شستن مبل پارچه ای

شستن مبل پارچه ای

شستن مبل پارچه ای و نحوه صحیح تمیز کردن آن

اجازه ندهید که لکه های سخت و کثیف، سبک و زیبایی مبلمان پارچه ای شما را بد جلوه دهند. شستشو و تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین، بخار و سایر مواد شوینده، گام به گام مطابق دستورالعمل زیر دنبال کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ای 1
شستن مبل پارچه ای

نحوه تمیز کردن لکه ها و شستن مبل پارچه ای

۱٫ در صورت مشاهده لکه، برای از بین بردن آن سریع اقدام کنید

هنگام مشاهده لکه، بلافاصله آن را تمیز کنید. با گذشت زمان لکه ها سخت تر می شوند و تمیز کردن آنها دشوارتر می شود. به همین دلیل باید سریع نسبت به شستشو و از بین بردن لکه اقدام نمایید.

۲٫ توصیه های و برچسب های شرکت تولید کننده را بررسی کنید

قبل از استفاده از هرگونه مواد شوینده یا محلول های تمیز کننده، دستورالعمل های تولید کننده را برای مراقبت ، تمیز کردن و شستن مبل پارچه ای را بررسی کنید. معمولاً این دستورالعمل ها روی برچسب مبل وجود دارند. عدم استفاده از محصولات تمیز کننده ایمن می تواند منجر به آسیب رساندن به مبل یا لوازم داخلی آن شود.

۳٫ کدهای روی برچسب را برای تمیز کردن صحیح مبل خود بررسی کنید

شما باید درباره معنی حروف روی برچسب های مبل خود مطالعه کنید. اینها در واقع کد هایی هستند، که شما را در مورد روش درست شستن مبل پارچه ای راهنمایی می کنند. در زیر مفهوم و معنی هر یک از این کدها بیان شده است.

W : این علامت به معنای شستشو مبتنی بر آب است. برای تمیز کردن پارچه یا لوازم داخلی شما می توانید از آب به عنوان ماده پاک کننده اصلی استفاده کنید.

S/W: این علامت نشان دهنده استفاده از پاک کننده بر پایه آب است. پاک کننده مبتنی بر آب نوعی محلول شوینده است که از آب به عنوان ماده اصلی استفاده می کند. استفاده از محلول ها و پاک کننده های مبتنی بر آب برای تمیز کردن مبل پارچه ای کاملاَ بی خطر و ایمن است.

S: این علامت به معنای استفاده از محلول و شوینده های شیمیایی برای شستن مبل پارچه ای است. این محلول ها برای تمیز کردن پارچه و لوازم داخلی مبل استفاده می شوند و از یک ماده شیمیایی به عنوان ماده اصلی برای تمیز کردن استفاده می کنند.

۴٫ برای از بین بردن ذرات چسبنده روی سطح مبل از یک برس زبر استفاده کنید

برای کمک به شل شدن لکه ها و زدودن بهتر گرد و غبار از روی کل مبل از یک برس زبر استفاده کنید.

۵٫ سطح مبل را جاروبرقی کنید

قبل از شستن مبل پارچه ای خود، از جاروبرقی برای از بین بردن و پاکسازی خرده ها و سایر ذرات سست استفاده کنید. با این کار تشخیص و تمرکز بر روی لکه های سخت در هنگام تمیز کردن آسان تر خواهد شد.

۶٫ از جوش شیرین برای تمیز کردن مبل خود استفاده کنید

جوش شیرین فقط برای پخت و پز نیست. این یک ماده برای تمیز کردن مؤثر نیز است. جوش شیرین را روی سطح مبل بریزید. این کار به از بین بردن بوی نامطبوع مبل کمک می کند. همچنین می توانید از محلول جوش شیرین خانگی برای از بین بردن لکه های سخت استفاده کنید. برای تهیه محلول در یک کاسه به میزان مساوی جوش شیرین و آب را مخلوط کنید. پودر جوش شیرین یا محلول آن باید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی سطح مبل بماند. هنگامی که جوش شیرین لکه را به طور کامل جذب کرد، آن را با استفاده از جاروبرقی از روی سطح مبل پاک کنید. فراموش نکنید قبل از استفاده از جوش شیرین، آن را روی قسمت کوچکی از مبل امتحان کنید.

۷٫ لکه را بر اساس دستورالعمل روی برچسب تمیز کنید

تمیز کردن لکه های مبل را بر اساس دستورالعمل پیشنهادی شرکت سازنده شروع کنید. اگر مطمئن نیستید که ماده شوینده شما مطابق دستورالعمل است یا خیر، ناحیه کوچکی از مبل را برای هرگونه تغییر رنگ آزمایش کنید. از هر نوع پاک کننده ای که استفاده می کنید، چه پاک کننده مبتنی بر آب و چه پاک کننده شیمیایی، دستورالعمل های روی برچسب را به دقت دنبال کنید. اگر مجاز به استفاده کردن از محلول های مختلف هستید، پس از تمیز کردن از یک پارچه نرم برای پاک کردن محلول استفاده کنید. محلول باقیمانده را به آرامی برس کنید.

۸٫ مبل پارچه ای خود را با یک حوله نرم خشک کنید

برای خشک کردن رطوبت باقیمانده، هر قسمت از ناحیه مرطوب را با یک حوله نرم و نخی به خوبی خشک کنید.

۹٫ مبل پارچه ای را در جریان هوای تازه قرار دهید تا کاملاَ خشک شود

مبلمان یا لوازم داخلی آن را به مدت یک شب در معرض جریان هوای تازه قرار دهید تا کاملاَ خشک شود.

نحوه تمیز کردن مبل پارچه ای با استفاده از دستگاه بخار

تمیز کردن مبل پارچه ای 2
شستن مبل پارچه ای

۱٫ قبل از تمیز کردن مبل را کاملاَ جاروبرقی کنید

قبل از شستن مبل پارچه ای با بخار مانند هر روش دیگری باید روی مبل را به خوبی با جاروبرقی تمیز کنید. همچنین از تمیز بودن قطعات و لوازم جانبی جارو برقی خود مطمئن شوید و در صورت لزوم آنها را به خوبی تمیز کنید.

۲٫ هنگام استفاده از بخار احتیاط کنید

توجه داشته باشید، فقط به این دلیل که مبل شما ضد آب است، نمی توانید بدون احتیاط از بخار استفاده کنید. مانند تمیز کردن با سایر پاک کننده ها، همیشه یک ناحیه کوچک از مبل را آزمایش کنید، تا مطمئن شوید بخار به پارچه مبل شما آسیب نمی رساند.

۳٫ دفترچه راهنما را بخوانید

قبل از استفاده از بخار برای شستن مبل پارچه ای، دستورالعمل های استفاده از دستگاه بخار برای تمیز کردن پارچه مبل را با دقت بخوانید.

۴٫ هنگام استفاده از دستگاه بخار پنجره ها را باز کنید

هنگام استفاده از دستگاه بخار برای شستن مبل پارچه ای پنجره ها را باز کنید. تا هوای تازه در جریان باشد. یک پنکه روشن کنید و تمام پنجره های موجود در اتاق را برای عبور جریان هوا باز نگه دارید. این به گردش بهتر جریان هوا کمک می کند و موجب خشک شدن رطوبت ناشی از بخار می شود.

۵٫ ابتدا یک ناحیه کوچک از مبل را امتحان کنید

این کار بسیار مهم است. برای تمیز کردن مبل پارچه ای با بخار یک قسمت کوچک یا مخفی مبل، مانند قسمت پشتی یا داخل دامن مبل را انتخاب کنید.

۶٫ بگذارید مبل کاملاَ خشک شود

وقتی مبل هنوز خیس است روی آن ننشینید. پنجره ها را باز نگه دارید تا مبل سریعتر خشک شود.

۷٫ دوباره روی مبل را جارو برقی کنید

جاروبرقی مجدد، پس از آنکه مبل و لوازم داخلی آن را بخار تمیز کردید، به شما اطمینان می دهد که هرگونه خاکی که توسط پاک کننده شسته شده است، از بین می رود. فقط به یاد داشته باشید کمی صبر کنید تا مبل کاملاً خشک شود. سپس جاروبرقی کنید.

نحوه ضد عفونی کردن مبل

برای این کار شما می توانید از اسپری ضدعفونی کننده مخصوص استفاده کنید یا در یک بطری اسپری، یک اسانس رقیق شده ضد باکتریایی مانند روغن درخت چای را با مقداری الکل مخلوط کنید. مبل خود را به آرامی اسپری کنید، بگذارید محلول برای چند دقیقه روی سطح مبل باقی بماند، سپس سطح مبل را جاروبرقی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *