رنگ کاری مبل

رنگکاری مبل

نحوه رنگ کاری مبل و معرفی بهترین تکنسین ها همراه با قیمت

مراحل تعمیر مبل: آشنایی با بهترین روش های رنگ آمیزی مبل

در این بخش از مجله ایران تی اس ام به بررسی نحوه رنگکاری مبلمان و نکات مهم آن در هنگام تعمیر مبل میپردازیم. قبل از هر چیز ویدئو زیر را ببینید.

رنگ آمیزی آخرین مرحله تعمیر کلاف مبل میباشد. تامی مراحل تعمیر کلاف مبل پس از رنگ کاری نتیجه بخش میشود. رنگکاری مناسب زیبایی کلاف مبل تعمیر شده را دوچندان میکند.

همانگونه که در بخش زیرکار مبل بیان شده، زیرکار صاف و صیقلی مهمترین نکته قبل از شروع به رنگکاری است. اگر میخواهید درباره این مورد اطلاعات کامل تری داشت باشید، بخش آماده سازی زیرکار مبل را بخوانید.

نوع رنگ با توجه به نوع چوب کلاف مبل

در رنگ کاری نوع چوب در انتخاب رنگ موثر است. مثلا برای رنگ فندقی و یا گردویی (رنگ های روشن یا خود رنگ) باید کلاف مبل از چوب راش باشد تا زیبایی چوب بیشتر دیده شود. البته در هنگام استفاده از رنگ های پوششی (رنگ هایی که رگه های چوب در آن دیده نمیشود) این مورد اهمیتی ندارد.

رنگ پلی اورتان یا پلی استر

به طور کلی رنگ پلی اورتان رنگی قویتر از پلی استر و با ضخامت، براقی و صافی بیشتر است. معمولاً برای لایه های نهایی رنگ از پلی اورتان استفاده میشود.

پلی اورتان یک نوع لاک بسیار محکم و بادوام است. پلی استر رنگی شفاف و بی رنگ است.

مزایای رنگ پلی تورتان در مقایسه با پلی استر

  • خشک شدن سریع
  • مقاومت بالا در برابر سایش و ضربه
  • مقاومت در برابر نور خورشید، آب و مواد شیمیایی
  • مقاومت نسبت به گچی شدن رنگ
  • مقومت در برابر اسید، باز، روغن های صنعتی و شیمیایی

رنگ پاشی

وقتی میخواهیم مبلی را که قبلاً رنگ شده است دوباره با رنگ گردویی یا فندقی رنگ کنیم (مبل های تعمیری) ابتدا لازم است یک لایه رنگ مصنوعی روی آن پاشیده شود. (رنگ مصنوعی را با استفاده از ترکیب رنگ زرد و سفید میسازند. نتیجه این ترکیب چیزی نزدیک به رنگ چوب است)

تنظیم پیستوله رنگ
تنظیم پیستوله رنگ باید به دقت صورت گیرد. هرگونه پاشش بیش از حد سبب شره کردن رنگ میشود. همچنین سوراخ های پیستوله باید کاملاً تمیز باشد.

برای شروع کار ابتدا پیستوله و میزان شدت پاشش آن تنظیم میشود. رنگ و پیستوله باید کاملاً تمیز باشد. هرگونه دانه ریز اضافی که روی سطح پاشیده شود سبب ایجاد زبری روی کار میشود. پاشش رنگ باید به صورت یکنواخت و از چهار طرف کار انجام شود تا نتیجه آن رنگی صاف و یکدست شود. باید دقت کافی در هنگام رنگ کاری سوراخ های کوچک و منبت کاری های ظریف انجام شود تا همه بخش های کلاف مبل رنگ کاری شود.

ویژگی های یک مبل رنگ کاری شده خوب

  • هیچ کجای مبلمان آثاری از شره شدن رنگ وجود نداشته باشد.
  • رنگ آمیزی به صورت یکنواخت صورت گرفته باشد و سطوح مختلف مبل کم رنگ و پر رنگ نباشد.
  • تمام قسمت های مبل حتی منیت کاری های بسیار ظریف و درون سوراخ های کوچک رنگ آمیزی شده باشد.
  • سطح چوب زبر و پوست پرتقالی نباشد.

بهترین تعمیرکاران و رنگ کاری های مبل را از دیدگاه ساکنین شهر خود ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *