آموزش شستن مبل با وایتکس; از بین بردن لکه وایتکس و بهترین مواد شوینده

شستن مبل با وایتکس

شستن مبل با وایتکس و آموزش از بین بردن لکه وایتکس روی مبل (بهترین مایع برای شستن مبل)

آیا میخواهید بهترین روش شستشوی مبل با وایتکس را بدانید؟

آیا وایتکس بر روی مبل شما لکه ایجاد کرده است؟ اکنون میخواهید بدانید از بین بردن لکه وایتکس روی مبل چگونه است؟

با توجه به نوع لکه، بهترین مایع برای شستن مبل و یا لکه بر مبل خانگی کدام است؟

در این مقاله ابتدا به آموزش روش های ایمن شستن مبل با وایتکس می‌پردازیم. سپس بهترین مواد شوینده مبل و قویترین لکه بر مبل خانگی را معرفی کرده و در انتها روش ها از بین بردن لکه وایتکس را بیان می‌کنیم. در صورتی که تصمیم به شستن فرش با وایتکس را دارید، به آموزش مربوطه مراجعه کنید.به با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

هشدار درباره شستن مبل با وایتکس

اگر نحوه تمیز کردن و شستن مبل با وایتکس (سفید کننده) را در گوگل سرچ کرده اید، احتمالاً قسمتی از مبل شما و نه تمام آن لکه بسیار سرسختی دارد. و با مواد شوینده عادی نتوانسته‌اید از پس آن برآیید. خب در حقیقت گاهی وایتکس برای از بین بردن لکه های زرد مبل و لکه های عمیق و قدیمی موثر است. اما در استفاده از آن باید احتیاط زیادی به کار برد.
بهتر است بدانید تمیز کردن با وایتکس (سفید کننده) بسیار خطرناک است. انواع سفید کننده از جمله برند وایتکس میتوانند به سرعت به بسیاری از پارچه ها آسیب بزنند و باعث رنگ پریدگی آنها شوند. بگذارید فرض کنیم شما لیبل مبل را بررسی کرده یا مطمئن هستید پارچه مبل شما قابل شستشو با وایتکس هست. (حتما درباره این مورد اطمینان حاصل کنید سپس اقدام به شستن مبل با وایتکس نمایید.) در پایان مقاله نیز به آموزشی مختصری درباره “چگونه لکه وایتکس را از روی مبل پاک کنیم” میپردازیم.

پیشنهاد مطالعه: تميز كردن مبل مخمل

حال آیا باید وایتکس را مستقیماً روی پارچه بریزید و اقدام به تمیز کردن مبل نمایید؟ مسلماً نه! ادامه متن را دنبال کنید تا ببینید پارچه های قابل شستشو با وایتکس چگونه باید شسته شوند. بازهم تکرار میکنیم که ریختن وایتکس به طور مستقیم اصلاً انتخاب مناسبی نیست.

به یاد داشته باشید نکته اصلی در مورد هر گونه کثیفی و لکه، تمیز کردن آن در اسرع وقت است. هرچه لکه بیشتر بماند ، از بین بردن آن سخت تر است. اولین و بهترین راه برای تمیز کردن هر لکه استفاده از آب می‌باشد. سفید کننده و سایر پاک کننده های قوی آخرین راه چاره هستند.

شروع کار با وایتکس

همانطور که در ادامه آموزش شستن مبل با وایتکس، مشاهده خواهید کرد ، سفید کننده ها فقط در برابر برخی از کثیفی ها و لکه ها موثر هستند و فقط در صورتی که سایر مواد شوینده عمل نکرد، باید از آن استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که وایتکس را همزمان با سایر مواد شوینده بکار نبرید. توصیه کارشناسان استفاده از نسبت ۴ قسمت آب و ۱ قسمت وایتکس جهت تمیز کردن مبل می باشد. و بسیار مهم است که دوباره تکرار کنیم ، اگر روکش مبلمان قابل تمیز کردن با وایتکس نیست ، از سفید کننده استفاده نکنید. اگر پارچه مبل فقط از پلی استر ، نایلون یا کتان معمولی تولید شده باشد قابل شستشو با وایتکس نیست.

در آموزش های قبلی بارها به این مطلب اشاره کرده ایم، اما باز هم تاکید میکنیم، همیشه ابتدا تمیز کننده ها را در یک منطقه نامحسوس آزمایش کنید تا از عدم تغییر رنگ پارچه اطمینان حاصل کنید.

بهترین مواد شوینده برای مبل شویی

بهترین مواد شوینده مبل کدام است؟

با توجه به اینکه علت و منشا لکه و آلودگی در مبل چیست باید بهترین شوینده را برای آن انتخاب کرد. در پایان برای اینکه بدانید بهترین شوینده ها برای انواع لکه های روی مبل شما کدام است، به جدول زیر نگاهی بیاندازید. در این جدول هر شماره بیانگر یک روش شستشو می باشد که جزئیات آن در ادامه توضیح داده شده است. برای مطالعه بیشتر برای پاک کردن آن لکه خاص روی آن کلیک کنید. همچنین در صورت نیاز میتوانید از مقاله شستن مبل در منزل نیز استفاده کنید. به یاد داشتن باشید تکنسین های ما همیشه آماده مبل شویی در منزل شما در اسرع وقت و با مناسب ترین قیمت هستند.

۱-۲-۶

دلستر

۴

سس مایونز

۱-۲-۳

۴-۵-۸

۲-۳

تخم مرغ

۲-۶

۴

رژ لب

۲

شیر

۲

نوشابه

۴

سس سالاد

۴-۵

گریس

۲-۶

استفراغ

۱-۲-۶

۲

سس قرمز

۲-۴-۶

قهوه

۲

زنگ زدگی

۱-۲-۶

آب میوه

۲-۶

ادرار

۲-۳-۶

شراب

۲

سس خردل

راهنمای جدول مواد شوینده

۱- آب

۲- یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی آنزیم دار به یک پیمانه آب اضافه کنید

۳- به آیتم شماره ۲ یک قاشق آمونیاک خانگی اضافه کنید. هشدار: هرگز آمونیاک را با وایتکس یا هرگونه سفید کنند ترکیب نکنید

۴- استون یا سایر حلال های بدون آب

۵- حلال رنگ

۶- سرکه سفید

۷- اسید اگزالیک

۸- الکل مالشی (ایزوپروپیل الکل)

۹- وایتکس (سفید کننده) به همراه آب (به نسبت ۴ واحد آب ۱ واحد وایتکس)

به چند نکته در مورد جدول مواد شوینده دقت کنید:

هرگونه ماده خشک اضافی را با دقت از روی پارچه پاک کنید. ابتدا با کمترین شماره از جدول بالا شروع کنید و اگر موثر واقع نشد به سراغ گزینه های بعدی بروید. محلول تمیز کننده را روی یک پارچه سفید تمیز قرار دهید و از قسمت خارجی لکه به داخل تمیز کنید. با آب پاکیزه بشویید. اگر ماده تمیز کننده لکه را به طور کامل از بین نمی برد ، آن را کاملاً خشک کنید و  سپس به سراغ شماره های بالاتر بروید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

همیشه قبل از تمیز کردن لکه ها ، ناحیه ای نامحسوس از مبل را برای تست عدم رنگ پریدگی، آزمایش کنید.

زمان بسیار مهم است. هرچه لکه بیشتر بماند ، از بین بردن آن سخت تر است.

بعد از تمیز کردن لکه، ممکن است قسمتی از مبل که تمیز شده است به نسبت بقیه تمیزتر به نظر برسد. این امر زیاد جالب نیست. لذا بهتر کل مبل را نیز با آب خالی بشوید.

برای لکه های بسیار سرسخت، ممکن است از شوینده شماره ۹ ، (محلول وایتکس) استفاده شود. محلول را با نسبت گفته شده به محل کثیفی بمالید و تا یک ساعت صبر کنید. سپس با آب بشویید. وایتکس را با انواع شوینده های دیگر ترکیب نکنید و پس از استفاده کاملاً آبکشی کنید.

از بین بردن لکه وایتکس روی مبل:

سفیدکننده می تواند به راحتی پارچه ، مبل و حتی فرش را لکه دار کند. وایتکس یک محلول خانگی قوی و بسیار در دسترس میباشد. از این رو استفاده نادرست از آن میتواند آثار بدی به همراه داشته باشد. ممکن است در اثر بی دقتی به لیبل شستشوی مبل یا استفاده مقداری زیاد وایتکس و یا موارد دیگر سفید کننده ها باعث ایجاد لکه روی مبل شما شده اند. در اینجا تلاش میکنیم به این سوال پاسخ دهیم که، چگونه لکه وایتکس را از روی مبل پاک کنیم؟

هنگامی که وایتکس رنگ چیزی را از بین میبرد، احتمالاً تصور میکنید که این آثار دائمی است. ولی مهم ترین نکته برای پاک کردن لکه وایتکس اقدام سریع و بموقع است. هرچه زودتر نسبت به رفع لکه سفیدکننده اقدام کنیم، آثار باقیمانده کمتر است. در ادامه با ارائه چند پیشنهاد تلاش میکنیم آثار لکه وایتکس را کمی معکوس کنیم:

۳ روش برای از بین بردن لکه های وایتکس و دیگر سفید کننده ها:

روش اول: محو کردن لکه با استفاده از الکل

در ابتدا محل را با آب سرد بشویید. این اقدام جهت جلوگیری از مخلوط شدن وایتکس با الکل ضروری است.

حال یک پنبه را به الکل آغشته کرده و روی محل بمالید. الکل روی لکه های کوچک که در اثر سفید کننده ها به وجود آمده اند و  یا روی پارچه های تیره بهتر عمل می کند. زیرا الکل رنگ موجود در پارچه ها را رقیق کرده و مجدداً در ناحیه سفید توزیع می کند.
استفاده از الکل روش مناسبی برای لکه های سفید کننده بزرگ یا پارچه های روشن نیست زیرا رنگ کافی برای توزیع مجدد بر روی لکه وجود ندارد.

پنبه آغشته به الکل را بر روی پارچه و اطراف آن بمالید. رنگ اصلی در پارچه شروع به توزیع مجدد در منطقه لکه دار می کند. این کار را ادامه دهید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

محل لکه را رها کنید تا الکل آن تبخیر شده و کاملاً خشک شود. این کار باعث میشود تا رنگ های پخش شده مجدداً خشک شده و هنگام شستشو از بین نروند. سپس محل را مجدداً با آب سرد بشویید.

روش دوم: استفاده از تری سدیم فسفات

فسفات سدیم (پالاینده شکر یا نرم کننده آب Na۳PO۴) یک ترکیب شیمیائی، قلیائی قوی با pH معادل ۱۲ میباشد که در آب به راحتی قابل حل است.

مقداری تری سولفات سدیم خریداری کنید. از این ماده، می توان برای خنثی سازی اثرات لکه های سفید کننده روی پارچه استفاده کرد. این محصول را می توان از فروشگاه های محلی و یا فروشگاه های حیوانات خانگی خریداری کنید.
همچنین محصولاتی که در بازار به عنوان خنثی کننده کلر تبلیغ می شوند، حاوی تری سدیم فسفات میباشند.
اگر سریع عمل کنید این روش مناسبی است. همچنین اگر مدتی از ایجاد لکه گذشته باشد گرچه، ممکن است این محلول رقیق شده لکه را به طور کامل از بین نبرد ، اما درعوض باعث کاهش قابل توجه آن می شود.

قاشق غذاخوری (۱۴٫۳ گرم) تری سولفات سدیم را با ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب گرم مخلوط کنید. محلول را در یک کاسه یا یک ظرف پلاستیکی مخلوط کنید. محلول را با یک قاشق یکبار مصرف هم بزنید تا زمانی که تمام تری سولفات سدیم حل شود.

از بین بردن لکه وایتکس روی مبل
از بین بردن لکه وایتکس روی مبل

یک پارچه سفید تمیز برداشته و آن را با تری سولفات سدیم رقیق آغشته کنید. نیازی نیست حتماً پارچه نو باشد ولی دقت منید که سفید و تمیز باشد. اگر پارچه تمیز ندارید از پنبه ای استفاده کنید.

حال بدون آنکه لکه را پخش کنید ، لکه وایتکس را با پارچه مالش دهید. در صورت نیاز دوباره پارچه را با آب سرد بشویید و همین کار را تکرار کنید. پارچه را با آب سرد بشویید تا اطمینان حاصل کنید که تمام تری سولفات سدیم از محل خارج شده است.

روش سوم : استفاده از سرکه سفید رقیق شده

ابتدا سرکه سفید را با آب مخلوط کنید. استفاده از سرکه سفید یک روش طبیعی عالی برای پاک کردن لکه سفید کننده است. در صورت نیاز میتوانید سرکه سفید را با کمی مایع ظرف شویی ترکیب کنید.
برای از بین بردن لکه وایتکس روی مبل ، مقدار ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) سرکه سفید را با ۲ فنجان (۴۷۰ میلی لیتر) آب سرد مخلوط کنید.
برای از بین بردن لکه وایتکس روی فرش ، ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) سرکه سفید را با ۲ فنجان (۴۷۰ میلی لیتر) آب گرم مخلوط کنید. آب گرم ، لکه سفید کننده بیشتری را از الیاف فرش خارج می کند. به همین دلیل از آب گرم به طور معمول برای تمیز کردن فرش ها استفاده می شود.

حال یک پارچه سفید و تمیز را به محلول آغشته کرده و بر روی لکه بمالید. فقط مراقب باشید که محل را بیش از اندازه به سرکه آغشته نکنید. حال با یک پارچه آغشته به آب سرد محل را بشویید. این کار را ادامه دهید تا بوی سرکه از میان برود.

منبع سایت: wikihow.com

آخرین شهرهای تحت پوشش ما

1 دیدگاه برای “آموزش شستن مبل با وایتکس; از بین بردن لکه وایتکس و بهترین مواد شوینده

  1. اشتراک‌ها: پاک کردن لکه مبل با جوش شیرین | آموزش جامع از بین بردن لکه مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *