معرفی انواع مبل، راهنمای خرید مبلمان، چه مبلی نخریم

راهنمای خرید مبل

راهنمای خرید مبل

در این مطلب می‎خواهیم در باره انتخاب مبل مناسب صحبت کنیم. از مبلمان هم برای پذیرایی استفاده می‎کنیم و هم برای استراحت. در واقع مبل یکی از اجزایی است که در قسمت‌های مختلف خانه وجود دارد. امروز با ما همراه باشید تا مواردی را که برای خرید مبل منزل یا محل کارمان مورد نیاز است را با هم بررسی کنیم.

پیشنهاد: اگر تصمیم به تغییر مبل کهنه به نو دارید، قبل از خرید مبلمان جدید امکان تعمیر مبل قدیمی را بررسی کنید. در ایران تی اس ام بهترین تعمیرات مبل به تفکیک شهر به شما معرفی میگردند.

انواع مبل راحتی

مبلمان‌های راحتی به دو دسته تقسیم می‎شوند.

 1. مبل‌های راحتی کامل: اینن مبل‌ها برای پذیرایی مهمان مناسب نیستند ولی برای استراحت و تماشای تلویزیون می‎توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 2. مبل‌های نیمه راحت: علاوه بر اینکه خودمان می‎توانیم از این مبل‌ها استفاده کنیم، طراحی و ساختار آن‌ها به شکلی است که برای پذیرایی از مهمان نیز مناسب هستند.
مبل راحتی جاسمین
مبلمان راحتی بسیار مناسبتر از انواع مبلمان استیل جهت استفاده روزانه هستند. امروزه مبل های راحتی با طراحی های بسیار زیبا ارائه میشوند.

انواع مبل راحتی از نظر ظاهری

مبلمان راحتی از نظر ظاهری معمولا به ۴ دسته تقسیم می‎شوند.

 1. اسپرت: این مبل‌ها رنگ و طراحی خاصی دارند.
  طراح جسورانه اسپورت
  مبل اسپرت با طراحی جسورانه و خاص تولید میشود.
 2. ال: این مبل‌ها مانند حرف ال انگلیسی (L) طراحی می‎شوند و دو کاناپه کنار هم قرار می‎گیرند.
  مبل ال
  مبل های ال بسیار مناسب برای سالن های کوچک هستند.
 3. مدرن: مبل‌های که طراحی آن‌ها مانند مبل‌های معمولی نیست.
  مبل مدرن مینیمال و جذاب
  مبل های سبک مدرت دارای طراحی مینیمال و جذاب همراه با خطوط مشخص هستند.
 4. گرد: مبل‌هایی هستند که به صورت گرد طراحی می‎شوند و بخاطر مدل طراحی گردشان نمی‎توان آن‌ها را جور دیگری دور هم چید و معمولا برای سالن‌های بزرگ در نظر گرفته می‎شوند.
  مبل گرد
  چیدمان مبل گرد به صورت گرد میباشد.

ابعاد مبل راحتی

مبلمان راحتی کامل معمولا بزرگترین نوع مبلمان شناخته می‎شوند و ابعاد آن‌ها با عمق ۱ متر، طول ۱٫۵ متر وارتفاع ۹۰ سانتی‎متر است. همچنین ارتفاع نشیمنگاه اینگونه مبل‌ها تا زمین نیز، کمتر از ۱ متر است. فقط شما باید دقت داشته باشید که این سبک مبلمان را که ابعاد متفاوتی دارد، برای چه مکانی می‎خواهید خریداری کنید. اگر سقف سالن یا مکانی که داریم این مبلمان را برایش خریداری می‎کنیم خیلی کوتاه است، با خریدن یک مبل با پشتی بلند، می‎توانیم سقف مکان مورد نظر را کوچکتر نشان دهیم. برعکس این مورد نیز صادق است و اگر سالنی با ارتفاع بزرگ داریم و می‎خواهیم این مبلمان را برای آن خریداری کنیم، هر چه پشتی این مبلمان بلند‌تر و بزرگتر باشد، عظمت و جلوه بیشتری را به آن سالن می‎بخشد.

ابعاد مبل با توجه به سالن
در هنگام خرید مبل ابعاد مبل را با توجه به اندازه فضایی که میخواهید آن را قرار دهید، در نظر بگیرید.

پیشنهاد مطالعه: انتخاب رنگ پارچه مبل را بخوانید و با مناسب ترین رنگ با توجه به دکوراسیون منزلتان آشنا شوید.

چی بخرم؟ مبل سِت یا نیم سِت؟

مبل‌ها معمولا به دو شکل سِت و نیم سِت هستند. نیم سِت‌ها عمدتا ۴ الی ۵ نفره و ست‌های کامل نیز ۷ تا ۹ نفره هستند. نیم‌ سِت‌ها را بیشتر در ادارات استفاده می‎کنند و معمولا سِت‎های کامل را برای پذیرایی از مهمان و منازل. البته برای خرید یک مبلمان و یا حتی یک صندلی کودک، بهتر است که به کاربرد مورد نیازمان دقت کنیم. به عنوان مثال همین صندلی‌های کودک، خیلی زود برای کودک شما کوچک می‎شوند و پرداخت هزینه بسیار برای تهیه این صندلی‌ها شاید منطقی نباشد. اما در مقابل، مبلمانی را که می‎خواهیم برای پذیرایی مهمان انتخاب کنیم، طبیعتا باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده و طول عمر زیادی را داشته باشد. بنابراین قاعدتا باید هزینه زیادی را نیز برای آن بپردازیم.

مبل نیم ست
مبل نیم ست برای فضای کوچک یا اتاق نشیمن مناسب است.

چه مبلی بخرم؟

قبل از اینکه به فروشگاه برویم و مبلمان مورد نظرمان را خریداری کنیم، بهتر است که ۴ مورد مهم را با خودمان مرور کنیم و از آن‌ها مطلع باشیم تا موقع رفتن به فروشگاه، سردرگم نشویم.

 1. چه می‎خواهید؟

اول از همه باید بدانیم که چه می‎خواهیم. مبلمان استیل یا پذیرایی می‎خواهیم یا مبلمان راحتی، نیم سِت، سِت و یا انواع مختلفی دیگری از مبل‌ها؟

 1. مورد مصرف آن چیست؟

باید در نظر بگیریم که مکان یا نوع استفاده از ما چیست؟ مثلا باید ببینیم که این مبلمان را می‎خواهیم در اداره استفاده کنیم، برای پذیرایی مهمان در منزل و یا برای کودکانمان می‎خواهیم خریداری کنیم؟

 1. چقدر فضا در اختیار دارید؟

فضایی که برای مبلمان اختصاص داده‌ایم چقدر است؟ به عنوان مثال اگر مبلمان بسیار بزرگی را می‎خواهیم خریداری کنیم و آن را پسندیده‌ایم، برای یک فضای کوچک، چیدمان مناسبی نخواهد داشت. برعکس این مورد نیز وجود دارد و ممکن است مبلمان بسیاری کوچکی را تهیه کنیم برای یک فضای بسیار بزرگ که طبیعتا جلوه خوبی نخواهد داشت.

 1. چقدر بودجه دارید؟

اینکه چقدر می‎خواهیم  پول خرج کنیم و چه بودجه‌ای را برای خرید مبلمان اختصاص داده‌ایم نیز مهم است.

چه مبلی راسته بازار است؟

مبلمان از آن دسته کالاهایی است که برای خرید آن باید به سلیقه‌مان رجوع کنیم و برای اینکه سلیقه خودمان را در نظر بگیریم، بهتر است قبل از آن چرخی در اینترنت بزنیم و طراحی‎های مختلف را ببنیم تا به یک جمع‌بندی برسیم. سپس باید به یکی از راسته بازارهای مبلمان مراجعه کرده و مبلمان خودمان را انتخاب کنیم. مزیت مراجعه به این راسته بازارها این است که در انتخاب خود و همچنین تعیین رنگ، کیفیت و مدل‌های مختلف مبل، دستمان بازتر است. از بزرگترین مراکز فروش مبلمان می‎توان به انتهای جاده جاجرود و محله یافت آباد در جنوب غربی تهران یا خیابان دلاوران در شرق تهران اشاره کرد. این دو منطقه تنوع و پاساژهای بزرگی را در خودشان جای داده‌اند.

قیمت نهایی چند است؟

زمانی که داریم در بازارهای مبل گشت می‎زنیم، حدود قیمت از ۳۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون و یا شاید هم بالاتر باشد؛ اما به طور کلی برای خرید یک مبلمان راحتی (سِت کامل) برای منزلمان، باید ۳۰ تا ۸۰ میلیون تومان هزینه در نظر بگیریم. اگر هم می‎خواهیم یک میز ناهارخوری را نیز هماهنگ با آن داشته باشم، باید هزینه میز را نیز جداگانه حساب کنیم ولی مطمئنا تناسب خوبی با مبلمانمان خواهد داشت.

چند نکته مهم برای انتخاب مبل

فرض کنید که چند فروشگاه مبلمان را دیده‌ایم و چند نمونه مبلمان را هم انتخاب کرده‌ایم. بهتر است قبل از قبل از تصمیم نهایی خودمان روی آن مبلمان بنشینیم و ببینیم که چقدر به درون آن فرو می‎رویم. بررسی کنیم که آیا اصلا این مبلمان برایمان راحت است یا خیر؟ مهره‌های گردن و کمرمان به صورت مناسبی قرار می‎گیرند یا خیر؟ همچنین باید از جنس و روکش مبلمان مورد نظر مطمئن شویم زیرا اگر قابل شستشو باشد، از هزینه‌های بعدی ما جلوگیری می‎کند و شست و شوی آن را برایمان راحت‌تر می‎کند.

چرم پارچه نظافت راحت
به هنگام خرید مبل سعی کنید پارچه ای را انتخاب کنید که به راحتی تمیز شود. برای مثال انواع لکه ها به راحتی از چرم پارچه پاک میشود.

اگر معیارهای خرید یک مبل خوب را ۵ انگشت یک دست در نظر بگیریم، سه مورد از آن‌ها شامل: (کیفیت، سلامت و استحکام مبل) می‎شوند. چهارمین مورد هم زیبایی و در آخر نیز قیمت مبل مورد نظر را شامل می‎شوند.

نکاتی که هنگام خرید مبل باید به آن توجه کنید:

ابعاد و اندازه:

هنگام خرید مبل به اندازه آن با توجه به ابعاد سالن پذیرایی و یا فضایی که میخواهید مبلمان را قرار دهید توجه کنید. فراموش نکنید که در گالری های مبل تعداد مبل زیادی در فضای بزرگی قرار گرفته اند. اذا احتمالاً مبل کمی کوچکتر به نظر میرسد واگر سالن کوچکی دارید ممکن است بعد از چیدمان مبل های جدید از ابعاد بزرگ آن شوکه شوید.

همچنین ابعاد درهای ورودی که مبلمان باید از آنها عبور کند را نیز در نظر داشته باشید. بسیاری از مبل ها دارای اتصالات بازشونده نیستند و این مورد کوچک گاهی دردسرهای بزرگی را ایجاد کرده است.

زمان تحویل

معمولا شما مبلمان را در گالری مبل میبینید. سپس با توجه به سلیقه خود پارچه ای را از کالیته پارچه انتخاب میکنید و سفارش ساخت آن را به فروشنده میدهید. معمولاً فروشنده میگوید سفارش شما ۱۰ روز تا یک ماه دیگر آماده تحویل است. فراموش نکنید که در زمان های شلوغ حتی ممکن است تا ۲ ماه نیز طول بکشد. بنابراین اگر قصد دارید برای سال جدید مبلی نو خریداری کنید، حتماً ۲ ماه قبل از آخر سال نسبت به سفارش ساخت آن اقدام کنید.

کیفیت ساخت:

از موارد مهمی که باید به آن دقت کنید کیفیت ساخت است. فراموش نکنید مبل شما آن چیزی نیست که در گالری مبل روی آن می‌نشینید، بلکه آن مبلی است که به فروشنده سفارش داده اید و او برای شما تولید کرده است. متاسفانه در فروشگاه های ارزان قیمت بسیار مشاهده شده که کیفیت مبل ساخته شده بسیار پایین تر از کیفیت مبل موجود در فروشگاه بوده است و فقظ در ظاهر مشابه بوده اند. پیشنهاد ما خرید از شرکت ها و گالری های معتبر است. ممکن است کمی بیشتر هزینه کنید ولی تا مدتها خیالتان از نظر کیفیت مبل راحت است.

طرح و چیدمان مبل:

به هنگام خرید به چیدمان و استایل مبل با توجه به دکوراسیون منزل تان توجه کنید. مبل های سلطنتی و گاهی استیل طراحی های شلوغی دارند که برای فضاهای بزرگ مناسب است. در حالی که انواع مبل L و راحتی برای سالن های کوچک تولید میشود. به نظر نویسند در هنگام خرید مبل چندان به مد روز توجه نکنید، بلکه به شکل سالن خود دقت کنید. ممکن است مبل ال این روزها قدیمی به نظر آید ولی همچنان برای سالن های کوچک امروزی بسیار مناسب است. مبلمان قرار است برای شما بیش از ۱۰ سال کار کند در حالی که مد هر سال عوض می‌شود.

رنگ

در هنگام خرید رنگ پارچه مبل را با دقت انتخاب کنید. همانطور که گفته شد شاید تا سال های طولانی اقدام به خرید مجدد مبلمان نکنید ولی در این مدت دکوراسیون منزل را چند بار تغییر دهید. بنابراین رنگ های خنثی که با اکثر رنگ ها هماهنگ میشوند انتخاب مناسبی برای مبل هستند. میتوان به انواع بژ، کرم، خاکستری و نسکافه ای اشاره کرد. ولی برای مثال سبز خیلی روشن با بسیاری رنگ ها هماهنگ نیست و یا زرد به مرور زمان کدر میشود.

(چه مبلی نخریم!)

در ادامه به بررسی مبل هایی میپردازیم که توصیه میکنیم هیچوقت به سراغ آنها نروید. این مدل مبل ها یا شرایط نگهداری بسیار سختی دارند و یا به زودی از مد خواهند افتاد. بنابراین بهتر است به سراغ خرید آنها نروید.

مبل طلایی
اگه قراره چوب مبلت طلایی باشه، رنگش طلایی زرد نباشه. شامپاینی یا بژ طلایی باشه.
مبل چستر
از ست کامل مبل چستر فیلد استفاده نکن. فقط از سه نفرش استفاده کن تا فضا شیک تر به نظر بیاد.
مبل چرمی
مبل چرم نخر. چون مرغوبش خیلی گرونه و در کل پوسیده هم میشه. نظافت و نگهداری خیلی سختی هم داره.
مبل پارچه گلدار
کل ست مبلمان رو از پارچه طرح دار استفاده نکن. تو بعضی قسمتها میتونی پارچه طرحدار استفاده کنی
مبل طراحی خاص
از ست های زیادی بزرگ و با طرح های من درآوردی استفاده نکن.
مبل پایه فلزی
مبلمان با پایه فلزی فقط در صورتی که با پایه استیل باشه میتونید بخرید، در غیر این صورت فلزش زنگ میزنه.
مبل پارچه طرحدار لمسه دوزی شده
مبلی که هم پارچش طرح داره هم لمسه کوبی شده اصلاً نخر.
مبل سلطنتی با منبت کاری زیاد
مبلمان کلاسیک که منبت کاری زیادی داره فضا رو شلوغ میکنه، پس برای خانه کوچک اصلاً مناسب نیست.
مبل اتاق تلویزیون
مبل استیل و کلاسیک برای جلوی تلویزیون مناسب نیست. مبل راحتی گزینه بهتریست.
مبل مناسب خانه کوچک
با خرید تعداد زیاد مبلمان، خانه را شبیه گالری مبل نکنید.
مبل کلاسیک
برای آپارتمان کوچک از مبلمان کلاسیک و پرکار استفاده نکن. به جاش مبل ساده و مدرن تر انتخاب بهتریه.
مبل بدون پایه
برای سالن کوچک از مبل حجیم و بدون پایه استفاده نکن. مبل ظریف تر و پایه دار فضا را دلبازتر نشان میدهد.
مبل شبیه به هم
اگر تصمیم به خرید دو دست مبل برای یک سالن بزرگ دارید، نباید این دو دست مبلمان کاملاً با هم متفاوت باشند. از دو دست مبل با طراحی کمی شبیه به هم استفاده کن.
مبل با رنگ تیره
برای خانه کوچک و کم نور مبل تیره نخر. مبل رنگ خنثی و روشن فضا را روشن تر میکند.
مبل با رنگ قوی
در آپارتمان کوچک بیش از حد از رنگ های گرم و قوی استفاده نکن. رنگ ملایم و روشن فضا را دلبازتر میکند.

نظافت مبلمان

موقع استفاده از مبل اگر برخی موارد را بدانیم، مطمئنا در نظافت آن به درمان خواهد خورد.

به عنوان مثال:

 • لکه سوختگی یا زرد شدگی سیگار را می‎توانید با یک حبه قند از بین ببرید.
 • اگر پارچه روکش مبلمان حالت کرک‌دار است، می‎توانید با پنبه و شیر، لک‌های روی آن را از بین ببرید.
 • لکه‌های جوهری را نیز می‎توان با پارچه مرطوب و نمک پاک کرد.
 • لکه‌های روغنی نیز با محلول الکل و نمک از بین می‎روند.

اگر مدتی است که از مبلمان استفاده میکنید و یسیاری از قسمت های پارچه مبل کثیف شده است پیشنهاد میکنیم از خدمات مبل شویی در منزل استفاده کنید.

بهترین مبل شویی از دیدگاه ساکنین شهر شما کدام است؟

کلام آخر

مبلمان جزو کالاهایی است که موقع حمل و نقل امکان دارد بیشترین آسیب را ببیند. بنابراین بهتر است قبل از اینکه خریداری مبلمان خودمان را انجام دهیم، کارت گارانتی آن را به خوبی مطالعه کنیم تا ببینیم که آیا آسیب‌های حمل و نقل شامل گارانتی می‌شود یا خیر؟

گاهی می‌توانیم انتخاب مبلمان را به افرادی بسپاریم که کارشان طراحی داخلی است و علاوه بر مبل، کاغذ دیواری و سایر اجزای تشکیل دهنده آن خانه و یا مکان را بر عهده آن‌ها بگذاریم تا از سلیقه و تخصص‌شان لذت ببریم.‎‎

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *