برای جلوگیری از لکه هایی که دور از چشم شما ایجاد می شوند، بهترین کار این است که مرتباً مبل های خود را تمیز کنید!

علاوه بر این، بیشتر لکه هایی که که روی چرم مشاهده می کنید، در واقع، آلودگی حاصل از گرد و خاکی است که در طی مدت زمان طولانی ایجاد شده است. سعی کنید یک بار در هفته، فقط چند دقیقه از وقت خود را صرف پاک کردن مبلمان چرمی خود کنید. با این کار، همیشه مبلمانی شیک؛ تمیز و مانند روز اول، نو خواهید داشت.

۳٫ تمیز کردن مبل چرمی با یک پاک کننده آغشته به آب می تواند منجر به خشک شدن روغن های طبیعی موجود در چرم شود. حتی می تواند منجر به ترک خوردگی و از بین رفتن شفافیت چرم شود.

شستن مبل چرمی 6

روش جلوگیری از ترک خوردن مبل چرمی

  • برای جلوگیری از ایجاد ترک و خراش بر روی مبلمان چرمی خود بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید:
  • مبل را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. اگر مبل ها در کنار پنجره های آفتاب گیر قرار دارند میتوانید از پرده استفاده کنید.
  • مبل ها را بیش از حد با آب و مواد شوینده بر پایه آب نشویید.
  • در صورت ریختن مایعات و یا ایجاد لکه بر روی مبل چرمی، بلافاصله آن را تمیز کنید.
  • مبل ها را در نقاط خنک تر خانه قرار دهید. برای مثال آن ها را در کنار منابع گرمایی مانند شوفاژ و بخاری و … نگذارید.
  • به طور منظم از موادی که به حفظ رطوبت چرم کمک میکنند، جهت طروات مبل چرمی خود استفاده کنید. آن طور که بیان میشود استفاده از زوغن زیتون جهت حفظ رطوبت چرم بسیار موثر است. البته با توجه به قیمت آن شاید خیلی منطقی به نظز نرسد. وازلین نیز جهت این کار گزینه مناسبی است. همچنین انواع واکس مخصوص چرم در بازار وجود دارد.
  • به طور منظم تمام قسمت های مبل چرمی خود را با جاروبرقی تمیز کنید. با این کار گرد و غبار و هر شیء برنده از سطح مبل جمع‌آوری میشوند. این اشیاء براحتی میتوانند باعث ایجاد خراش بر روی مبلمان چرمی گردند.

شستشوی مبل چرمی

نکاتی مهم در مورد برطرف کردن لکه های ایجاد شده بر روی مبل چرمی

نحوه برطرف کردن خراش ها و ترک های ایجاد شده بر روی مبل چرمی

چرم یکی از مجلل‌ترین؛ جذاب‌ترین و شیک‌ترین مواد برای ساخت مبل به شمار می رود. هرچند، چرم نیز مانند هر ماده طبیعی، می تواند به راحتی در برابر خراشیده شدن حساس باشد؛ به خصوص اگر حیوان خانگی داشته باشید.

برای کمک به افزایش طول عمر مبل چرمی مورد علاقه خود، کارهای زیر را انجام دهید:

۱. ابتدا خراش را تمیز کنید. برای تمیز کردن خراش می توانید از یک محلول تمیزکننده ملایم (هر کدام از مواد پاک کننده ذکر شده در بالا) استفاده کنید.

۲. یک روغن ملایم مانند روغن کودک، روغن نارگیل و یا لیمو را روی یک توپ پنبه ای و یا پارچه نخی بمالید. ابتدا خراش را با استفاده از حرکات دایره ای مالش دهید. این کار را تا حدی ادامه دهید که مقدار زیادی از روغن به چرم جذب شود. استفاده از روغن نارگیل؛ روغن لیمو یا سایر روغن های ملایم هنگام شست و شو و تمیز کردن مبل چرمی، به شما کمک می کند تا هرگونه ترک خوردگی را دوباره پر کرده و مبلمان دقیقا مانند روز اول شود.

۳٫ در آخر و بعد از پاک کردن روغن، و اجازه دهید تا مبل چرمی شما در هوای اتاق، کاملا خشک شود.

به یاد داشته باشید که از مقدار کمی آب برای تمیز کردن مبل چرمی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که آب، مایعی بسیار عالی؛ کاملاً طبیعی و بهترین پاک کننده است، اما دیگر نباید تبدیل به یک “دوست” برای مبل چرمی شما شود.

اگر می خواهید از یک ماده پاک کننده کاملاً ارگانیک استفاده کنید؛ می توانید به راحتی با مخلوط کردن مقداری مواد پاک کننده طبیعی (مانند جوش شیرین) و آب به مقداری مساوی و به نسبت یکسان، یک ماده شست و شوی طبیعی را در خانه تهیه کنید. با این کار دیگر نیازی به استفاده از مواد پاک کننده شیمیایی و مضر برای چرم، نخواهید داشت.

آخرین و مهم ترین موضوع اینکه، برای تمیز کردن و شستن مبل چرمی خود، همیشه ابتدا به سراغ دفترچه؛ کاتالوگ و یا راهنمای مبلمان خود که هنگام خرید از خریدار دریافت کرده اید، بروید؛ و یا با سازنده و یا خریدار مبلمان خود در مورد این موضوع، مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه: اگر مبل چرمی شما دارای ترک های زیاد و عمیق است پیشنهاد میکنیم آموزش تعمیر مبل چرمی ترک خورده را بخوانید.

از بین بردن خراش و خط و خش مبل چرمی

نحوه برطرف کردن خراش های ایجاد شده بر روی مبل چرمی

بهترین روغن برای مبل چرم کدام است؟

انواع روغن های  و واکس های تجاری چرم در بازار وجود دارد. ولی همچنان استفاده از روغن نارگیل تاثیر بسزایی در حفظ درخشنگی مبلمان چرم دارد. همچنین ترکیب سرکه و روغن زیتون نیز برای نگهداری مبل چرم موثر میباشد.

جهت انتخاب بهترین مواد شوینده برای پاک کردن لکه از روی مبل پیشنهاد میکنیم مقاله مریوط را مطالعه کنید.

به یاد داشته باشید ما در مرکز خدمات ایران هموراه بهترین تکنسین را جهت مبل شویی در منزل با کیفیت بالا و قیمت مناسب، به شما معرفی می‌کنیم.

آموزش شستن مبل چرمی
آموزش شستن مبل چرمی

برگرفته از: livingspaces

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *