آیا تعمیر مبل به صرفه است؟

تعمیر مبل به صرفه است

کدام مبلمان ارزش تعمیر دارد؟ در چه شرایطی تعمیر مبل کار درستی است.

اگر این سوال در ذهن شما پیش آمده، احتمالاً شما نیز مبلی کهنه در خانه دارید و میخواهید بدانید که کدام ارزش اقتصادی بیشتری دارد؟ خرید مبل نو یا بازسازی مبلمان قدیمی. برای پاسخ سریع به این سوال پیشنهاد میکنیم ویدئو زیر را ببینید و با فاکتورهایی که در آن صورت مبلمان ارزش تعمیر دارد آشنا شوید. البته قبل از هر چیز باید بگوییم که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و قیمت خرید یک دست مبل جدید، در بیشتر مواقع تعمیر مبل به صرفه بوده و ارزش اقتصادی دارد.

تعمیر مبل کهنه یا خرید مبل نو

در ادامه به طور کامل به بیان مواردی میپردازیم که تعمیر مبل کهنه کاملاً اقتصادی بوده و دارای ارزش افزوده است.

تعمیر و بازسازی مبل به فرآیندی گفته می‌شود که در آن قطعه‌ای از مبلمان، برای حفظ عملکرد و ظاهر اصلی خود، ترمیم و یا تعمیر می‌شود. بازسازی مبلمان می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. به طور کلی به دلایل زیر مبلمان nر اکثر موارد ارزش تعمیر دارد:

  • در مقایسه با خرید یک دست مبلمان جدید، بازسازی مبل باعث صرفه جویی در هزینه و زمان می‎شود. همچنین، بازسازی قطعات مبلمان، می‌تواند سبک کاملاً جدیدی از آن را بدون نیاز به پرداخت هزینه گزاف ایجاد کند. فرآیند بازسازی مبلمان ظاهری کاملاً جدید به آن می‌بخشد.
  • به لحاظ علمی ثابت شده که بازسازی و تعمیر مبلمان تأثیر کربن بر محیط را کاهش می‌دهد. زیرا برای ساخت یک مبلمان جدید، تا ۱۰۰۰ برابر دی اکسید کربن مصرف می‌شود.
  • همچنین یکی از مزایای بزرگ تعمیر و بازسازی مبلمان، استفاده مجدد از آن است. با توجه به اینکه مبلمان امروزی با چوب‌های مرغوب ساخته نمی‌شود، تعمیر قطعه قدیمی به جای خرید یک مبل جدید، ایده بهتری است. بازسازی مبلمان قدیمی، موجب افزایش طول عمر آن و تغییر دکواسیون شما می‎شود.
  • مبل ها از نظر سبک ساخت و شکل ظاهری به سه دسته مبلمان سلطنتی (استیل)، مبلمان کلاسیک (نیمه استیل) و مبلمان راحتی (تمام پارچه) تقسیم میشوند.
تعمیر مبل راحتی
مبلمان تصویر تولید برند مک مورتری کانادا میباشد. این مبلمان با طول عمر بیش از ۵۰ سال همچنان کیفیت بسیار بالایی دارد و تعمیر آن بسیار ارزشمند است. تصویر قبل و بعد از تعمیر را مشاهده کنید.

مبل سلطنتی ارزش تعمیر دارد

مبل سلطنتی دارای منبت کاری ها و ظرافت های زیادی است. همین امر سبب افزایش قیمت آن میشود. همچنین مصرف پارچه آن در مقایسه با انواع دیگر مبل کمتر است. از این رو در صورت سالم بودن کلاف آن کاملاً ارزش تعمیر داشه و با هزینه کمتری نسبت به خرید مبل سلطنتی نو میتوانید مبلی جدید و زیبا داشته باشید. به طور کلی در ۸۰ درصد موارد مبلمان استیل و یا کلاسیک ارزش تعمیر دارد. به ویژه اگر مبل از چوب راش و یا گردو ساخته شده است. اگر در حدود ۱۰ سال از عمر مبل شما میگذرد به احتمال زیاد چوب آن راش و یا گردو بوده است. زیرا در آن دوره واردات چوب بسیار راحتر بود و قیمت مناسبتری داشت. چوب های راش و گردو بسیار باکیفیت و مرغوب بوده و عمر طولانی دارند.

کلاف مبل چوب راش
کلاف مبل تولید شده با چوب راش

مبل کلاسیک ارزش تعمیر دارد

بررسی سالم بودن کلاف مبل کلاسیک نیز مانند مبلمان سلطنتی (استیل) قبل از تعمیر ضروری است. همچنین تعمیرکاران متبحر با انواع جلا دهنده با هزینه بسیار کم آن را تعمیر میکنند. اگر کلاف مبلمان کلاسیک (نیمه استیل) از چوب راش یا گردو بوده و سالم است حتما ارزش بسیار بالایی جهت تعمیر دارد.

ارزش تعمیر مبل کلاسیک
کلاف و اسکلت مبل تصویر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود. هرچند این مبل بسیار قدیمی بود ولی تعمیر و رویه کوبی آن کاملاً به صرفه بود.

مبل راحتی ارزش تعمیر دارد؟

اگر کلاف مبلمان شما لقی شدید دارد و یا موریانه آن را خورده است، تعویض پارچه و رویه کوبی آن ارزش چندانی ندارد. ولی اگر کلاف سالم است تعمیر مبل اقتصادی میباشد.

معمولاً کلاف مبلمان راحتی به طور کامل با پارچه پوشیده است و بهتر است جهت بررسی کیفیت آن با یک تعمیرکار مبل مشورت کنید. ولی اگر کلاف مبل شکستگی و لقی ندارند و صدای غژ غژ نمیدهد احتمالاً تعمیر آن ارزشمند است.

سالم بودن کلاف مبل راحتی
کلاف مبل راحتی تصویر از چوب روس تولید شده و جهت اتصال از پیچ استفاده شده است. از رو مبل تولیدی کاملاً ارزش تعمیر دارد و هرگونه لقی و صدای قژ قژ براحتی بر طرف میشود.

اگر فوم و اسفنج های مبل پوسیده شده اند، با تعویض آن با فوم جدید و با کیفیت میتوانید مبلمانی نو و به صرفه داشته باشید.

اگر کلاف مبل سالم است ولی مبل های راحتی شما خیلی بزرگ هستند و پارچه زیادی مصرف میکنند، بهتر است قبل از اقدام به تعمیر از چند تعمیرکار خبره استعلام قیمت گرفته و با خرید مبل نو مقایسه کنید.

مقایسه هزینه تعمیر مبل و خرید مبل نو

بهترین روش مقایسه هزینه تعمیر مبل و خرید آن مشورت با تعمیرکاران زبردست مبل است. هزینه تعمیر مبل میتواند عددی بین ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان باشد. در حالی که هزینه خرید یکدست مبل بسیار معمولی از ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان آغاز میشود. البته احتمالاً مبلی با این قیمت کیفیت چندانی ندارد و بسیار زود استحکام و زیبایی خود را از دست میدهد. هر چند تغییر مدل مبلمان نیز تاحدی توسط تعمیرکاران باتجربه امکان پذیر است اما اگر میخواهید مدل مبلمان را کاملاً عوض کنید و برای مثال مبل راحتی دارید ولی تصمیم به خرید مبل استیل گرفته اید، خرید مبل منطقی به نظر میرسد. در پایان پیشنهاد میکنیم در صورتی که کلاف مبل شما سالم است قبل از اقدام به خرید مبلمان نو استعلام قیمت تعمیر آن را از بهترین تعمیرکاران شهر خود بگیرید.

بهترین تعمیرکاران مبل از دیدگاه ساکنین شهر خود را ببینید.

بررسی کیفیت یک دست مبلمان که تعمیر آن ارزشمند است

در ویدئو زیر نوعی مبلمان قدیمی و باکیفیت را مشاهده میکنید که تعمیر آن بسیار ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *